Drętwienie rąk w ciąży – przyczyny, sposoby radzenia sobie z dyskomfortem

Osoba w ciąży pisząca na laptopie
Drętwienie rąk w ciąży – przyczyny, sposoby radzenia sobie z dyskomfortem
Źródło: VioletaStoimenova/Getty Images
Ciąża jest okresem, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Oprócz tak powszechnych objawów ciąży, jak np. brak miesiączki czy nudności, kobietom towarzyszyć może szereg innych dolegliwości. Bardzo często pojawiającymi się są: zgaga, skurcze łydek, problemy z oddychaniem czy drętwienie rąk.

Są to bardzo popularne bolączki ciężarnych, dlatego raczej nie są one powodem do niepokoju, mogą jednak skutecznie przeszkadzać przyszłej mamie. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z często spotykanym drętwieniem i mrowieniem rąk. Drętwienie rąk w ciąży może mieć różnorakie podłoże, dlatego nie należy go bagatelizować. Konsultacja z lekarzem pozwoli wykluczyć m.in. zespół cieśni nadgarstka, która jest często spotykaną u ciężarnych dolegliwością.

Drętwienie rąk w ciąży – przyczyny

Drętwienie rąk w ciąży opisywane jest przez pacjentki również jako łaskotanie, tępy ból lub nawet silne pieczenie. Bardzo często występuje ono wraz z osłabieniem dłoni i ich niezdarnością. Dochodzi do niego zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży – wpływ na to ma zatrzymywanie wody w organizmie. Nadzwyczaj często mrowienie zdarza się z powodu wzrostu nacisku na nerw pośrodkowy, który odpowiedzialny jest za czucie w palcach.

Warto też zaznaczyć, że w czasie ciąży dochodzi do zmiany pozycji kręgosłupa. U zgarbionej ciężarnej zmienia się ustawienie łopatek i zwiększa się napięcie mięśni piersiowych, co może doprowadzić do drętwienia górnych kończyn.

Zabawy z dziećmi

DD_20211028_Zabawy_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy dla dzieci
Twórcze, jesienne zabawy z dziećmi
Twórcze, jesienne zabawy z dziećmi
Gry i zabawy na spostrzegawczość
Gry i zabawy na spostrzegawczość
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
HGTV: Jak zrobić dziecięcą kuchnię do zabawy?
HGTV: Jak zrobić dziecięcą kuchnię do zabawy?

Pozostałymi przyczynami drętwienia i mrowienia rąk mogą być:

  • choroby neurologiczne,
  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • zaburzenia w układzie krwionośnym,
  • niedobory żywieniowe,
  • długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji.

Bardzo często dochodzi do drętwienia rąk w ciąży w nocy. Spowodowane jest to w większości przypadków spaniem z nienaturalnie zgiętymi nadgarstkami.

Bardzo często typowymi objawami, które towarzyszą mrowieniu i drętwieniu rąk u ciężarnych, są też obrzęki, opuchlizna i zmniejszona sprawność dłoni. Z reguły nie są to powody do niepokoju – to fizjologiczna reakcja organizmu na zmiany hormonalne i zatrzymywanie się wody w organizmie. Warto zaznaczyć, że dolegliwości te stopniowo będą ustępować po porodzie.

Drętwienie rąk w ciąży – jak sobie radzić?

Drętwienie rąk w ciąży może być bardzo nieprzyjemną i kłopotliwą dolegliwością. Warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić!

Do najlepszych sprawdzonych sposobów należą:

  • ćwiczenia rozluźniające dłoni,
  • masaże dłoni,
  • zimne okłady na dłonie,
  • unikanie wykonywania czynności, które wymagają powtarzalnych, systematycznych ruchów dłońmi,
  • odpowiednia pozycja podczas pracy przy komputerze,
  • uprawianie jogi,
  • zdrowa dieta,
  • odpowiedni biustonosz.

Jeżeli metody te nie przyniosą ulgi, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który wykluczy choroby lub zwyrodnienia mogące powodować drętwienie rąk w ciąży i gdy będzie to konieczne, zaleci inne sposoby walczenia z tym dyskomfortem.

Kiedy udać się do lekarza z drętwieniem rąk w ciąży?

Drętwienie rąk w ciąży jest nie tylko nieprzyjemne, ale i może być kłopotliwe, jeśli utrudnia np. utrzymanie przedmiotów w dłoni. Czy to już powód, by wybrać się do lekarza?

Drętwienie palców w ciąży może być dokuczliwe i uciążliwe, nie powinno być jednak bolesne. Jeśli tak się zdarza i oprócz mrowienia czujesz ból, należy koniecznie iść do lekarza, który na podstawie badań klinicznych i wywiadu znajdzie przyczynę mrowienia dłoni. Na konsultację należy również wybrać się, gdy odczuwasz mrowienie nie tylko w dłoniach, ale i całym przedramieniu. Drętwienie rąk w ciąży utrudniające normalne funkcjonowanie również jest podstawą do konsultacji lekarskiej.

Zespół cieśni nadgarstka – popularna dolegliwość ciężarnych

Zespół cieśni nadgarstka zaczyna się niewinnie – drętwieniem i bólem palców. W większości przypadków u nieciężarnych trudno znaleźć przyczyny tego zaburzenia funkcji nerwu pośrodkowego. Z reguły jest ono następstwem przewlekłego ucisku. W ciąży zespół ten pojawia się z powodu nadmiernego przyrostu masy ciała, zatrzymywania wody w organizmie oraz zaburzeń krążenia. Na pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka i drętwienie rąk w ciąży wpływ ma także niedokrwienie otoczki nerwowej oraz wahania hormonalne.

Na cieśń nadgarstka wskazują – oprócz drętwienia palców – również zaburzenia czucia (głównie w kciuki, palcu wskazującym i serdecznym).

Diagnostyka cieśni nadgarstka odbywa się za pomocą testów klinicznych i wywiadu. Do najpopularniejszych należą test Phalena, który polega na ciągłym utrzymywaniu nadgarstka w pełnym zgięciu (gdy diagnozowanej osobie doskwiera cieśń nadgarstka, ból pojawi się w ciągu 60 sekund) oraz objaw Tinela, polegający na opukiwaniu tzw. troczki zginaczy, które u chorych wywołuje mrowienie wzdłuż nerwu.

Pamiętajmy jednak, że nie każde drętwienie i mrowienie palców (zwłaszcza w ciąży!) musi być związane z zespołem cieśni nadgarstka!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości