Jak wyhodować piękny trawnik krok po kroku? Praktyczne porady

Piękny i zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika i wizytówka naszego domu. Aby murawa w naszym ogrodzie zdrowo rosła i miała soczysto zielony kolor, wszystkie etapy zakładania trawnika musimy przeprowadzić z należytą starannością. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakładanie trawnika z rolki czy z siewu, warto wiedzieć, jak przygotować się do tej czynności krok po kroku. W cyklu "Halo ziemia" swoje sposoby na piękny trawnik zdradził nam Łukasz Skop.

Zobacz też: Sposoby na piękny i tani ogród >>> 

 Istnieją dwie podstawowe metody na zakładanie trawnika – możemy wysiać trawę na ubitym gruncie lub zdecydować się na założenie trawnika z rolki. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, warto wcześniej odpowiednio przygotować podłoże, a po skończonym procesie wykonywać regularnie zabiegi pielęgnacyjne. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o zakładanie nowego trawnika na starym . Starą murawę trzeba wcześniej usunąć, aby uniknąć późniejszych nierówności i przerzedzeń. Podpowiadamy, jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku oraz jak pielęgnować trawnik, aby był dla nas powodem do dumy na długie lata.

Zakładanie trawnika z siewu – o czym warto pamiętać?

Idealna pora na zakładanie trawnika z siewu to kwiecień i maj – w tych miesiącach nie musimy bowiem obawiać się ani przymrozków, ani upału. Zakładanie trawnika jesienią jest również dopuszczalne, pod warunkiem, że poddamy murawę odpowiedniej pielęgnacji – przed zimą warto przyciąć trawę, aby nie gniła i poddać ją nawożeniu.

Zobacz też: Jakie kwiaty można sadzić w kwietniu na balkonie i w ogrodzie?  >>>

Od czego zacząć zakładanie trawnika? Kiedy ustalimy już termin siewu, warto zbadać, czy gleba w wybranym przez nas miejscu nadaje się pod murawę. Trawnik urośnie najlepiej na lekkiej, piaszczysto-gliniastej ziemi o odczynie pH w granicach 5,5-7. Jeśli pH jest niższe, konieczne będzie wapnowanie. Stanowisko pod trawnik powinniśmy wcześniej przekopać i uporządkować – pozbyć się śmieci i kamieni, a także korzeni chwastów. Warto również zaopatrzyć się w nawóz do zakładania trawnika – możemy wykorzystać nawóz organiczny lub mineralny. Nawożenie gleby należy przeprowadzić około tygodnia przed planowanym wysiewem.

Zakładanie nowego trawnika najlepiej przeprowadzić na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku. W cieniu trawa będzie rosła wolniej, może również gnić i zarastać mchem.

Nasiona możemy wysiewać ręcznie, po wcześniejszym wyrównaniu powierzchni za pomocą grabi. W sprzedaży dostępne są również specjalne maszyny do zakładania trawnika , które wykonają za nas większość pracy – wyrównają glebę, wysieją równomiernie nasiona i utwardzą teren po wysiewie. Maszyny do zakładania trawników to duże ułatwienie dla właścicieli ogrodów wielkopowierzchniowych, w małym ogrodzie możemy jednak polegać na własnych siłach.

Zarówno przed, jak i po założeniu trawnika, ziemię należy obficie podlać. Po umieszczeniu nasion w gruncie, do podlewania używamy rozproszonego strumienia wody, aby trawa pozostała równomiernie rozmieszczona w gruncie. Następnie rolujemy teren wałkiem, aby dodatkowo go wyrównać i zabezpieczyć nasiona przed wiatrem.

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Jeśli zależy nam na czasie, a do obsadzenia mamy stosunkowo małą powierzchnię, doskonałym rozwiązaniem będzie posadzenie gotowych pasów murawy, które dostarczane są w formie rolek. Jak przeprowadzić takie zakładanie trawnika? Porady , jak założyć trawnik z rolki krok po kroku przedstawiamy poniżej.

Krok pierwszy – wybór trawy w rolkach

Zakładanie trawnika z rolki wiąże się ze stosunkowo wysokim kosztem, warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem właściwej marki. Trawa przeznaczona do sprzedaży w rolkach uprawiana jest na dużych powierzchniach, następnie wycina się ją wraz z całym pasem ziemi i dostarcza do klienta. Zamawiając trawę w rolkach, pamiętajmy o pewnej nadwyżce (ok. 5%), która przyda się do wykończenia nieregularnych przestrzeni i końcówek.

Zobacz też: Lifting roślin doniczkowych na wiosnę >>> 

Krok drugi – przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża pod trawnik w rolkach wygląda podobnie, jak w przypadku wysiewu trawy do gruntu. Ziemię również należy oczyścić, przekopać i nawieźć. Zakładanie trawnika na starym trawniku należy poprzedzić usunięciem poprzedniej murawy – w przeciwnym wypadku pozostałości starego trawnika będą przebijać się na powierzchnię.

Krok trzeci – rozkładanie trawy w rolkach

Rozkładanie trawy w rolkach najlepiej rozpocząć zaraz po jej przywiezieniu, tak aby nie zaczęła gnić i niszczeć. Rolki trawy rozkładamy zaczynając od najdalej położonego miejsca w ogrodzie, pilnując, aby ściśle do siebie przylegały. Zakładanie nawadniania trawnika należy przeprowadzić jak najszybciej po rozłożeniu rolek, trawnik w rolkach jest bowiem bardzo wrażliwy na przesuszenie. Trawę podlewamy obficie, w pierwszych dniach po rozwinięciu nawet trzy razy dziennie. Kiedy trawa z rolek przyjmie się i ukorzeni, możemy ją podlewać codziennie w godzinach wieczornych.

Zakładanie nowego trawnika na starym – co warto wiedzieć?

Zakładanie trawnika na starej trawie musimy poprzedzić usunięciem dawnej murawy i wszystkich roślin, które na niej rosły. W tym celu podłoże należy przekopać szpadlem, a następnie wyjąć starą trawę za pomocą wideł. Warto również podsypać podłoże urodzajną glebą i nawieźć obornikiem lub nawozem mineralnym.

Po usunięciu dawnej murawy i poprawie kondycji gleby, zakładanie trawnika przeprowadzamy tak, jak w wyżej opisanych przypadkach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie