Pogoda

Afrykański żar zbliża się do Europy. Możliwe rekordy temperatur

Pogoda

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
naTemat
mężczyzna pije wodę z butelki, upał w Europie

W ostatnich dniach upały w Polsce nieco zelżały, ale na południu Europy, zwłaszcza we Włoszech, nie ustępują. Temperatury mogą pobić rekordy, co grozi m.in. kolejnymi suszami i pożarami. Gdzie ma być najgoręcej w najbliższym czasie?

Rekordowe temperatury na południu Europy

Wysokie temperatury na południu Europy, zwłaszcza we Włoszech, nie odpuszczają. Najgorsza sytuacja zapowiadana jest w przyszłym tygodniu na terenie Sycylii oraz w Sardynii i Apulii, gdzie termometry mają pokazać nawet powyżej 43 stopni Celsjusza. Według prognoz, bardzo prawdopodobne jest pobicie rekordów temperatur z 2003 roku w Bolonii, Mediolanie oraz na terenie regionów Veneto i Emilia-Romagna. W pozostałych częściach kraju termometry mają pokazywać od 38 do 40 stopni Celsjusza. Fala upałów może trwać około 10 dni. Włoska prasa zaczęła trudności związane z upałami nazywać "apokalipsą".

Jak przetrwać upały?

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Władze Lombardii już trzy tygodnie temu wprowadziły stan kryzysowy, przede wszystkim z powodu poważnej suszy. Poprzednie fale gorąca nazwano "Hannibal" i "Scipio".

Włoscy eksperci i dziennikarze apelują do mieszkańców i turystów, aby nie wychodzili z domu bez potrzeby między 11:00 a 18:00, a jeśli już, to koniecznie w kapeluszu i okularach chroniących przed promieniami słonecznymi.

Rekordowe upały w Wielkiej Brytanii

Rekordowe upały zapowiadane są również w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy w historii temperatury przekroczyły tam próg 40 stopni Celsjusza. Rekordowy upał odnotowano w 2019 roku - 38.7 stopni.

Pożary na południu Europy

Na południu i zachodzie Europy w ostatnich dniach doszło do kilkudziesięciu pożarów spowodowanych upałami. Życie w nich straciło około 280 osób. Specjaliści ostrzegają, że z pewnością dojdzie do kolejnych. Z upałami i suszami zmagają się również inne regiony świata, m.in. Indie. W Polsce również zapowiedziano powrót upałów, ale prognozy są różne i nie ma pewności, co do dokładnej daty.

Więcej o pogodzie i klimacie w tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: naTemat

Źródło zdjęcia głównego: Compassionate Eye Foundation/Katie Huisman/Getty Images

Pozostałe wiadomości