Znaczki kolekcjonerskie - ile kosztują i jaką mają wartość?

Znaczki kolekcjonerskie - ile kosztują i jaką mają wartość?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Znaczki pocztowe to małe przedmioty o dużej wartości – nie tylko kolekcjonerskiej, ale także finansowej. Rozpoznanie tych najbardziej wartościowych wymaga rozległej wiedzy, którą posiadają tylko najbardziej wytrawni kolekcjonerzy. Jednak część tendencji i zasad jest na szczęście powszechnie znana. Jeśli je poznasz, będzie ci dużo łatwiej zorientować się w tym wyspecjalizowanym świecie i być może nawet rozpocząć własną kolekcję. Filateliści mają nawet własne święto, które obchodzimy dzisiaj.

Filatelistyka

By zacząć orientować się w kolekcjonerskim świecie, musisz znać to pojęcie. To właśnie rodzaj hobby, które polega na zbieraniu wszelkiego rodzaju “walorów pocztowych”, głównie znaczków, ale także kopert, datowników okolicznościowych i tym podobnych.

Znaczki pocztowe są oczywiście najważniejszym obiektem kolekcjonerstwa. Polska posiada nawet własną organizację filatelistyczną, która funkcjonuje pod nazwą Polski Związek Filatelistów. Co ciekawe, kolekcjonerstwo znaczków ma równie długą historię jak sam znaczek pocztowy. A pierwszy w historii znaczek to słynny Penny Black, który powstał w Wielkiej Brytanii w roku 1840. Ponoć wiele osób kupiło go z ciekawości i przechowywało go następnie przez wiele lat.

Znaczki kolekcjonerskie – wartość

Jeśli chcesz zainteresować się zbieraniem znaczków, to powinieneś wiedzieć, że bardzo istotnym elementem tej dyscypliny jest ekspertyza filatelistyczna. Jest to pisemna opinia wydana przez eksperta filatelistycznego, który bada, czy znaczek jest oryginalny, a tym samym potwierdza jego wartość.

Polscy filateliści posiadają nawet własne święto, które jest obchodzone 6 stycznia jako Dzień Filatelisty. W obiegu są dwa czasopisma, które mogą pomóc ci w rozwijaniu wiedzy na temat tej interesującej profesji. Pierwsze z nich nosi tytuł “Filatelista” i jest wydawane przez Polski Związek Filatelistów. Drugie to “Przegląd filatelistyczny”, które wydaje PHU Fischer z Bytomia. Pomocne mogą okazać się również publikacje książkowe. W 1993 roku Wydawnictwo Naukowe PWN wydało “Encyklopedię Filatelistyki”. Cenną publikacją może być także książka Włodzimierza Goszczyńskiego pt. “Filatelistyka współczesna”.

Znaczki – jak przechowywać?

Znaczki są zwykle przechowywane w specjalnych klaserach. Na każdej stronie klasera znajdują się paski stworzone z przezroczystej folii - to za nimi układa się znaczki, dzięki temu są widoczne, ale także bezpieczne (folia pochłania wilgoć i zapobiega blaknięciu).

Cennik znaczków

Kolejnym pojęciem, które powinieneś znać, jest cennik znaczków, czyli zbiorcze zestawienie informacji o znaczkach z ostatnich lat. Zawiera ono: datę wydania, nazwę emisji, numer katalogowy znaczka, nominał znaczka oraz cenę znaczka czystego i kasowanego.

Znaczki kolekcjonerskie. Ceny

Nie da się określić, ile znaczków zostało wydrukowanych do tej pory. Wiemy natomiast, że część z nich ma dużą wartość dla filatelistów i nie tylko. Pytanie tylko, jak praktycznie określić wartość znaczków kolekcjonerskich?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ocenić wartość Twojego znaczka:

  • Przede wszystkim należy sobie zdać sobie sprawę, że większość zbiorów znaczków to w zasadzie amatorskie zbiory filatelistyczne, które posiadają znikomą wartość, bo nie są pożądane przez kolekcjonerów.
  • Znaczek nie może być skasowany, czyli ostemplowany. Wyjątkiem od tej reguły są znaczki chińskie pochodzące z czasów rewolucji kulturalnej. Wartościowe znaczki kolekcjonerskie nie mogą być także odklejane.
  • Polskie znaczki z lat 80. i 90. posiadają niewielką wartość. Czasy Polski Ludowej zdecydowanie nie były etapem rozwoju polskiej filatelistyki, pierwsze lata demokracji wyglądały w tym względzie podobnie. Poza tym znaczki te były wydawane w bardzo wysokich nakładach (nawet 10 milionów egzemplarzy).
  • Również znaczki pochodzące z III Rzeszy nie stanowią dla kolekcjonerów gratki, można je kupić dosłownie za grosze.
  • Z całą pewnością cenne są chińskie znaczki z czasów rewolucji kulturalnej i wybrane znaczki rosyjskie.
  • Raczej lepiej jest sprzedawać kolekcję w całości niż rozdzielać ją i sprzedawać pojedyncze sztuki (niekompletna kolekcja może drastycznie stracić na swej wartości).
  • Wartość znaczków, które pochodzą z ostatnich kilkudziesięciu lat, możesz oszacować sam dzięki cennikom, które są zawarte w katalogach znaczków.
  • Najważniejszy katalog polskich znaczków to Fischer, natomiast dla zagranicznych – Michel.
  • Należy też wiedzieć, że w przypadku sprzedaży znaczków zwykle osiąga się tylko pewną część ceny katalogowej.
  • Na wartość starszych znaczków ważny wpływ ma stan, w którym się zachowały.

Najdroższy polski znaczek

Najdroższy polski znaczek pocztowy jest wyceniany przez katalog Fischera na 100 tys. zł – to znaczek dopłaty o nominale 10 koron, wydany w Krakowie w 1919 roku, w wersji z czarnym nadrukiem “Poczta Polska”. Został wyprodukowany w liczbie zaledwie 15 egzemplarzy, dlatego jego cena jest taka wysoka. Należy wiedzieć, że w praktyce dokładna cena takiego okazu jest ustalana każdorazowo na aukcji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

podziel się:

Pozostałe wiadomości