Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Kirgistanu? Wiza, ubezpieczenie i cło

paszport samolot
Fot. boonchai wedmakawand / Getty Images
Miłośnicy trekkingu oraz wysokogórskich wycieczek z pewnością będą zadowoleni z wakacji w tym kraju, bowiem 93% powierzchni państwa zajmują właśnie góry. Najwyższa z nich wznosi się na niemal 7500 m n.p.m. Na próżno szukać tutaj morza, choć w zamian znajdziemy drugie największe górskie jezioro, które rozpościera się na ponad 6 tysiącach km kwadratowych.

W przypadku pobytu krótszego niż 60 dni, wiza do Kirgistanu nie jest wymagana. Po upływie tego czasu możemy elektronicznie przedłużyć ją o kolejne 30 dni za pośrednictwem serwisu www.evisa.e-gov.kg. Pamiętajmy jednak, że elektroniczna wersja nie możne zostać przedłużona na terytorium kraju. Dodatkowo, posiadając wizę elektroniczną, musimy wylądować na jednym z dwóch lotnisk – Mamans (Biszkek) lub Osz. W przypadku przekroczenia granicy drogą lądową, mamy do dyspozycji tylko jeden punkt, a mianowicie Akżoł na granicy z Republiką Kazachstanu. Pozostałe przejścia graniczne oraz lotniska nie są przystosowane do obsługi elektronicznych wiz.

Warunki wjazdu i wiza – Kirgistan

Opcja elektronicznego przedłużenia wizy funkcjonuje od 1 września 2017 roku i dotyczy wyłącznie pobytów w celach turystycznych bądź biznesowych. Od 2016 roku Polacy są zwolnieni z obowiązku meldunkowego w Kirgistanie, jeśli okres ich przebywania w tym kraju nie przekracza 60 dni. Czy dzięki zezwoleniu na wjazd możemy zwiedzić cały Kirgistan ? Wiza upoważnia nas do podróżowania po całym kraju z wyjątkiem terenów przygranicznych, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W celu jej uzyskania można zgłosić się do firmy turystycznej, która pośredniczy w załatwianiu formalności. Podróżując po kraju samochodem, musimy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Należy pamiętać, że lokalni kierowcy często łamią przepisy ruchu drogowego, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie na przejściach dla pieszych.

Ile dni potrzeba, aby zwiedzić Kirgistan ? Wiza na 60 dni jest w zupełności wystarczająca, aby wybrać się na trekkingowe wycieczki oferujące zapierające dech w piersiach widoki. Miłośnicy dzikiej natury będą zachwyceni pięknem oraz potęgą gór. Bez pośpiechu zdążymy zwiedzić również przepiękne jezioro Issyk-Kul, położone na wysokości 1600 m n.p.m. W pobliżu znajdziemy najbardziej rozwiniętą bazę turystyczną, szczególnie w okolicach północnego wybrzeża.

Jeśli chodzi o pieniądze, to teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń w kwestii ich wwożenia oraz wywożenia. Zaleca się jednak zadeklarowanie większej ilości wwożonej gotówki. Wpisujemy ilość posiadanych pieniędzy do deklaracji celnej, którą musimy wypełnić w dwóch egzemplarzach. Jedną oddajemy funkcjonariuszowi na lotnisku, drugą zaś (koniecznie z pieczątką celnika) zostawiamy dla siebie. W momencie opuszczania kraju, jeśli kwota wywożona będzie większa niż kwota wwożonych pieniędzy, należy przedstawić dokumenty potwierdzające sposób, w jaki zdobyliśmy dodatkowe środki.

Wiza do Kirgistanu oraz przydatne informacje dla turystów

W Kirgistanie nie znajdziemy polskiej placówki dyplomatycznej. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji obywatele Unii Europejskiej mogą skorzystać z pomocy innych placówek dyplomatycznych krajów członkowskich UE.

Pamiętajmy, że Kirgistan jest państwem wielokulturowym. Z tego względu, podczas pobytu powinniśmy dostosować się do panujących obyczajów. Warto pamiętać, że szczególnie na południu kraju dominującą religią jest islam, drugą zaś prawosławie. Ten różnorodny kraj zamieszkują ludzie 154 narodowości oraz grup etnicznych. Ponad 70% z nich stanowią Kirgizi. Jest to naród turecko-mongolski, który zamieszkuje również Uzbekistan, Kazachstan, a nawet Chiny. Kolejną grupą są Uzbecy oraz Rosjanie, których jest około pół miliona.

Dniami wolnymi od pracy są 1 oraz 7 stycznia, 8 i 22 marca, 1, 5 oraz 9 maja, 31 sierpnia (Dzień Niepodległości) oraz 7 listopada. W tych dniach wszystkie urzędy państwowe są zamknięte. Dostępność sklepów z podstawowymi produktami do spożycia oraz higieny jest duża. Nie powinniśmy mieć żadnych problemów z wymianą pieniędzy ani z wypłatami w bankomatach (choć należy zachować szczególną ostrożność wprowadzając numer PIN).

Nie ma obowiązku dodatkowych szczepień, choć turyści mogą zostać zapytani o zaświadczenie potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Czy mimo to zalecane są szczepienia osób odwiedzających Kirgistan ? Wiza oraz szczepionki przeciw żółtaczce pokarmowej typu A oraz wszczepiennej typu B są zalecane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Opieka medyczna jest na niskim poziomie, szczególnie na prowincji. Lokalni lekarze nie mają z góry ustalonego cennika i częste są sytuacje, w których turyści za usługi medyczne płacą zdecydowanie więcej niż lokalni mieszkańcy.

Nie należy spożywać nieprzegotowanej wody. Najlepszym wyborem będzie zakup butelkowanej wody w sklepie. W większych miastach apteki oraz placówki medyczne są na akceptowalnym poziomie, lecz może się okazać, że nie są zaopatrzone we wszystkie niezbędne leki i produkty medyczne.

Zobacz film: Tanie podróżowanie - Fazowski w Azji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości