Psychologia

Uzależnienie od piwa – czy to już alkoholizm?

Dwie osoby, które piją piwo

Fot: Alexander Spatari / gettyimages.com

Psychologia

Uzależnienie od piwa – czy to już alkoholizm?

Dwie osoby, które piją piwo

Fot: Alexander Spatari / gettyimages.com

Część osób pijących piwo jest przekonana, że uzależnienie od piwa jest mniej niebezpieczne niż w przypadku mocniejszych alkoholi. Piwo, które uchodzi za alkohol lekki i bezpieczny (tak też jest reklamowane), również jest niebezpieczne. Skutki picia piwa w zbyt dużych dawkach są analogiczne jak w przypadku nadużywania wódki czy wina.

Czy piwo jest szkodliwe? Już samo postawienie takiego pytania pokazuje, że dla wielu osób piwo nadal uchodzi za bezpieczny i mało szkodliwy alkohol. W końcu zawiera mało czystego alkoholu, nie tak łatwo się nim upić, a wiele osób pije je jedynie dla smaku. Wszystkie te argumenty dowodzą, jak niska jest społeczna świadomość dotycząca możliwego uzależnienia od piwa.

Czy picie piwa szkodzi?

Codzienne picie piwa a zdrowie to temat, który powinien doczekać się naukowego opracowania i powielenia w formie wielu artykułów o popularyzatorskim charakterze. Dlaczego? Ponieważ nadal wiele osób lekceważy skutki picia piwa i za normalne uznaje wypicie 2–3, a nawet 4 piw dziennie. Trzeba zaś jasno powiedzieć, że picie piwa jest tak samo szkodliwe jak nadmierne picie wina, wódki, whisky czy jakiegokolwiek innego alkoholu. Każdy alkohol ma szkodliwy wpływ na nasz organizm i każdy alkohol przyjmowany regularnie w końcu uzależnia.

Codzienne picie piwa – skutki

Piwo uzależnia. Ta teza nie podlega dyskusji. Pijący piwo mogą sobie zafundować alkoholizm całkiem niepostrzeżenie, właśnie przez powtarzane bezrefleksyjnie komunały o małej zawartości alkoholu, niskiej szkodliwości piwa itp.

Odpowiadając na pytanie, czy codzienne picia piwa szkodzi wątrobie , warto rozszerzyć wypowiedź o szereg innych skutków nadużywania piwa.

Warto wprost wskazać na szkodliwość piwa. Na organizm ma ono ogromny wpływ. Na co szkodzi piwo?

· sprzyja tyciu: czysty alkohol jest prawie tak samo kaloryczny jak tłuszcz, a w przypadku piwa dochodzi do tego jeszcze cukier prosty (maltoza), powstały w procesie fermentacji;

· działa szkodliwie na trzustkę: piwo ma bardzo wysoki indeks glikemiczny; nadużywanie piwa powoduje bolesność trzustki, może także zmniejszyć wydzielanie enzymów trawiennych;

· niszczy wątrobę: odpowiada ona za detoksyfikację alkoholu; proces ten powoduje jednak z czasem niewydolność wątroby, a jej otłuszczeniu sprzyja maltoza;

· sprzyja odwodnieniu;

· może prowadzić do pojawienia się zespołu jelita drażliwego;

· drożdże z piwa zaburzają mikrobiotę jelita grubego.

Tutaj już nie chodzi o to, czy codzienne picie piwa szkodzi . Na pytanie, czy piwo szkodzi zdrowiu, odpowiedź może być tylko jedna: TAK. I szkodliwość ta pojawia się nie tylko u tych osób, które piją piwo codzienne, ale także u tych, którzy sięgają po nie z nieco mniejszą częstotliwością. Jedno piwo tygodniowo z pewnością większości nie zaszkodzi, jedno dziennie – na pewno tak.

Zobacz także: Alkoholizm wśród kobiet – czy kobiety piją inaczej?

Codzienne picie piwa – czy to nałóg?

Ile piw dziennie to alkoholizm? – takie pytanie jest z gruntu źle postawione. Każda potrzeba regularnego przyjmowania alkoholu to forma uzależnienia. Oczywiście do pewnego momentu można mówić jedynie o piciu szkodliwym, należy jednak pamiętać, że w efekcie otwiera to drogę do choroby alkoholowej. Często słychać głosy żon, które twierdzą, że „ mój mąż pije codziennie piwo i nic mu nie jest”. Teraz może jeszcze nie (choć tego nigdy nie można być pewnym), ale za rok, dwa lub trzy mogą pojawić się niebezpieczne objawy, których rozwój ciężko będzie zatrzymać.

Jedno piwo dziennie – czy to alkoholizm?

Czy piwo uzależnia? Oczywiście, że tak. Wypicie nawet dwóch piw jednego dnia nie jest dla naszego organizmu niebezpieczne, o ile dzieje się to okazjonalnie. Warto w tym miejscu przypomnieć „normy” alkoholowe (dla mężczyzn).

Ile można wypić piwa dziennie?

· dziennie można przyjąć 40 g czystego alkoholu, czyli 2 piwa po 0,5 litra;

· w tygodniu nie należy przyjmować więcej niż 280 g czystego alkoholu, czyli 13 piw;

· pijąc okazjonalnie, nie powinno się przyjmować więcej niż 60 g czystego alkoholu, czyli 3 piw.

Trzeba jednak pamiętać, że są to górne normy. Każda regularna potrzeba wypicia alkoholu, nad którą nie daje się zapanować, powinna stanowić sygnał, że coś niedobrego dzieje się w organizmie. Bardzo często wiele osób lekceważy te pierwsze objawy. Na pytanie, czy codzienne picie piwa to alkoholizm , odpowiadają przecząco, bagatelizując problem.

Zobacz także: Czy dziecko alkoholika też będzie piło?

Jak przestać pić piwo codziennie?

Skutki uboczne codziennego picia piwa są na tyle niebezpieczne, że walkę z tym przyzwyczajeniem/nałogiem warto rozpocząć jak najszybciej. Nie ma sensu sprawdzać w Internecie, czy codzienne picie piwa to alkoholizm. Warto natomiast spróbować narzucić sobie autokontrolę i wyeliminować ten zwyczaj z wieczornego rytuału. Sporo osób pije piwo z przyzwyczajenia, dla smaku, nie dla samego alkoholu, dlatego tym bardziej warto jak najszybciej pozbyć się takiego niezdrowego nawyku.

Jeśli uzależnienie jest silniejsze, warto skorzystać z pomocy terapeuty, psychologa, specjalisty od uzależnień. Z każdego nałogu, nawet tego najbardziej zaawansowanego, można wyjść. Najpierw jednak trzeba dostrzec problem.

Co sądzisz o tym artykule?
208
21
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
14
24.06.2021
Kobieta
Jakie bzdury piszecie,chlam piwo od 10 lat ,po 3 dziennie normalnie pracuje funkcjonuje ,wyniki też mam ok i nie czuję się alkoholiczką wódki nie tykam bo nie lubie ,w żarciu jest więcej chemii od której człowiek umiera niż w tym piwie
08.06.2021
Kilof
Ja pije codziennie po robocie 8 piw przez 20 lat żona mnie zostawiła i bardzo dobrze pozbyłem się kłopotu nikt mi nie marudzi a w weekend to i ze 20 wypije i nic mnie nie boli oprócz głowy w poniedziałek ale wtedy pije przed robotą i w czasie także poniedziałek mam z głowy we wtorek poprawka i już zaraz środa w czwartek to już człowiek wesoły daję w palnik z radością bo nadchodzi weekend i znów będzie taniec pingwina także do alkoholika jeszcze mi daleko pozdrawiam
01.06.2021
Mariusz
Totalne bzdety ktoś pisze i tyle , pije piwo czasem 3 wieczorem na dobry sen żeby nie łykać tabletek na sen to jest tak jak w tabletkach jest chmiel , który pomaga w zaśnięciu , wątroba żeby ją uszkodzić to trzeba chlać a nie pić piwo w takich ilościach lub łykać masę tabletek , alkoholizm wiem jak wygląda tam ludzie chlają czasem na umór a nie piją 3 piwa nie wieczór ,mam 48lat pije piwo od 28lat i po badaniach krwi nie mam żadnych problemów , biegam , dużo się ruszam nawet brzucha nie mam , Znam takich co nigdy nie pili i zmarli na raka więc lepiej w małym stopniu używać niż cudować i uważać na wszystko Pozdrawiam
15.05.2021
Pomocy
Mój facet pije 30-40 tygodniowo i nie widzi w tym problemu, nie potrafię mu pomoc bo każda próba kończy się awantura ze przesadzam i wgl co robić? Odejść?
25.04.2021
Jogi
Czyli kazdy Czech i Niemiec jest alkoholikiem. Jedno dwa piwa dziennie to alkoholizm. Ale picie wina codziennie do objadu to nie alkoholizm tylko nalezy do dobrego tonu. Gratuluje.
09.04.2021
Smutna
Mój mąż pije praktycznie codziennie 2,3 piwa. Sam mi się przyznał, że jak już wypije jedno, to ciągnie go do kolejnego. Oczywiście mi się to nie podoba. Próbuję mu wytłumaczyć, że w ten sposób może zniszczyć sobie zdrowie i doprowadzić do uzależnienia (według mnie już jest). Proszę go, żeby robił sobie przerwy w piciu i nie pił codziennie. Niestety w ogóle mnie nie słucha. Alkohol niszczy nasze wspólne życie. Ostatnio zaczoł kupować także tzw małpki i wypija je kiedy nie widzę lub nie ma mnie w domu. Widocznie to pseudo szczęście po piwie jest już za słabe. Nie wiem już co robić. Dodam
, że mieszkamy za granicą i nawet nie mam do kogo zwrócić się o pomoc. A w razie roztania gdzie się podziać. Zarabiam zbyt mało żeby wynająć mieszkanie a o inną pracę teraz bardzo jest ciężko. Nawet nie mogę zbyt dużo pracować, bo choruję na epilepsja. 😕
31.03.2021
Ana
Do Panów piszących, ze pija codziennie i wszystko ok. W rodzinie również?
10.03.2021
Stach
2 piwa dziennie wypijane przez nawet 50 lat nie zaszkodzą. Tylko nie wolno samego siebie oszukiwac i pić tych piw dopiero po kilku setach.
19.02.2021
Motolucyfer
A co jest zdrowe? Ten brokuł nasączony chemią, ta soja. Nie bądźcie śmieszni. Nie sposób się zdrowo odżywiać w dzisiejszych czasach. Każdy produkt który był uznawany za zdrowy po latach okazywał się trucizną a ktoś się czepia dwóch piw dziennie. Można się wyzbyć tego przyzwyczajenia żeby nie stracić np. prawa jazdy albo nie czuć się ospałym i td., ale nigdy w celu dbania o zdrowie. Będziemy w siebie chuchać i dmuchać a co innego nas zabije
27.12.2020
Matii
Mam 40 lat dzisiaj wypiłem 6 piw, piję około 25 lat codziennie piwo prawie od 1 do 3,4 różnie czasami mam kilka dni przerwy w miesięcu. Jestem szczęśliwy piwo jest ok myślę :)
25.12.2020
stooley
pije piwo i jem coope [cool]
16.04.2020
Mue
?
01.02.2020
Jack
Od 25 lat piję CODZIENNIE 2 piwa. Żyję, jestem zdrowy, i wszystko jest OK.
11.01.2020
Anka
Kiedyś pił okazjonalnie potem raz na mc potem raz na tydzień teraz dwa razy w tygodniu. Już wiem że niedługo będzie codziennie.
Rozwiń wszystkie komentarzy