Zimowa kurtka ciążowa to obowiązkowy element garderoby każdej przyszłej mamy, której trzeci trymestr ciąży przypada na chłodne, zimowe dni. Kurtki zimowe dla ciężarnych powinny spełniać szereg wymagań, tak, aby dobrze służyły przyszłej mamie i nienarodzonemu dziecku. Jakie zimowe kurtki ciążowe wybierać? Poznaj zasady, którymi warto kierować się przy ich zakupie.
Wybierając kurtkę ciążową, warto zwracać uwagę nie tylko na model i kolor, ale przede wszystkim na jakość. Kobiety w ciąży często są bardziej podatne na choroby i infekcje i nawet zwykłe przeziębienie może mieć negatywny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i dziecka. Dlatego kurtka zimowa ciążowa nie powinna być kupowana w pośpiechu i bez przemyślenia. Jak spośród tylu rodzajów i marek kurtek dla ciężarnych wybrać najlepszą?
Kurtki zimowe ciążowe – jakie wymagania muszą spełniać?
Ubranie wierzchnie przyszłej mamy powinno być wygodne i ciepłe. Lepiej zainwestować w kurtki ciążowe zimowe dobrej jakości, które posłużą w zaawansowanej ciąży, a później nawet przez cały okres karmienia piersią. Kurtki dla ciężarnych powinny spełniać następujące wymagania:
· Fason kurtki powinien być dobrany do figury ciężarnej. Nie powinien ograniczać jej ruchów i zbytnio opinać brzucha ani też prezentować się bezkształtnie.
· Wypełnienie kurtki powinno być na tyle lekkie, aby nie obciążało kręgosłupa przyszłej mamy.
· Skład, z którego została wykonana kurtka ciążowa zimowa, musi być naturalny i hipoalergiczny, aby jego kontakt ze skórą nie powodował uczuleń i podrażnień.
· Wierzchni materiał kurtki powinien być wodoodporny i śliski, tak, aby spełniał funkcję płaszcza przeciwdeszczowego i wiatrówki. Tylko w ten sposób otrzymuje się pewność, że kurtka będzie nieprzemakalna i ochroni przed zimowym deszczem lub śniegiem.
Kurtka ciążowa zimowa – materiał i skład
Większość osób podczas zakupu kurtek nie zwraca uwagi na ich skład i podejmuje decyzje w oparciu o własne odczucia. Tymczasem wcale nie jest tak, że to najgrubsza zimowa kurtka ciążowa jest tym właściwym wyborem. Naturalne wypełnienie z puchu i pierza nie dość, że nie waży dużo, to zwykle jest jeszcze mniejsze objętościowo w porównaniu do syntetycznych wypełniaczy. To sprawia, że niektórym przyszłym mamom wydaje się, iż kurtki z naturalnym wypełnieniem nie będą grzały odpowiednio mocno.
Dobre jakościowo kurtki zimowe dla ciężarnych to te składające się ze 100% naturalnego wypełnienia (najczęściej jest to połączenie pierza i puchu) oraz z zewnętrznej warstwy poliestrowej, która nie przepuści i przemoczy wnętrza kurtki nawet w największe śnieżyce i ulewy. Są to kurtki niezwykle lekkie i nie zajmują wiele miejsca w szafie. Na bezdeszczowe dni alternatywą mogą być także płaszcze wykonane z wełny, z poliestrową podszewką lub bez. Naprawdę warto zwracać uwagę na składy ubrań . Niektóre materiały w dotyku mogą przypominać wypełnienie naturalne, a ostatecznie będą o wiele gorsze jakościowo i nie sprawdzą się podczas mrozów.
Zimowe kurtki ciążowe – jakie modele wybierać?
Niezależnie od modelu, wszystkie zimowe kurtki ciążowe powinny mieć specjalne zamki po bokach lub ściągacze, które umożliwiają noszenie kurtki przez cały okres ciąży, a także po niej. Jest to rozwiązanie, które pozwoli postawić na jakość, a nie na ilość, nawet u osób z niewielkim budżetem. Jedna kurtka wystarczy na całą zimę, a w razie potrzeb nawet na dwa lub trzy sezony. Do najpopularniejszych modeli na rynku należą kurtki puchowe o klasycznym, prostym kroju oraz wełniane płaszcze zapinane na zamek. Pierwszy z nich świetnie sprawdzi się także po urodzeniu dziecka – niektóre marki oferują możliwość dokupienia specjalnej wstawki do przyczepienia z przodu kurtki, w której można umieścić dziecko.
Kurtka zimowa ciążowa – jaka jest najlepsza?
Aby kurtki zimowe dla kobiet w ciąży okazały się być naprawdę ciepłe i wygodne w codziennym użytkowaniu, warto pamiętać o niektórych detalach, które również stanowią podstawę dobrego zakupu. Jednym z ważniejszych parametrów kurtki jest jej długość. Wszystkie modele powyżej linii bioder można odrzucić już na początku, ponieważ w zaawansowanej ciąży brzuch będzie po prostu nieestetycznie wyglądał i wystawał spod kurtki, co sprawi, że nie będzie ona spełniała swojej funkcji. Dobrze sprawdzą się modele z odpinanym kapturem oraz ze stojącym kołnierzem, które zapewnią optymalne ciepło i nie będą przepuszczały wiatru.
Ciążowa kurtka zimowa nie powinna być zbyt duża, szczególnie jeśli przyszła mama podchodzi do zakupu rozsądnie i decyduje się na model ze ściągaczami lub zamkami z boków, które pozwolą na dopasowanie rozmiaru do rosnącego brzucha. Lepiej wybierać jednak kurtki o rozmiar większe, dzięki czemu pod spodem bez problemu zmieszczą się swetry i inne ciepłe zimowe ubrania. Warto mieć na uwadze również to, że nie zawsze jakość idzie w parze z ceną. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na skład i mierzenie kurtki jeszcze przed kupnem. Internetowe zakupy mogą okazać się porażką, a nawet w stacjonarnych sklepach można kupić kurtkę ciążową zimową naprawdę tanio.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN