Bardzo wysokie temperatury są niebezpieczne dla zdrowia i życia. W upały częściej dochodzi do omdleń, odwodnienia czy przegrzania organizmu. Na tym jednak nie koniec. Lejący się z nieba żar wpływa również na powietrze. W jaki sposób?
Upały - dlaczego są niebezpieczne?
Wiele europejskich krajów walczy z upałami. Jak się okazuje, wpływają one nie tylko na nasze zdrowie, czy samopoczucie, ale także na jakość powietrza, którym oddychamy. Lorenzo Labrador przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) poinformował, że fala upałów, która właśnie przetacza się przez Europę sprawi, że powietrze będzie bardziej zanieczyszczone. Szczególnie odczują to mieszkańcy miast. Ekspert wyjaśnił, że fala gorąca spowoduje uwięzienie zanieczyszczeń atmosferycznych przy powierzchni ziemi.
Jak przetrwać upały?
Jak przetrwać upały?
- Stabilna atmosfera działa jak pokrywa, która zatrzymuje zanieczyszczenia atmosferyczne, w tym cząstki stałe. Jakość powietrza się pogorszy, co może mieć negatywne skutki zdrowotne, szczególnie u osób wrażliwych - przekazał specjalista.
Kiedy do Polski wrócą upały?
Tomasz Wasilewski prezenter tvnmeteo.pl jest zdania, że gorące powietrze znad Sahary dotrze do Europy Środkowej w przyszłym tygodniu. Warto dodać, że z niecodziennymi upałami walczą już Hiszpania, Portugalia oraz południowa Francja. W kolejnych dniach gorące masy powietrza dotrą do Wielkiej Brytanii.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.
Zobacz także:
- Pogoda na sobotę 16 lipca. Burze, możliwe podtopienia i grad. Gdzie będzie najchłodniej?
- Pogoda na piątek. Będzie ciepło, ale mogą pojawić się przelotne opady deszczu
- Chwile grozy na plaży w Jantarze. Kąpiących się w morzu porwała fala
Autor: Katarzyna Oleksik/as
Źródło: TVN Meto
Źródło zdjęcia głównego: Tim Robberts/Getty Images