Zwykle bagatelizujemy bóle w piętach, tłumacząc ten stan zwykłym zmęczeniem. Jeżeli każdy krok powoduje ból i nie ustaje on nawet w pozycji spoczynkowej, warto zasięgnąć wiedzy specjalisty. Objawy takie jak nieustający dyskomfort i bolesny ucisk często sygnalizują zwyrodnienie kości piętowej, zwane potocznie ostrogą. Odpowiednio dobrane wkładki na ostrogi piętowe mogą skutecznie złagodzić przykre dolegliwości.
Przeciążenie, spędzanie dużej ilości czasu w pozycji stojącej, złe obuwie, intensywne treningi – nasze stopy nie mają łatwego życia. Mimo wielu trudów, jakie zmuszone są dźwigać, rzadko kiedy dbamy o nie w należyty sposób. Bóle pięt tłumaczymy zwykle zmęczeniem po ciężkim, bardzo aktywnym dniu. Dopiero gdy ucisk podczas chodzenia staje się coraz bardziej uciążliwy, decydujemy się na wizytę u lekarza.
Ze schorzeniami stóp – jak z każdą inną dolegliwością – nie należy czekać. Im dłużej ignorujemy problem, tym trudniej go potem wyleczyć. Jednym z najbardziej uciążliwych dolegliwości ortopedycznych jest zwyrodnienie kości piętowej, powszechnie znane jako ostroga piętowa. Wkładki na ostrogi piętowe łagodzą ból i zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby, jednak ich działanie jest najskuteczniejsze w początkowych fazach schorzenia. Im później sięgniemy po wkładki na ostrogi , tym większe prawdopodobieństwo, że ich działanie okaże się niewystarczające.
Czym są ostrogi piętowe?
Ostrogą nazywamy zmiany zwyrodnieniowe okolic kości piętowych, których następstwem jest stan zapalny przyczepu rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno to przedłużenie ścięgna Achillesa biegnące wzdłuż stopy aż do palców. Jego zadanie polega na podtrzymywaniu podbicia stopy w pozycji łuku, zapobiegając tym samym płaskostopiu. Zapalenie rozcięgna powoduje bardzo silny ból w okolicach pięty , który podczas chodzenia promieniuje na całą stopę. W początkowej fazie dyskomfort i bolesność pojawiające się głównie na skutek przeciążenia stopy, jednak z czasem nieprzyjemne dolegliwości występują także podczas odpoczynku, np. w czasie snu.
Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest nieodpowiednie obuwie. W dużej mierze dotyka to kobiet, które noszą szpilki. Nienaturalne ustawienie stopy w takich butach sprzyja powstawaniu zmian zwyrodnieniowych. Ostrogi diagnozuje się też u sportowców i osób, które większą część dnia spędzają w pozycji stojącej. Na charakterystyczne bóle kości piętowych narzekają też seniorzy i osoby otyłe. Schorzenie to diagnozuje się za pomocą badania RTG.
Profilaktyka i leczenie schorzenia
Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest niezwykle trudne w leczeniu, więc nawet niewielkie zminimalizowanie cierpienia można uznać za znaczny postęp. Osobom zmagającym się ze zwyrodnieniem kości piętowych w początkowej fazie poleca się specjalistyczne wkładki na ostrogi piętowe. Pacjenci z zapaleniem rozcięgna podeszwowego poddawani są też zabiegom rehabilitacyjnym, które mają na celu zmniejszenie bólu podczas chodzenia. Najczęściej polecane zabiegi to krioterapia, specjalistyczne masaże, elektroterapia, laseroterapia i gimnastyka pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Wkładki na ostrogi stosowane razem z wybranymi zabiegami rehabilitacyjnymi przyniosą bez wątpienia dużo lepsze efekty niż wykorzystywanie każdej z tych metod oddzielnie. Jeżeli wkładki na ostrogi i pomoc rehabilitantów okażą się niewystarczające, wskazany jest zabieg operacyjny.
Wkładki na ostrogi piętowe – czy naprawdę działają?
Noszenie wkładek jest najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem leczenia, przy czym stosowanie tej metody zwykle szybko przynosi odczuwalną ulgę. Wkładki na ostrogi piętowe należy nosić w jednej, najczęściej używanej parze butów. Tradycyjne wkładki na ostrogi wykonane są z naturalnej skóry i zwykle mają dziurę na poziomie pięty – w miejscu, gdzie pojawiło się bolesne zwyrodnienie. Takie wkładki na ostrogi wykonuje się zwykle na specjalnie zamówienie. W sprzedaży są także nowoczesne warianty, które samoistnie dopasowywują się do kształtu pięty. Zastanówmy się dobrze, jaki rodzaj byłby dla nas odpowiedni, zanim wybierzemy idealne wkładki na ostrogi piętowe. Żelowe, najpopularniejsze i najczęściej noszone wkładki na ostrogi, dostępne są od ręki w większości aptek i sieci drogeryjnych.
Bez względu na to, jaki rodzaj wkładek wybierzemy, należy pamiętać, że ich skuteczność zależy od tego, czy są dobrze dopasowane do stopy. W żadnym wypadku nie należy nosić wkładek po innych osobach ani kupować ich bez uprzedniego przymierzenia. Nieodpowiednie wkładki na ostrogi mogą tylko pogorszyć dolegliwości i nasilić ból.
Kiedy zwyrodnienie kości pięty przybiera bardziej zaawansowaną formę, wówczas wkładki na ostrogi mogą działać jedynie doraźnie. Warto jednak stosować je bez względu na stan chorego, bo zapewniają skuteczną amortyzację podczas chodzenia, łagodzą ból i zapobiegają dalszemu pogłębianiu się choroby.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN