Dziecko

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Nauka jazdy na rowerze biegowym, z pedałami i bez bocznych kółek

Dziecko

Aktualizacja:
Ojciec uczy dziecko jazdy na rowerze

Jazda na rowerze stanowi wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo, a także miłą atmosferę. Sprawdź, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze sprawnie i szybko.

Nauka jazdy na rowerze to duże wyzwanie. Przede wszystkim trzeba nauczyć się pedałować, a także sterować całą konstrukcją jednośladowca. Zobacz, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze.

Więcej:

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym?

Dziecko na rowerku ma możliwość zdobycia wielu uniwersalnych umiejętności. Nie warto jednak nastawiać się na naukę w piętnaście minut. Trzeba poświęcić na to dokładnie tyle czasu, ile potrzebuje dziecko ‒ indywidualne podejście to podstawa sukcesu.

Na początek nauki doskonale sprawdzi się rower biegowy. Nadaje się dla dzieci, które mają około 4 lub 5 lat. W zależności od rozwoju fizycznego można rozpocząć naukę dużo wcześniej, nawet w wieku 2 lat. Tego typu jednośladowiec nie ma pedałów, dlatego prowadzenie go jest o wiele prostsze. Jazda polega właściwie na chodzeniu lub bieganiu przy równoczesnym trzymaniu kierownicy i prowadzeniu biegówki. Konstrukcje są na tyle lekkie, że żadne dziecko nie ma z tym problemu. Jazda na rowerze biegowym poprawia koncentrację, a także ćwiczy mięśnie. Umiejętności takie jak balans ciałem i kierowanie rowerem przydadzą się podczas dalszej nauki.

Zobacz także: Jak się szybko uczyć? Metod jest wiele, najbardziej skuteczna z nich to...?

Na początku warto wyposażyć biegówkę w osłonę na kierownicę i gumowe wstawki, które pozwolą na ochronę ciała podczas uderzeń. Nie zapomnij również o kasku, który ochroni głowę dziecka w razie upadku. Wybierz się na spacer po stabilnym podłożu, najlepiej w okolicy domu. Może to być plac zabaw lub równy trawnik, a na późniejszych etapach nauki możesz pójść z dzieckiem na asfalt. W przypadku pierwszego kontaktu dziecka z rowerem biegowym nie oczekuj, że będzie ono faktycznie biegło i zachwycało się jazdą. Na początku nastaw się raczej na powolne dreptanie. Ważne jest pewne stawianie kroków, a także balans ciałem. Podczas nauki tempo jazdy będzie coraz szybsze, a twoja pociecha powinna opanować podstawowe manewry, takie jak skręcanie, omijanie przeszkód czy zawracanie. Możesz pomagać dziecku podczas jazdy, jednak nie wyręczaj go. Dziecko na rowerku biegowym powinno wypracować sobie własny styl jazdy, który przełoży się na późniejszą naukę na standardowym rowerze.

Jak nauczyć dziecko pedałować na rowerze?

Nauka jazdy na rowerze z pedałami rozpoczyna się około 5. roku życia. Najlepiej sprawdzi się jednośladowiec z dodatkowymi bocznymi kółkami, które pozwolą na lepszą stabilizację podczas jazdy. Dziecko musi nauczyć się pedałowania, hamowania oraz skręcania, co będzie dla niego zupełnie nowym doświadczeniem.

Pierwszy rower powinien być przede wszystkim stabilny. Dziecko musi mieć komfortowy dostęp do kierownicy, a siodełko ustawione w taki sposób, aby wsiadanie i zsiadanie było sprawne i szybkie. W odróżnieniu od rowerów biegowych naukę powinno się rozpoczynać na twardym i równym podłożu. Wybierz plac bez krawężników, najlepiej niedaleko domu. Przy kolejnych lekcjach zdecyduj się na podłoże z lekkim wzniesieniem, aby dziecko mogło poćwiczyć jazdę w górę i z górki.

Pierwsza przejażdżka powinna odbyć się bez pedałowania, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do większej konstrukcji. Zwróć uwagę, aby twoja pociecha nauczyła się omijać przeszkody, zawracać oraz skręcać. Kolejna jazda powinna się odbyć już z pedałami. Podczas nauki ważna jest wyprostowana pozycja i pewny chwyt kierownicy. Siodełko powinno być ustawione na takiej wysokości, by stopy z łatwością dosięgały ziemi. Aby można było bezpiecznie hamować podczas jazdy, zdecyduj się na rower, który oprócz dźwigni ręcznej hamuje także podczas wstecznego ruchu pedałami. Dzięki temu dziecko na początku nie musi uczyć się koordynacji ruchów rękoma i nogami jednocześnie.

Zobacz także: Jak powinny wyglądać relacje rodzinne? Jak je pielęgnować?

Po opanowaniu podstawowych umiejętności możesz lekko podnieść przymocowane boczne kółka. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniego balansu ciała, a w przypadku mocniejszego przechylenia się roweru konstrukcja oprze się na dodatkowych kółkach. Ten etap jest najważniejszy, jednak nie wolno go przeciągać w nieskończoność. Dziecko musi nauczyć się, że łapanie równowagi jest naturalne, a boczne kółka nie będą zawsze asekurować go podczas jazdy.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek?

Nauka jazdy na rowerze bez bocznych kółek może okazać się najbardziej czasochłonna. Możesz wykorzystać metodę jazdy z kijkiem (np. drewnianym od szczotki lub zakupionym specjalnym uchwytem rowerowym). Trzeba przymocować go do tylnej części roweru tak, aby rodzic lub opiekun mógł komfortowo trzymać koniec kija. W ten sposób możesz kontrolować rower podczas pierwszych skrętów i przechyłów. Nie warto jednak stosować tej metody zbyt długo. Trzeba pozwolić dziecku na samodzielną jazdę ‒ na początku na prostych odcinkach, później przy skrętach oraz górkach. Upadki oraz drobne urazy są nieuniknione, dlatego nie warto zniechęcać dziecka, a także przyzwyczajać go do obecności rodzica podczas nauki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości