Niemowlę 7 miesięcy – co umie, czego się uczy?

Półroczne niemowlę siedzi w ręczniku i się bawi
Tatyana Tomsickova Photography / Getty Images
Źródło: Moment RF
U niemowlaka 7 miesięcy to czas, kiedy rodzice powoli zaczynają zwracać uwagę na konkretne umiejętności, jakie zdobywa dziecko. To czas pierwszej weryfikacji, czy dziecko (szczególnie pod względem ruchowym) rozwija się prawidłowo. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch jest inny, a umiejętności ruchowe rozwijają się na przestrzeni 6–10 miesiąca życia.

Rozwój 7-miesięcznego dziecka obejmuje przede wszystkim trzymanie pewnie uniesionej głowy, swobodne turlanie się wokół własnej osi, wyciąganie rączek z podporze. Niepewnie natomiast może dziecko siadać, utrzymanie się w tej pozycji z reguły na tym etapie jest jeszcze dla niego poważnym wyzwaniem.

Co potrafi 7-miesięczne dziecko?

Zabawy z 7-miesięcznym dzieckiem obejmują nie tylko naukę samodzielnego siedzenia, ale również stania. Dziecko wykazuje coraz większą ochotę do próbowania sił w przyjmowaniu pozycji pionowej. Najczęściej wygląda to tak, że dziecko pociągnięte za rączki z pozycji leżącej, usztywni się i przy pomocy rodzica stanie na nóżki. W ten sposób uzyskuje także pozycję wyjściową do nauki chodzenia. Charakterystyczny ruch uginania i prostowania nóżek w pozycji stojącej to pierwszy sygnał, że dziecko przygotowuje się do tego kolejnego ważnego kroku w rozwoju. Maluch doskonali także swoją motorykę małą – umie już trzymać dwie różne zabawki w obu rączkach, a przy tym chwyta przedmioty kciukiem i palcem wskazującym.

Co powinno umieć 7-miesięczne dziecko?

Niemowlę – 7 miesięcy to moment, kiedy dziecko potrafi już siedzieć, choć często czuje się w tej pozycji jeszcze dość niepewnie. Maluch w tym wieku z pewnością już pełza do przodu i do tyłu. Z reguły zaczyna już także raczkować. Często się czołga. Przyjmuje pozycję amfibii, na zmianę wyciągając i podkurczając nóżki i rączki. Wszystkie te ruchy wpływają na coraz lepszy rozwój układu nerwowego dziecka. W tej sposób dziecko stymuluje bowiem tworzenie nowych połączeń neuronalnych, także tych między półkulami malucha. Dziecko mniej chętnie przebywa na plecach, zdaje sobie bowiem sprawę, że to ogranicza jego pole widzenia. Dlatego też chętnie przewraca się na brzuszek, a jeśli to tylko możliwe, podciąga się do siedzenia.

7 miesiąc życia dziecka – rozwój emocjonalny

7-miesięczne niemowlę nie lubi obcych , a jest już ich w stanie samodzielnie zidentyfikować. Cieszy się natomiast na widok najbliższych, okazuje to machaniem rączkami i nóżkami. Oczywiście najbardziej na świecie kocha swoją mamę. Nie chce zostawać sam w pokoju nawet na kilka minut. Najlepiej, aby mama była cały czas w pobliżu. Bardzo silna jest u niego potrzeba bliskości. W tym czasie pokonuje bowiem m.in. lęk separacyjny, a poczucie bezpieczeństwa i bliskości jest koniecznym do tego etapem.

Ile śpi 7-miesięczne dziecko?

Niemowlę 7 miesięcy śpi około 14 godzin . 11 godzin w nocy i 3 godziny w ciągu dnia. 6–7 miesiąc życia to także dobry moment na przeniesienie dziecka do własnego łóżeczka. To kolejny etap procesu przezwyciężania lęku separacyjnego. Rodziców nie powinno natomiast stresować to, że dziecko nie przesypia jeszcze spokojnie całej nocy. Przebudzenia z głodu lub potrzeby bliskości są zupełnie naturalne na tym etapie.

Przepisy dla 7-miesięcznego dziecka

Plan żywienia 7-miesięcznego dziecka zdecydowanie powinien już obejmować więcej niż tylko mleko matki. Mimo iż stanowi ono nadal podstawowy pokarm dziecka, do jego diety należy włączyć kaszki i przeciery jarzynowe. Wynika to w dużej mierze z tego, ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko. Jest ono 2 razy cięższe niż po urodzeniu, coraz szybciej się rozwija, potrzebuje więc coraz bardziej różnorodnych składników odżywczych. U niektórych niemowląt pojawiają się już pierwsze zęby, co również sprzyja odkrywaniu nowych pokarmów.

Co, jeśli 7-miesięczne dziecko nie chce jeść?

Mające 7 miesięcy niemowlę nie zawsze jest zachwycone nowościami w postaci kaszek i przecierów. Często próbuje wymusić na mamie powrót do ssania piersi. Może płakać, krzywić się, czasami pluć. Natomiast rodzice nie powinni się tym zrażać. Nowe smaki, zarówno owocowe, jak i warzywne powinno już poznać 7-miesięczne niemowlę. Co może jeść? W diecie 7-miesięcznego dziecko powinna pojawić się ryżowa lub kukurydziana kaszka, przeciery z gotowanej marchewki, ziemniaka, dyni. Jeśli dziecko, jedząc z łyżeczki, krztusi się, należy odpowiednio rozcieńczyć papkę. Z czasem możesz próbować innych warzyw: brokuły, kalafior, cukinię, fasolkę szparagową. Można rozpocząć także eksperymenty z przetartymi owocami: jabłkiem, czarnymi jagodami, malinami, gruszkami. Warto konsekwentnie proponować dziecku takie różnorodne posiłki, z czasem – mimo ewentualnej niechęci – przyzwyczai się do nich. Kluczowa w tym procesie jest nasza cierpliwość.

Zobacz film: Masaż - sposób na budowanie więzi z niemowlęciem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości