Ogród

Jak wytępić karczowniki z ogrodu? Skuteczne metody

Ogród

Aktualizacja:
Moment OpenSantiago Urquijo/Getty Images

Karczownik ziemnowodny to szkodnik ogrodowy, który potrafi zniszczyć całą działkę. Nawet jeśli nie masz na niej wielu gatunków uprawnych, trawnik w krótkim czasie pokryje się całą masą kopców, a pojedyncze rośliny zaczną usychać i obumierać. Poznaj skuteczne sposoby na wytępienie karczownika.

Karczownik, obecnie częściej klasyfikowany jako karczownik ziemnowodny, polnik ziemnowodny lub szczur wodny, to gryzoń, którego spotkać można w ogrodach, chociaż jego naturalnym środowiskiem są brzegi wód lub lasy na terenie całej Europy oraz znacznej części Azji. Uznawany jest za szkodnika, gdyż zjada korzenie roślin na polach uprawnych oraz niszczy trawnik poprzez wykopywanie w nim kopców. W Polsce to zwierzę zostało objęte częściową ochroną gatunkową, dlatego w celu wytępienia go należy korzystać wyłącznie z bezpiecznych, humanitarnych metod. Zobacz, jak wygląda karczownik oraz jak pozbyć się gryzonia z ogrodu.

Dlaczego zwalczanie karczownika jest konieczne?

Karczownik nie zapada w sen zimowy, w związku z czym może pojawić się w ogrodzie o każdej porze roku. W przeciwieństwie do kretów gryzoń ten chętnie żywi się korzeniami roślin. Preferuje pokarm roślinny, choć czasami zjada także mięczaki i owady. Zwalczanie karczownika jest niezwykle istotne właśnie ze względu na szkody, jakie wyrządza on w ogrodzie. Kopiąc podziemne korytarze, zwierzę dostaje się do swojego pokarmu – korzeni, bulw, cebulek roślin oraz kłączy. Chętnie żywi się także korzeniami drzew owocowych i warzywami. Niewytępiony karczownik w ogrodzie może przyczynić się do naprawdę sporych strat plonów czy zniszczenia roślin dekoracyjnych. Gryzoń ma również ogromny wpływ na wygląd trawnika.

Jak wygląda karczownik?

Karczownik ziemnowodny należy do tych szkodników w ogrodzie, które trudno jest rozpoznać. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, największa aktywność gryzonia przypada na późne godziny nocne, przy czym zazwyczaj rzadko wychodzi on na powierzchnię ziemi – znacznie więcej czasu spędza w podziemnych korytarzach. Po drugie, nawet zauważenie karczownika nie zawsze wiąże się z rozpoznaniem zwierzęcia. Wyglądem przypomina on inne gatunki z rodziny chomikowatych, łatwo więc pomylić go ze szczurem, myszą lub chomikiem. Niektórym przypomina także małego kreta.

Karczownik ma charakterystyczną budowę ciała. Jest zwierzęciem dość dużym (dorosły osobnik osiąga od 13 do 25 cm długości), o długim ogonie (mierzącym nawet 15 cm), małych oczach i uszach. Jego sierść może mieć kolor jasnobrązowy, ciemnobrązowy lub czarny.

Warto jednak wiedzieć, co wyróżnia ten gatunek wśród gryzoni pojawiających się w ogrodzie. Tylko prawidłowe rozpoznanie szkodnika pozwoli go skutecznie zwalczyć. Jeśli widzisz na działce niewielkie kopce, podobne do tych, które zostawiają po sobie krety (choć nieco mniejsze), usychające rośliny, powyrywane z ziemi i bez korzeni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ogrodzie osiedlił się karczownik.

Jak pozbyć się karczownika? 4 najskuteczniejsze sposoby

  • Obecność zwierząt drapieżnych:

Zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, mogą poradzić sobie z odstraszaniem karczowników. W przypadku nieogrodzonych działek w pobliżu lasu na teren ogrodu chętnie przyjdą również lisy, tchórze i kuny, które lubią chować się w stosach gałęzi (można je dla nich przygotować). Naturalnym wrogiem karczownika ziemnowodnego są także ptaki drapieżne.

  • Odstraszanie dźwiękiem:

Karczowniki spędzające większość czasu w podziemnych korytarzach są niezwykle wrażliwe na dźwięki i niechętnie przebywają w miejscach, w których bezustannie je słyszą. Żeby wytępić te gryzonie przy użyciu akustycznych odstraszaczy, nie musisz kupować specjalnych urządzeń, wystarczy, że przygotujesz taki sprzęt własnoręcznie. Do odstraszania karczowników zazwyczaj stosuje się blaszane puszki zawieszone na patykach.

  • Pułapki na karczownika:

Dzięki pułapkom można wyłapać wszystkie szkodniki, które żerują w ogrodzie. Najczęściej stosowane są pułapki rurowe, które zamykają się, gdy znajdzie się w nich gryzoń. Warto na końcu korytarza umieścić jakieś warzywo, które zachęci zwierzę do wejścia do środka. To humanitarny sposób na pozbycie się karczownika z ogrodu – złapane osobniki należy wynieść z dala od ogrodu, do pobliskiego lasu.

  • Zalewanie ogrodu wodą:

Jeśli masz taką możliwość, spróbuj wykopać w ogrodzie kilka głębokich dołków i regularnie zalewać je wodą. Karczowniki ziemnowodne umieją pływać, dlatego w żaden sposób nie wyrządzisz im krzywdy. Są to jednak gryzonie, które nie lubią przez cały czas przebywać w wodzie. Podmokłe tereny zniechęcą karczownika do danego terenu i sprawią, że zwierzę znajdzie dla siebie inne miejsce do życia.

Zobacz też:

Mszyce, opuchlaki, przędziorki, mączniaki – niechciani goście na naszych balkonach i w ogrodach. Jak się ich pozbyć?

Na ratunek kwiatom doniczkowym. Maja Popielarska radzi, jak dbać o rośliny

Jak pozbyć się muszek owocówek? Sprawdzone i skuteczne sposoby

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment Open

Pozostałe wiadomości