- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) udostępnił prognozę pogody na wakacje 2025 i jesień.
- Z prognozy wynika, że panowały będą bardzo wysokie temperatury, które ominą tylko jeden region naszego kraju.
- Sprawdź, jak będą wyglądały lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2025 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Prognoza długoterminowa na wakacje i jesień 2025 - wyjaśnienie terminów
IMGW, podobnie jak inne ośrodki meteorologiczne na świecie, w tego typu prognozach określa średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie punktem odniesienia dla instytucji jest okres 1991-2020.
Oto definicje stosowanych przez synoptyków pojęć dotyczących średnich temperatur i sumy opadów:
- "powyżej normy" - oznacza, że możemy zakładać, iż dany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- "poniżej normy" - oznacza, że możemy zakładać, iż prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- "w normie" - oznacza, że możemy zakładać, iż miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Prognoza długoterminowa na wakacje - jaki będzie lipiec 2025?
Na lipiec synoptycy przeważnie prognozują wyższą niż zazwyczaj średnią miesięczną temperaturę powietrza. W części Wybrzeża może ona zawierać się w zakresie normy z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całej Polski ma być zbliżona do wartości z wielolecia.
Prognoza długoterminowa na wakacje - jaki będzie sierpień 2025?
Prognozy dla sierpnia są zbliżone do tych lipcowych. Na Wybrzeżu średnia temperatura ma nie odbiegać od normy, ale we wszystkich innych regionach ma ona kształtować się na poziomie wyższym niż zazwyczaj w tym miesiącu. Suma opadów prawdopodobnie nie będzie odbiegać od średniej wieloletniej.
Prognoza na początek jesieni - jaki będzie wrzesień 2025?
Wrzesień w całym kraju może przynieść średnią temperaturę powietrza wyższą, niż wynoszą wartości z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów ma natomiast zawierać się w zakresie normy z wielolecia.
Prognoza długoterminowa na pażdziernik 2025
W październiku na terenie całej Polski przewidywana jest średnia temperatura powietrza zbliżona do tej, jaka zazwyczaj występuje w tym miesiącu. Suma opadów w większości regionów powinna zawierać się w granicach średniej wieloletniej, jedynie na zachodzie kraju i w Wielkopolsce może ona kształtować się powyżej normy.
Więcej o pogodzie na stronie TVN Meteo.
Zobacz także:
- Co pyli w czerwcu? Sprawdź, na co możesz mieć alergię
- Co jemy w czerwcu? Jakie sezonowe warzywa i owoce są najpyszniejsze właśnie teraz?
- Jak się zachować nad wodą podczas burzy? Tych zasad lepiej przestrzegać
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: TVN Meteo/IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen/GettyImages