In vitro - nauka czy cud

Partner sekcji:
In vitro
Materiał promocyjny

Diagnostyka prekoncepcyjna i preimplantacyjna. Jeszcze przed zajściem w ciążę możesz ograniczyć ryzyko choroby genetycznej u dziecka

Diagnostyka prekoncepcyjna i preimplantacyjna
Diagnostyka prekoncepcyjna i preimplantacyjna
Źródło: mat. prasowe
Wiele par planujących ciążę obawia się o to, czy ich dziecko będzie zdrowe. Czy rodzice, będąc nosicielami choroby genetycznej mogą mieć zdrowe dziecko? Czy da się zminimalizować ryzyko narodzin chorego potomka? Tak! Umożliwiają to badania prekoncepcyjne i preimplantacyjne – czyli takie, które wykonać można jeszcze przed implantacją zarodka w endometrium macicy, jeszcze przed ciążą!

Badania prekoncepcyjne - na czym polegają? Gdzie je wykonać?

Jednym ze sposobów świadomego planowania rodziny, pozwalającym oszacować ryzyko obciążenia dziecka wadami genetycznymi jest wykonanie badań prekoncepcyjnych. Dzięki nim pary mogą dowiedzieć się, w jakim stopniu zagrożone są ryzykiem poczęcia dziecka dotkniętego chorobą o podłożu genetycznym.

Przeprowadzony test, któremu poddawani są rodzice, potrafi wykryć i wyliczyć ryzyko poczęcia chorego potomka, a jest ono dość spore, bo wynosi 25%, w przypadku gdy u obojga partnerów występuje mutacja odpowiadająca za chorobę recesywną w tym samym genie. Co oznacza ten obco brzmiący termin?

- Choroby dziedziczone w sposób autosomalny recesywny to choroby wyjątkowo podstępne. Nie wywołują żadnych objawów u rodziców, dlatego nosiciele nie zdają sobie często sprawy z posiadania wadliwego genu. Taka choroba ujawnia się dopiero gdy dwa wadliwe geny się spotkają podczas procesu rozmnażania i „przechodzą” na dziecko– mówi Anna Strychalska, diagnosta laboratoryjny z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.

Podczas badań prekoncepcyjnych precyzyjnie analizowane są 134 wybrane geny, w tym te, które odpowiadają za rozwój najpopularniejszych chorób. Mowa między innymi o: rdzeniowym zaniku mięśni, mukowiscydozie, chorobie Tay Sachs czy fenyloketonurii.

Komu zaleca się testy prekoncepcyjne? 

Testy te zalecane są szczególnie parom, które obawiają się poczęcia chorego dziecka i chciałyby ograniczyć ryzyko przekazania mu wady genetycznej. Dzięki uzyskanym w ten sposób wynikom lekarz może ocenić szansę na urodzenie zdrowego potomka, a nawet znaleźć przyczynę ewentualnych niewyjaśnionych dotąd poronień nawykowych.

Jeśli wynik badania prekoncepcyjnego ujawni wysokie ryzyko przeniesienia choroby, rodzice mogą wraz z lekarzem prowadzącym ciążę monitorować stan zdrowia dziecka przy pomocy badań prenatalnych, takich jak USG genetyczne, amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Mogą również poddać się procedurze in vitro z diagnostyką preimplantacyjną PGT-M, dzięki której zwiększą swoje szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Wspomniane badania, czyli panel genetyczny FertiSCREEN, można wykonać w Gyncentrum - klinice leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej. Testom pod kątem nosicielstwa danej choroby genetycznej mają szansę poddać się również bliscy krewni pary, a wyniki są konsultowane z lekarzem medycyny rozrodu Gyncentrum.

Co to są badania preimplantacyjne? Bezpieczna diagnostyka przed in vitro

Coraz więcej par, które przez dłuższy czas bez skutku starają się o dziecko, decyduje się na zapłodnienie pozaustrojowe. In vitro jest jedną z najbardziej zaawansowanych metod leczenia niepłodności, podejmowaną w ostateczności - gdy inne sposoby zostały wykorzystane i nie przyniosły rezultatów.

- Szacuje się, że około 50-90% zarodków na wczesnym etapie rozwoju ma wady w materiale genetycznym, co może prowadzić między innymi do poronień. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, warto i należy wykonać badania preimplantacyjne. Wówczas zarodki badane są na obecność zaburzeń genetycznych jeszcze przed ich transferem do macicy pacjentki podawane są wyłącznie te, które będą idealnie się implantowały w endometrium, czyli wolne od chromosomowych wad – mówi dr n. biol. Wojciech Sierka, Starszy Embriolog Kliniczny ESHRE z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

Wykluczenie obecności genetycznych wad przyszłego dziecka, jeszcze na (pre)zarodkowym etapie jego rozwoju, niepomiernie zwiększa szansę na prawidłową jego implantację w endometrium macicy, czyli trwałe i pewne zagnieżdżenie się transferowanego zarodka oraz urodzenie zdrowego dziecka. Ogranicza się tym samym także ryzyko poronienia. Testy pozwalają lekarzom zdiagnozować takie choroby jak: zespół Turnera, zespół Edwardsa, zespół Downa, zespół Patau, zespół Klinefeltera, hemofilię, stwardnienie guzowate, chorobę Huntingtona, mukowiscydozę, rdzeniowy zanik mięśni (SMA) czy też dystrofię mięśniową Duchenne’a i Beckera.

Kiedy warto poddać zarodki diagnostyce preimplantacyjnej? 

 • gdy w rodzinach partnerów występują choroby genetyczne,
  • gdy u partnerów zdiagnozowano nosicielstwo choroby genetycznej,
   • gdy partnerka ma powyżej 35. lat,
    • gdy partner ma nieprawidłowy wynik badania nasienia,
     • gdy jedna lub więcej ciąż zakończyła się poronieniem,
      • gdy para jest już po nieudanych próbach zapłodnienia pozaustrojowego.

       Wyróżnia się kilka rodzajów badań preimplantacyjnych wykonywanych podczas zapłodnienia in vitro. Są to: 

       • PGT-A to badania służące wykryciu nieprawidłowej liczby chromosomów w zarodku (braku lub nadmiaru). Zaburzenia liczby chromosomów odpowiadają za większość poronień oraz niepowodzeń procedury in vitro. PGT-A bada zarodek na obecność aneuploidii, czyli wspomnianego już zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau, zespołu Turnera czy zespołu Klinefeltera.
        • niPGT-A różni się od tradycyjnego PGT-A sposobem pobierania materiału. DNA zarodka pochodzi w tym przypadku z płynu hodowlanego, nie zaś z trofoektodermy, jak dzieje się to podczas standardowego PGT-A. Badanie odbywa się więc bez jakiejkolwiek ingerencji w struktury zarodka.
         • PGT-M koncentruje się na wyłapywaniu obecności chorób monogenowych, czyli uwarunkowanych mutacjami w pojedynczych genach, nie zaś w całych chromosomach. Za pomocą tego badania można zdiagnozować m.in. mukowiscydozę, pląsawicę Huntingtona, neurofibromatozę, rdzeniowy zanik mięśni, zespół Marfana, zespół łamliwego chromosomu X i wiele, wiele innych. Do najbardziej zaawansowanych systemów pośredniej identyfikacji wad w pojedynczych genach zalicza się PGT-M metodą karyomapping. Metoda ta analizuje ok. 300 tysięcy polimorfizmów pojedynczego nukleotydu, czyli zmian na poziomie podstawowych składników ludzkiego DNA. Karyomapping jest w stanie zbadać chromosomy matczyne, ojcowskie oraz należące do innych krewnych i na tej podstawie stworzyć „odcisk palca” DNA chromosomu, na którym położony jest wadliwy gen.
          • PGT-SR to badanie w kierunku strukturalnych rearanżacji chromosomów. Wykonuje się je wtedy, gdy któryś z parterów jest nosicielem translokacji zrównoważonej. Taka sytuacja wiąże się z ryzykiem poczęcia i urodzenia dziecka z niezrównoważonym kariotypem i co za tym idzie dotkniętego wadą wrodzoną. Test PGT-SR daje możliwość różnienia zarodków powstałych z prawidłowych komórek rozrodczych od zarodków z niezrównoważonym kariotypem.
           • Zarówno badania prekoncepcyjne, jak i badania preimplantacyjne można zrealizować w placówkach należących do Grupy Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej oraz Częstochowie.

            Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

            Materiał promocyjny
            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

            Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

            Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

            Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

            "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

            "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

            Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

            Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

            Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
            Materiał promocyjny

            Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

            Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

            Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

            Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

            Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

            Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

            Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

            18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

            18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

            "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

            "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

            Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
            Materiał promocyjny

            Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

            Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

            Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

            Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
            Materiał promocyjny

            Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

            Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
            Materiał promocyjny

            Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

            Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
            Materiał promocyjny

            Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

            Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
            Materiał promocyjny

            Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

            "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
            Materiał promocyjny

            "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

            Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
            Materiał promocyjny

            Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

            Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
            Materiał promocyjny

            Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

            Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

            Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

            Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

            Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

            Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

            Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

            Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

            Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

            "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

            Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

            Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

            "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

            "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

            14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

            14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

            "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

            "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

            Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

            Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

            Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

            Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

            Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

            Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

            Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

            Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

            Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

            Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

            Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

            Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

            Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

            Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

            Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

            Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

            Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

            Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

            "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

            "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

            Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

            Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

            "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

            "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

            Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

            Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

            Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

            Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

            Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

            Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas