Pogoda długoterminowa na listopad 2023. Kiedy zrobi się chłodniej?

Pogoda długoterminowa na listopad 2023
Pogoda na 4-5 listopada
Pogoda na 4-5 listopada
Kącik jesieniary
Kącik jesieniary
Styl jesieniary - swetry i spódnice
Styl jesieniary - swetry i spódnice
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Skarby jesieni – pomysły na pyszne przetwory
Skarby jesieni – pomysły na pyszne przetwory
Jesienne wianki do każdego wnętrza
Jesienne wianki do każdego wnętrza
Jesienne smaki
Jesienne smaki
Rozgrzej się na jesień
Rozgrzej się na jesień
Listopad to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, a wiele osób cierpi z powodu braku słońca. Temperatury spadają i w wielu miejscach pojawia się zazwyczaj pierwszy śnieg lub śnieg z deszczem. Jaki będzie tegoroczny listopad? Sprawdź prognozę pogody.

Jaka będzie pogoda w listopadzie?

W pierwszych dniach listopada nad Polską zawitały ciemne i ciężkie chmury, które przywiał niż Cord znad Morza Północnego. Będą one zmierzały w centrum kraju za sprawą wielkich cyklonów. Listopad to czas "wielkich sztormowych orkanów, budzących respekt" - pisze na swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jak podaje TVN Meteo, przytulna i ciepła jesień dobiega końca, a nadchodzą chłodne i ciemne miesiące. Z końcem listopada trzeba przygotować się na krótkie dni. 30 listopada słońce wstanie tuż przed 7:30, a zajdzie o 15:26, co oznacza, że dzień potrwa zaledwie 8 godzin. Mimo to chłód nie będzie trzymał się Polski. Według najnowszych prognoz niskie temperatury będą daleko od kraju, bo nad zachodnią i północną Europą.

Pogoda długoterminowa na listopad 2023

Początek listopada przyniósł lekkie ochłodzenie za sprawą chłodnego frontu znad Morza Norweskiego i Skandynawii. W kolejnych dniach spodziewane są już jednak wyższe temperatury.

Według prognoz Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) listopad będzie ciepły, a średnia miesięczna temperatura będzie odchylona od normy o około 2 stopnie. Spodziewane są opady w normie, jedynie na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce może więcej popadać. Jednak do głosu mogą wciąż dochodzić niże znad Morza Śródziemnego. Ich potencjał można porównać do atlantyckich cyklonów. Do połowy miesiąca będą dominowały wiry niżowe, które będą odpychać wyż rosyjski, który zaciągał ciepło z południa.

Pierwszego ochłodzenia można spodziewać się już 6 listopada, kiedy "wielki cyklon z centrum stacjonującym w rejonie Wysp Brytyjskich wtłoczy znad Północnego Atlantyku masy chłodniejszego powietrza znad Północnego Atlantyku" - podaje TVN Meteo. Mimo to temperatury wciąż będą utrzymywać się powyżej 10 st. C. 10 listopada prognozowane jest ocieplenie za sprawą słabnącej cyrkulacji z sektora zachodniego.

Około 11 listopada spodziewana jest gwałtowna zmiana pogody i prognozowane są ulewy. To za sprawą wilgotnego niżu znad Włoch. Po tym terminie zrobi się chłodniej i bardziej mglisto.

- Wkraczające do Polski fronty przynieść mają deszcz, śniegu w ogóle nie widać. Prognozowane sumy skumulowanego do połowy miesiąca deszczu według modelu GFS wynoszą do 20-50 litrów wody na metr kwadratowy - czytamy na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

podziel się: