Jak radzić sobie z kolkami u noworodka? Pytanie to często spędza sen z powiek świeżo upieczonych rodziców. Z tego względu warto poznać nie tylko najlepsze sposoby na walkę z kolką, ale też nauczyć się odpowiednio je stosować.
Kolka u noworodka - dlaczego Twoje dziecko cierpi?
Kolka to określenie opisujące szereg objawów płynących z tytułu nieprawidłowej pracy jelit dziecka. Nowonarodzona pociecha posiada jeszcze bardzo słabo rozwinięty układ pokarmowy, zwłaszcza kosmki jelitowe. Składniki odżywcze to struktury niekiedy mocno skomplikowane, przez co ich metabolizm nie zawsze jest tak łatwy.
Młody organizm, który dopiero nabywa odpowiednią florę bakteryjną, nie jest gotowy na złożone elementy pożywienia, przez co układ pokarmowy buntuje się. Daje to w efekcie bóle brzuche, które objawiać się będą płaczem i dyskomfortem dziecka.
Kolka u noworodka - objawy, jak rozpoznać?
Bardzo ważne jest, aby potrafić rozróżnić objawy kolki od innych dolegliwości. Opieka nad małym dzieckiem to sytuacja, w której płacz jest na porządku dziennym. Jednak warto wiedzieć, w jaki sposób odróżnić płacz dziecka, które ma brudną pieluchę od dyskomfortu wynikającego z bólu brzucha/kolki.
Najczęściej występujące objawy:
· płacz dziecka, niekiedy maluch nie daje się w ogóle uspokoić,
· dyskomfort i niepokój,
· ból brzucha,
· brzuch jest wzdęty,
· podciąganie nóżek do brzucha, ma to na celu ułatwić uwalnianie gazów, przez co jest bardzo charakterystycznym zachowaniem małych dzieci,
· rumień, charakterystyczna wysypka na ciele, wynika z nietolerancji pokarmowej na dany składnik.
Objawy zazwyczaj pojawiają się w godzinach popołudniowych bądź wieczornych. Warto również wiedzieć, że objawy kolki nie ustępują po przytuleniu dziecka, co zazwyczaj pomaga, gdy dziecko płacze z innych powodów.
Kolka u noworodka - kiedy się zaczyna?
Kolki rozpoczynają się zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach życia. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż karmienie piersią, a niekiedy stosowanie mleka zastępczego, zależy od indywidualnej decyzji rodziców, dlatego objawy pojawiać się mogą również do 6. miesiąca życia.
Często kolka wynika również z wprowadzenia do diety niemowlaka nowych produktów spożywczych. Układ pokarmowy nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony, przez co ból brzucha nasila się.
Jak radzić sobie z kolkami u noworodka karmionego piersią?
Często zdarza się, iż karmienie piersią wywołuje szereg objawów zaliczanych do kolki. Mleko kobiece to mieszanka wielu składników, a w tym: laktozy czy białek mleka, które mogą wywoływać objawy nietolerancji.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów mleka zastępczego dla dzieci w każdym wieku. Poważne pogorszenie się stanu dziecka stanowi bezwzględny powód do odstawienia mleka kobiecego i stosowania mieszanek o odpowiednim składzie.
Mleka Bebilon pepti to produkty zawierające wolne aminokwasy, które nie wywołują objawów nietolerancji. Równie dobrze sprawa ma się w przypadku laktozy, która nie trawiona jest przez dużą część małych dzieci. Mieszanki Bebilon są wolne od laktozy.
Kolka u noworodka - sposoby na rozwiązanie problemu, praktyczne porady
· Unikajmy produktów, które mogą wywołać nadwrażliwość u dziecka
Żywienie małych dzieci musi być odpowiednio dobrane do poziomu wykształcenia ich układów pokarmowych. Specjaliści z zakresu żywienia opracowali model wprowadzania nowych produktów do diety, dzięki czemu zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia kolki.
· Ogrzewanie brzucha
Kiedy dziecko zaczyna płakać, a brzuch jest mocno napięty, warto przyłożyć do niego nagrzany koc, ręcznik bądź ciepłe dłonie.
· Ciepła kąpiel
W innym wypadku można nabyć wyprofilowaną wanienkę dla dziecka. Ciepła kąpiel powinna pomóc rozwiązać problem.
· Położenie dziecka na brzuchu i masaż pleców bądź masowanie brzucha
Taka pozycja ułatwia wydalanie gazów, które są wynikiem nietolerancji na dany składnik. Dodatkowy masaż pleców pozwala na szybsze przemieszczanie się powietrza w jelitach i ich usunięcie.
Jak masować brzuszek noworodka?
Ciepłą dłonią należy dotknąć brzucha dziecka, a następnie wykonywać jednostajne, delikatne i okrężne ruchy. Taki zabieg pozwala łatwiej przemieszczać się gazom w jelitach. Ich usunięcie jest kluczowe w przypadku bólu. Wzdęty brzuszek to ogromny dyskomfort dla malucha, dlatego jeśli poczujemy, że brzuch po masażu jest bardziej elastyczny i miękki, tzn. że jesteśmy na dobrej drodze do rozwiązania problemu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF