Ekstremalne warunki w górach. Ze schroniska ewakuowano 14 osób

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl/TPN/Facebook.com
Góry

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego, a w Beskidzie Śląskim ewakuowano uczestników obozu sportowego. Ratownicy apelują o rozwagę. - Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków - czytamy w komunikacie.

Tatry: Wysokie zagrożenie lawinowe

TOPR ogłosił czwarty stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna. W ciągu ostatniej doby spadło miejscami nawet 70 cm śniegu. - Z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego szlaki turystyczne: Palenica Białczańska - Morskie Oko oraz Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów są zamknięte do odwołania! Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, transport konny wstrzymany jest do odwołania. Do odwołania nie prowadzimy również sprzedaży biletów wstępu na teren TPN - czytamy w komunikacie.

Góry

Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góryDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jak dodali przedstawiciele parku, odradzane są wszelkie wyjścia w góry. - Turysto! TPN stara się dostarczyć informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Twoje bezpieczeństwo zależy od ciebie i twoich decyzji. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków! - zaapelowali.

Lawinowa czwórka obowiązuje również w słowackiej części Tatr.

Beskid Sądecki: Ewakuacja dzieci ze schroniska

Trudne warunki są również w innych pasmach górskich. Jak podaje tvn24.pl, w czwartek 2 lutego ratownicy z Rejonowej Stacji Ratunkowej w Piwnicznej ewakuowali 14 osób ze schroniska na Przehybie. Byli to uczniowie szkół podstawowych, którzy przyjechali na obóz sportowy. Obfite opady mokrego śniegu spowodowały połamanie drzew, które zatarasowały dojazd do schroniska, uszkodziły linię energetyczną i telefoniczną.

- Wszystkie dzieci całe i zdrowe zostały zwiezione do Gabonie, skąd odebrali je rodzice - przekazali ratownicy.

Wojciech Pikor, ratownik Grupy Krynickiej GOPR w rozmowie z portalem tvn24.pl poinformował, że w wysokich partiach gór leży około 80 cm śniegu, a w miejscach nawianych nawet półtora metra.

- Poruszanie się wymaga umiejętności, kondycji oraz odpowiedniego przygotowania i sprzętu. W wyższe partie gór należy wziąć ze sobą narty skiturowe i rakiety śnieżne. [...] Pada mokry śnieg, który zalega na drzewach i powoduje łamanie się gałęzi, co może być bardzo niebezpieczne - przestrzegł.

Na górskim szlaku zimą
Na górskim szlaku zimą Jak przygotować się do wyprawy w góry? Co spakować do plecaka, by zapewnić bezpieczeństwo na szlaku i na nartach? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl/TPN/Facebook.com

Źródło zdjęcia głównego: Jadwiga Figula/Getty Images

Pozostałe wiadomości