IMGW ostrzega przed wzrostem ciśnienia: "Mogą wystąpić dolegliwości bólowe i migrenowe"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
IMGW/gazeta.pl
Kobieta

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed bardzo szybkim wzrostem ciśnienia atmosferycznego. - W ciągu ostatniej doby zabrakło skali kolorów na naszej mapie - podkreślili na Twitterze. Jak zmiana pogody wpływa na nasze samopoczucie?

IMGW: Wzrost ciśnienia atmosferycznego

Pogoda w pierwszy weekend lutego daje Polakom w kość. W górach mierzą się z lawinami, a w pozostałych częściach kraju z mrozem lub wiatrem. Sytuacji nie poprawia także skok ciśnienia atmosferycznego.

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

- Do Polski napływa z północy powietrze pochodzenia arktycznego. Następuje bardzo szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego. U niektórych osób mogą wystąpić problemy z koncentracją uwagi, dolegliwości bólowe i migrenowe. Odczuwalna temperatura przy silniejszych porywach wiatru będzie znacznie niższa. Pamiętajcie o czapkach oraz ciepłych ubraniach - zaapelowali synoptycy IMGW na Twitterze.

Jak dodali w kolejnym poście, w związku z ogromnym wzrostem ciśnienia atmosferycznego w ciągu ostatniej doby zabrakło skali kolorów na mapie. W południowej części Polski ciśnienie w kilka godzin wzrosło aż o 18 hPa, a w centrum o 10 hPa.

Jednak prawdziwe apogeum dopiero przed nami. Według prognoz najwyższe ciśnienie dotknie nas w okolicach 8-9 lutego. Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, na południowym wschodzie ciśnienie wzrośnie do około 1047 hPa.

Jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na człowieka?

 Gwałtowne wahania ciśnienia atmosferycznego szczególnie odczuwają osoby starsze oraz wrażliwe na pogodę.

-  W biometeorologii człowieka za poziom wymuszający pobudzenie układu nerwowego przyjmuje się zmianę ciśnienia atmosferycznego o co najmniej 3 hPa w ciągu trzech godzin lub zmianę powyżej 8 hPa w ciągu doby. [...] Meteoropaci mogą odczuwać zmiany ciśnienia znacznie wcześniej i dłużej niż pozostali ludzie. Już nawet 5-6 godzin przed nadejściem frontu i do 3-5 godzin po jego przejściu. Szczególnie narażone są osoby starsze, które oprócz osłabienia zdolności adaptacyjnych i schorzeń często prowadzą mało aktywny tryb życia - czytamy na stronie obserwator.imgw.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: IMGW/gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: DjelicS/Getty

Pozostałe wiadomości