Dziecko

Jak zrobić ekologiczne zabawki z odpadów?

Dziecko

Aktualizacja:
South_agency/Getty Images

Ekologiczne zabawki z odpadów to naprawdę świetna zabawa! Bawiąc się w ten sposób z dziećmi, uczymy je odpowiedzialności i zwiększamy ich kreatywność. Jak zrobić zabawkę z odpadów?

Tworzenie zabawek z odpadów to nieodłączny element szkolnych zajęć plastycznych lub technicznych. Do zrobienia zabawnych figurek służyły niegdyś żołędzie – dziś znacznie popularniejsze są butelki z plastiku i zakrętki. Jak zrobić zabawkę z odpadów?

Najpopularniejsze zabawki z odpadów

Najczęściej wykonywanymi zabawkami z odpadów są zwierzęta, pojazdy, kuchenki, wózki, domki dla lalek, roboty, samoloty, wazony, zwierzęta morskie, lalki, torty, drzewa, a nawet duże domy dla dzieci. Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo, a ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Zabawki ekologiczne z odpadów to bardzo dobry pomysł na naukę, ponieważ dziecko poznaje zjawisko recyklingu i rozwija swoją kreatywność.

Materiały na zabawkę z odpadów

Jednym z głównych materiałów wykorzystywanych do budowy takich ekologicznych zabawek jest plastik pod postacią butelek, nakrętek czy pojemników z żywności. Aby wykonać na przykład robota, potrzebne umyte i osuszone butelki po wodzie mineralnej, pudełka po herbacie, lekach i środkach chemicznych, a także odpady zielone, czyli liście, gałęzie i kora drzew. Z podobnych materiałów wykonasz pojazdy pociągi, samoloty, statki, urządzenia podwodne i helikoptery. Duże domy i domki dla lalek można zrobić z kartonów, pudełek i starych desek. Do wykonania zabawek z odpadów może się też przydać folia, ozdoby choinkowe, etykiety z żywności oraz ścinki z bloków rysunkowych i bibuły.

Jak zrobić zabawkę z odpadów?

Jak zrobić zabawki z odpadów, aby można było się nimi bawić? Najprostsza zabawka to zwierzątko wykonane z butelki, do której dokleisz oczy z papieru, uszy z folii i ogon z futrzanej poduszki lub szalika. Bardziej pracochłonne przedmioty to kuchenki i inne przedmioty czy meble codziennego użytku. Kuchenkę wykonasz z butelek plastikowych, które będą pełniły funkcję podstawy, pudełka, która będzie płytą grzewczą i kartonu, który będzie ścianą. Butelki wypełnij piaskiem lub innym ciężkim materiałem, który ustabilizuje kuchenkę, pudełko przymocuj za pomocą kleju lub sznurówek, a ścianę pomaluj farbą. Świetnym pomysłem jest zrobienie mini domku z pudełka po proszku do prania, który możesz dowolnie przyozdobić. W takim domku wytnij okna i drzwi, i wstaw do niego różne figurki. Do stworzenia zabawki z odpadów wtórnych można też użyć tekturowego pojemnika do jajek, by zrobić z niego aligatora lub smoka. Z małego opakowania na jaja zrób głowę zwierzęcia, z dużego – tułów, a zęby i oczy wykonaj z kolorowego papieru.

Funkcjonalne zabawki z odpadów

Z pudełek po butach możesz stworzyć garaż samochodowy dla resoraków i innych zabawek dziecięcych. Wytnij otwory na wjazd auta, pomaluj lub wyklej wnętrze ciemnym kolorem, wyznacz miejsca parkingowe i oklej zewnętrzną część papierem samoprzylepnym. Możesz również wykonać dwukondygnacyjny parking samochodowy z górnej klapy pudełka, którą połączysz ze sztywnym materiałem służącym do wjazdu. Zabawki zrobione z odpadów mogą być źródłem świetnej zabawy dla całej rodziny. Przykładowo, z kartonowego pudełka, bambusowych patyków i spinaczy do bielizny można wykonać grę piłkarzyki. Wytnij dziury, przełóż przez nie patyki i przypnij do nich drewniane lub plastikowe spinacze. Kolejną propozycją ekologicznej zabawki z odpadów jest tor dla samochodów, który można wykonać z pociętego kartonu, a następnie udekorować farbami lub papierem samoprzylepnym. Świetnym pomysłem jest duża tablica wykonana ze sklejki, którą pomalujesz tzw. tablicówką (czarną farbą, po której można pisać kredą), a później wykorzystasz do zapisywania notatek, przepisów, obliczeń matematycznych i wielu innych.

Ekologiczne zabawki do ogródka

Niekiedy pokój dziecka jest tak ściśle zagospodarowany, że kolejne zabawki najzwyczajniej w świecie się tam nie zmieszczą. Choćby z tego względu część ekologicznych zabawek można śmiało przenieść do ogródka. Wiele zabawek z odpadów doskonale nadaje się do wykorzystania na przydomowych placach zabaw, a nawet tarasach. Świetnym pomysłem jest na przykład stworzenie zjeżdżalni dla resoraków albo piaskownicy ze starych mebli, np. odpowiednio oczyszczonej i przemalowanej szafy. Do pierwszej propozycji wykorzystaj długi kawałek styropianu lub połączone butelki przecięte na pół. Ciekawą opcją jest także wykonanie dużego domku dla lalek lub dzieci z używanych desek, kartonów bądź zszytych kawałków tkanin.

Zobacz wideo: Zabawki z recyklingu

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości