Działamy! Biznes po pandemii

Partner sekcji:
Biznes po pandemii
Materiał promocyjny

Elastyczne podejście kluczem do sukcesu. „Trudno było uwierzyć, jak wysoki próg efektywności osiągnęłyśmy”

Działamy! Biznes w czasie pandemii
Działamy! Biznes w czasie pandemii
Źródło: suedhang/Getty Images
Od zdiagnozowania pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce mija właśnie dwa i pół roku. Nie da się ukryć, że dla większości z nas był to wymagający czas. Zmiany w pracy, w stylu życia – to wszystko często bardzo negatywnie odbijało się na naszej psychice. W szczególnie trudnej sytuacji zawodowej znaleźli się przedsiębiorcy, którzy często z dnia na dzień musieli zrewidować swoje podejście do biznesu i plany rozwoju firmy. Ci, którym się to udało dziś ze spokojem mogą patrzeć w przyszłość.

Elastyczne podejście i umiejętność szybkiego dostosowywania się do sytuacji okazały się kluczem do sukcesu w Akademii Nauczania z Malborka, która wzięła udział w konkursie organizowanym przez serwis dziendobry.tvn.pl, którego partnerami zostali Visa i eService: „Działamy! Biznes po pandemii”. Przed wybuchem pandemii prowadzili staże i szkolenia, zajmowali się także przyznawaniem dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie trudno się domyślić, że w czasie, kiedy niemalże cała gospodarka stanęła, rynek zbytu na kursy doszkalające był niewielki. Dzięki elastycznemu podejściu do sytuacji udało im się nie tylko utrzymać firmę, ale wręcz ją rozwinąć.

Biznes po pandemii: „Podstawą naszych działań była zmiana”

Dzień Dobry TVN Online: Jak udało się utrzymać działalność w czasie pandemii?

Justyna Pawłowska, kierownik projektów w Akademii Nauczania: Podstawą naszych działań w tym czasie była zmiana. Od razu zaczęliśmy badać rynek, żeby sprawdzić w jaki sposób realizowane przez nas projekty mogą pomóc i rozpoczęliśmy proces wprowadzenia zmian w projektach. Wprowadziliśmy konsultacje zdalne, wydłużyliśmy staże z 3. do 6 miesięcy. To oczywiście tylko przykłady, bo do każdego przypadku podchodziliśmy indywidualnie.

DDTVN Online: Jak długo zajęło Państwu przystosowanie do nowych okoliczności?

JP: Pandemia była dla nas wszystkich ogromnym zaskoczeniem. Poukładanie się ze strachem, obawami i niepewnością trwały mniej więcej tydzień. Po tym czasie skupiłyśmy się na naszych faktycznych możliwościach. Na tym, jak dzięki naszym działaniom możemy pomóc, ale też zadbać przy tym o firmę i zabezpieczyć jej funkcjonowanie.

Ze względu na to, że zawsze nastawione jesteśmy na szukaniu rozwiązań, od razu pomyślałyśmy, co i jak zmienić, żeby wykorzystać nasze możliwości i dostosować się do panującej sytuacji epidemicznej. W kilku projektach udało nam się te zmiany sprawnie przeprowadzić, Urzędy bardzo przychylnie potraktowały nasze propozycje, co finalnie przyczyniło się do bardzo zadowalających rezultatów projektów. Gdy robiłyśmy podsumowania, wszystkim trudno było uwierzyć, jak wyskoki próg efektywności osiągnęłyśmy.

DDTVN Online: Co z Państwa perspektywy zmieniła pandemia w prowadzeniu biznesu?

JP: Pandemia, w przypadku naszej firmy, poza powszechnie znanymi, negatywnymi skutkami, przyniosła również pozytywne zmiany i ułatwienia związane głównie z realizacją projektów, którymi zajmowałyśmy się w tamtym okresie.

Jeżeli chodzi o kwestie formalne – pojawiła się możliwość zdalnego podpisu dokumentów przez system ePUAP, Urzędy zniosły niektóre z wymogów, które wcześniej były obligatoryjne. Wiele spraw mogłyśmy załatwić rozmawiając telefonicznie z Urzędami czy też wymieniając maile. To, co było dla nas w tamtym momencie kluczowe i z czego najbardziej się ucieszyłyśmy, to przestrzeń na zmiany i możliwość. Mogłyśmy dostosować projekty, do potrzeb ich uczestników.

Pandemia sprawiła, że mogłyśmy wydłużyć czas trwania niektórych z naszych projektów, dzięki czemu np. osoby, które korzystały z programu 3-miesięcznych staży dostały możliwość wydłużenia czasu ich trwania do 6 miesięcy. Znacznie zwiększyły się wskaźniki naszej efektywności w projektach. Bardzo dużo osób dzięki udziale w nich, otrzymało zatrudnienie i pozostało aktywnymi na rynku pracy

Zobacz także: Jak pandemia zmieniła prowadzenie biznesu? [LINK] Pandemia a biznes. Jak obecna sytuacja wpłynęła na funkcjonowanie małych przedsiębiorstw? [LINK]

Czy w czasie pandemii można odnieść spektakularny sukces w biznesie?

DDTVN Online: Wspomniała Pani o wysokim progu efektywności. Jaki projekt wspomina Pani z tego czasu najlepiej? Któryś okazał się przysłowiowym strzałem w „10”?

JP: Naszym spektakularnym sukcesem okazało się wprowadzanie zmian do projektu, które pozwoliły na przeszkolenie prawie 300 żołnierzy WOT, policjantów i innych służb mundurowych z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Szkolenie to pozwoliło im pomagać w szpitalach chorym na COVID i osobom w czasie kwarantanny. Czas pandemii to dla nas był czas dużej ilości pracy, ale było warto.

DDTVN Online: Może Pani zdradzić coś więcej na temat kulisów realizacji tego projektu?

JP: Gdy tylko pojawiły się wieści o pandemii, a w raz z nią informacje, że służby medyczne będę potrzebować znacznego wsparcia, zrobiłyśmy rozeznanie rynku. Sprawdziłyśmy, w jakich obszarach możemy zorganizować szkolenia, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać i dzięki nim nieść pomoc. Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie organizacja szkoleń z zakresu KPP – Kwalifikacyjnego Kursu Pierwszej Pomocy.

Dość szybko udało nam się dokonać zmian w projekcie, dzięki czemu finalnie z kursów KPP skorzystało 231 członków służb mundurowych z pomorza. Większość z nich od razu po skończeniu kursu podjęła pracę bezpośrednio związaną z pomocą w opanowaniu epidemii koronawirusa. Byli członkami załóg karetek, a także pobierali wymazy do badań, czy też pomagali w ewakuacjach podopiecznych z Domów Pomocy Społecznej na terenie województwa pomorskiego.

DDTVN Online: Skoro to był tak intensywny zawodowo czas, jak dbali Państwo o regenerację i odpoczynek?

JP: Oczywiście, gdy sytuacja tego wymaga, stajemy na wysokości zadania, organizujemy się i działamy, aby wszystko zaplanować i zrealizować jak najlepiej, jednak zawsze po intensywnym okresie przychodzi chwila na odpoczynek.

Tak było również w okresie pandemii. Początki były trudne, myślałyśmy co zrobić, jak się dostosować. Pierwszy tydzień pracowałyśmy zdalnie, aby zadbać o siebie, po czym szybko doszłyśmy do wniosku, że większość z nas woli pracować na miejscu, w biurze. Przestrzeń budynku pozwalała na wyizolowanie stanowisk pracy, dzięki czemu, wróciłyśmy do normalnego rytmu pracy. To pozwało nam też zachować przynajmniej pozory normalności.

Jednak, gdy tylko ktoś z naszego zespołu potrzebował pracować zdalnie, nie było przeszkód, żeby kontynuował pracę z domu. Wiedziałyśmy, że w tym okresie musimy szczególnie zadbać o siebie i swoich bliskich.

Akademia Nauczania z Malborka
Akademia Nauczania z Malborka
Akademia Nauczania z Malborka
Akademia Nauczania z Malborka
Akademia Nauczania z Malborka
+3
Zobacz galerię

Źródło zdjęcia głównego: suedhang/Getty Images

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas