Dziecko

Pielęgnacja skóry noworodka po porodzie – od czego zacząć?

Dziecko

Pielęgnacja skóry noworodka

Skóra noworodka jest cienka, delikatna i wrażliwa na wiele czynników zewnętrznych, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, które każdy rodzic powinien opanować bez problemu. Dowiedz się, jak dbać o skórę noworodka – chronić ją przed dyskomfortem, podrażnieniami, wysypką i chorobami skóry.

Jak prawidłowo kąpać noworodka?

Skóra noworodka nie jest w pełni dojrzała i pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych, a nawet nieco starszych niemowląt. Ma mniej kwaśny odczyn, a wartość typową dla osoby dorosłej (pH 5,4–5,9) osiąga po ukończeniu kilku tygodni życia, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych – przeznaczonych dla dzieci od pierwszych dni życia. W pierwszych kilku miesiącach życia niemowlęcia codzienna kąpiel nie jest bezwzględnie konieczna. Często wystarczy wykąpać dziecko 3–4 razy w tygodniu. Skórę noworodka myj płynami do kąpieli przeznaczonymi specjalnie dla nich. Kosmetyki dla starszych dzieci i dla dorosłych mogą podrażniać skórę, zaburzać jej pH i osłabiać ochronną barierę naskórka. Kąp dziecko w wodzie o temperaturze 33–37°C, która jest neutralna dla niemowlęcia. Najlepiej zaopatrz się w termometr, aby za każdym razem zapewnić dziecku idealną temperaturę kąpieli. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym kąpiesz malucha – im młodsze dziecko i im mniej waży, tym szybciej się wychładza i jest mu zimno, zwłaszcza gdy skóra jest mokra. Optymalna temperatura powietrza do kąpieli dla noworodka to powyżej 25°C. Twarz i oczy dziecka umyj już po wyjęciu dziecka z kąpieli. W tym celu użyj wacika zwilżonego w ciepłej wodzie i delikatnie przetrzyj. Po kąpieli owiń ciało dziecka miękkim ręcznikiem z kapturem. Po wyschnięciu natychmiast nałóż emulsję nawilżającą dla noworodków, aby zapobiec wysuszeniu skóry.

Przewijanie i pielęgnacja skóry pośladków

Najważniejszym punktem codziennej pielęgnacji noworodka jest jego przewijanie. Bardzo ważne jest, aby zmieniać pieluszkę jak najczęściej, nawet kilkanaście razy w ciągu doby, co jest najlepszym sposobem, aby uniknąć podrażnień i odparzeń skóry. Wytrzyj pośladki dziecka delikatnie, ale dokładnie bawełnianym wacikiem nasączonym w wodzie. Chusteczki nawilżane detergentami nie są wskazane. Krocze należy przemywać w kierunku od przodu do tyłu. Odczekaj, aż skóra wyschnie i nałóż krem ochronny, zapobiegający odparzeniom. Do pielęgnacji okolic podpieluszkowych zaleca się stosowanie specjalnych ochronnych maści natłuszczających, np. Linoeparol Intensive z olejem wiesiołka i lanoliną. Jeżeli zauważysz podrażnienia skóry w okolicach pośladków, dodatkowo użyj też preparatu łagodzącego odparzenia pieluszkowe.

Dopiero na dobrze nawilżoną i osuszoną skórę możesz włożyć pieluszkę. Pamiętaj, że nie powinna ona przykrywać kikuta pępowiny. Upewnij się, że kupujesz pieluchy w odpowiednim rozmiarze. Zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt duże są dla dziecka niewygodne i mogą powodować otarcia.

Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji noworodka?

W pierwszych dniach życia dziecka szczególnie istotne jest, aby używać produktów do pielęgnacji skóry stworzonych specjalnie dla noworodków. Takie informacja na opakowaniu daje pewność, że emulsja do ciała czy płyn do kąpieli są bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka od pierwszego dnia życia. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na reakcję skóry dziecka na dany kosmetyk. Nawet naturalne produkty mogą u niektórych dzieci wywoływać alergie. Kosmetyki dla noworodka powinny być bezzapachowe, neutralne dla oczu i pozbawione barwników. Sięgaj po produkty znanych marek, opracowane przez ekspertów, polecane przez lekarzy i rodziców małych dzieci. Skóra dziecka powinna być nie tylko dobrze umyta, ale też natłuszczona i nawilżona, dlatego nie wystarczy zaopatrzyć się w płyn do kąpieli. Po umyciu dziecka należy użyć kosmetyku, który nawilży i natłuści skórę, wzmacniając jej barierę ochronną. Zarówno produkty do kąpieli, jak i do pielęgnacji skóry dziecka warto wybierać tej samej marki. Większość producentów opracowuje bowiem swoje kosmetyki dla dzieci w taki sposób, aby uzupełniały się wzajemnie.

OTC/10392/03/22 

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości