Laser i inne sposoby usuwania pieprzyków

mokra skóra z pieprzykiem
Igor Ustynskyy/Getty Images
Źródło: Moment RF

Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, występują niemal u wszystkich. Ich usuwanie powinno być poprzedzone wizytą w gabinecie specjalisty. Sposobów na pozbycie się pieprzyków jest wiele, obejmują one m.in. metodę laserową, zabieg elektrokoagulacji i kriochirurgię.

Pojawienie się na skórze pieprzyków zależy od rodzaju skóry, czynników genetycznych i środowiskowych. Poza ogólnodostępnymi, specjalistycznymi metodami usuwania pieprzyków, istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się ich na dobre. Okłady z octu jabłkowego, oleju rycynowego, olejku herbacianego bądź czosnku mogą rozjaśnić zmiany i sprawić, że będą niemal niewidoczne.

Czym są pieprzyki?

Pieprzyki to znamiona barwnikowe, skupiające komórki zawierające melaninę. Dzieli się je na dwa rodzaje: wrodzone i nabyte. Jak sama nazwa wskazuje, znamiona wrodzone są obecne już w chwili urodzenia bądź też rozwijają się do pierwszego roku życia. Tymczasem znamiona nabyte stwierdza się niemal u każdego człowieka. Częstość ich występowania zależy między innymi od predyspozycji genetycznej, rodzaju skóry i czynników środowiskowych (np. ekspozycja na światło ultrafioletowe, zaburzenia hormonalne).

Dla większości ludzi pieprzyki nie są kompleksem, którego należy się wstydzić. Jednak są osoby, dla których znamiona barwnikowe stanowią wadę - skazę na wyglądzie. Dla nich usuwanie pieprzyków jest jedyną drogą do samoakceptacji. Kolejną grupę stanowią pacjenci gabinetów dermatologicznych, którym lekarz zalecił usunięcie zmiany, ponieważ narażona jest ona na ciągłe drażnienie.

Jak pozbyć się pieprzyków?

Zapewne niejedna osoba zastanawiała się nad tym, jak usunąć pieprzyk, który niechciany „ozdabia” twarz czy inną część ciała. Jedną z metod na pozbycie się znamienia barwnikowego jest laserowe usuwanie pieprzyków, które najlepiej przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym. Jednak aby je wykonać, należy zacząć od wykluczenia wszelkich przeciwwskazań. Zabieg ten ma szansę na powodzenie tylko, jeśli pacjent zdawać będzie sobie sprawę ze wskazań dotyczących opalania czy zażywania leków. Usuwanie pieprzyków laserem trwa ok. godziny, w tym czasie pacjent jest miejscowo znieczulony. Zabieg odbywa się przy użyciu nieinwazyjnego lasera CO2, którego wiązki docierają w głąb skóry właściwej. Laser podgrzewa komórki pigmentowe i tym samym niszczy je.

Usuwanie pieprzyka można także przeprowadzić wykonując zabieg elektrokoagulacji, który polega na termicznym uszkodzeniu białka tkanek przy użyciu prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości. Po zakończeniu usuwania pieprzyka tą metodą może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, stwardnienie, zasinienie. Odpowiedzią na pytanie: „ jak pozbyć się pieprzyków ?” jest również kriochirurgia, która polega na zamrażaniu tkanek na zmienionej powierzchni skóry i na określoną głębokość, w celu nieodwracalnego usunięcia określonego fragmentu skóry.

Kolejnym sposobem na usuwanie pieprzyków z twarzy i innych obszarów ciała jest ich wycięcie, które wymaga podania znieczulenia miejscowego. Zabieg ten trwa zazwyczaj około 30-40 minut. Ważne jest, aby chirurgiczne wycinanie pieprzyków przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu zakładane są szwy i opatrunek, który lekarz zdejmuje po 1-2 tygodniach. Usuwanie znamienia powinien przeprowadzić specjalista, a sam pieprzyk należy poddać badaniu histopatologicznemu.

Jak usunąć pieprzyki domowym sposobem?

Istnieje wiele domowych sposobów na usuwanie pieprzyków. Nie ma żadnej gwarancji ich skuteczności. Bez względu na efekty ich stosowania, budzą wiele wątpliwość z uwagi na szansę przekształcenia łagodnej zmiany w groźny nowotwór.

Jedna z metod usuwania znamion polega na użyciu czosnku, będącego źródłem enzymów zdolnych do rozbicia komórek produkujących barwnik. Aby wybielić pieprzyk czosnkiem, należy pokroić go w cienkie plasterki. Jeden z nich umieszcza się na znamieniu. Zakrytą w ten sposób zmianę opatrzyć należy gazą. Przygotowany „opatrunek” należy zostawić na noc.

Wszyscy, którzy nie są zadowoleni z obecności na skórze pieprzyków, powinni zaopatrzyć się także w olej rycynowy. Regularne stosowanie olejku wymieszanego z sodą umożliwia usunięcie nie tylko znamion barwnikowych, ale również brodawek. Na uwagę zasługuje również olejek z drzewa herbacianego, który podobnie jak rycynowy, należy po nałożeniu na skórę odpowiednio zabezpieczyć i pozostawić na noc.

Kolejnym panaceum na pieprzyki jest banan, a dokładnie jego skórka, z której należy odkroić kawałek i wewnętrzną jej stronę nałożyć na znamię. Skuteczny może okazać się też ocet jabłkowy. Nasączyć należy nim bawełniany wacik, który następnie przykłada się do skóry, na przynajmniej godzinę. „Zabieg” należy powtarzać codziennie, aż do momentu kiedy zmiana będzie niewidoczna.

Czy usunięcie pieprzyka jest groźne dla zdrowia?

Wszystkie pieprzyki warto obserwować. Przed podjęciem decyzji o usunięciu pieprzyka warto skonsultować swoją decyzję ze specjalistą – dermatologiem. Należy znaleźć lekarza z doświadczeniem, które pomoże w postawieniu trafnej diagnozy. Lekarz w trakcie badania często korzysta z dermatoskopu, którego stosowanie jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne. Regularne wizyty w gabinecie dermatologa mogą uchronić przed rozwojem czerniaka, który w zaawansowanym stadium rozwoju jest niezwykle trudny do wyleczenia.

Zobacz też:

Znamiona na skórze dziecka - kiedy są groźne? Wyjaśnia dermatolog

Jak pozbyć się śladów po ukąszeniu komarów i innych owadów?

Ratunku – moja skóra piecze! Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Zobacz video: Jak rozpoznać niebezpieczny pieprzyk?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości