Jakie są zasady umowy o pracę tymczasową?

Mężczyzna przegląda dokumenty w pracy
Fot. Phongthorn Hiranlikhit / EyeEm / Getty Images

Umowa o pracę tymczasową jest zawierana pomiędzy trzema podmiotami, a zasady tej umowy są bardzo podobne do standardowej umowy o pracę. Pracownik tymczasowy może wykonywać pracę na rzecz danego pracodawcy maksymalnie przez 18 miesięcy. Limit pracy tymczasowej został wprowadzony w 2017 roku.

Umowa pracy tymczasowej ma wady i zalety. Z jakimi warunkami pracy spotka się osoba zatrudniona na takiej umowie? Jakie przywileje należą się jej w przypadku ciąży, urlopu lub choroby? Wyjaśniamy.

Umowa o pracę tymczasową: ile może trwać?

W przypadku pracy tymczasowej obecne są trzy podmioty: pracownik, pracodawca i agencja pracy. Umowa o pracę tymczasową zawierana jest na ściśle określony czas, a formalnym pracodawcą osoby zatrudnionej jest agencja pracy. Nie ma tu możliwości zawarcia umowy na okres próbny lub na czas nieokreślony.

Umowa o pracę tymczasową: składki

W przypadku tymczasowej umowy o pracę istnieje obowiązek opłacania wszystkich składek pracownika. Ten typ zatrudnienia gwarantuje te same składki co umowa o pracę. Ponadto, pracownik tymczasowy powinien być traktowany tak samo jak inni pracownicy w firmie, chociaż w praktyce nie otrzymuje benefitów pozapłacowych, premii i bonusów, które przysługują osobom zatrudnionym na zasadzie umowy o pracę. Pracownik tymczasowy może udać się także na zwolnienie lekarskie, przy czym nabywa on prawo do wynagrodzenia chorobowego dopiero po okresie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Umowa o pracę tymczasową: wynagrodzenie

Pracownicy tymczasowi zwykle otrzymują niższe wynagrodzenie niż osoby pracujące na standardowych umowach o pracę, ponieważ agencje pracy ponoszą dodatkowe koszty. Mimo to pracodawca jest zobowiązany do wypłaty co najmniej minimalnego wynagrodzenia, które ustalane jest co roku. W 2018 roku minimalne wynagrodzenie to 2100 złotych brutto na pełen etat.

Umowa o pracę tymczasową: urlop

W przypadku pracowników tymczasowych wymiar urlopu jest zawsze taki sam, tj. 2 dni za każdy przepracowany miesiąc, przy czym staż pracy nie ma tutaj znaczenia. Dni urlopowe zbierają się wraz z przepracowanym czasem, dlatego dwa miesiące po zatrudnieniu nie można zdecydować się na tygodniowy urlop. Po przepracowaniu 30 dni pracownik tymczasowy nabywa prawo do 2 dni urlopu.

Umowa o pracę tymczasową a ciąża

W przypadku kobiet w ciąży najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umowa na czas nieokreślony. Jednak w przypadku pracy tymczasowej kobieta także może otrzymać świadczenia, jeżeli ciąża zostanie zgłoszona pracodawcy po trzecim miesiącu ciąży . W takim wypadku umowa o pracę tymczasową jest przedłużana automatycznie aż do porodu . Po porodzie umowa nie musi zostać przedłużona, jednak kobieta nabywa prawo do tzw. kosiniakowego.

Wypowiedzenie umowy o pracę tymczasową

Umowa o pracę tymczasową może zostać wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę. Okres wypowiedzenia to zwykle 2 tygodnie. Wypowiedzenie umowy tymczasowej przez pracownika nie jest problematyczne, ponieważ wystarczy porozmawiać z pracodawcą oraz z agencją pracy. Możliwe jest także wypowiedzenie umowy na mocy porozumienia stron.

Umowa tymczasowa: zalety

Pracę tymczasową podejmują zwykle osoby, którym nie zależy na stałym zatrudnieniu lub też nie mają innych ofert pracy. Do najważniejszych zalet umowy tymczasowej można zakwalifikować:

· możliwość zdobycia doświadczenia, zwłaszcza gdy wcześniej nigdzie się nie pracowało lub podejmuje się pracę po dłuższej przerwie;

· korzystanie z podobnych praw, które mają pracownicy zatrudnieni na zwykłych umowach o pracę;

· elastyczność zatrudnienia;

· krótki okres wypowiedzenia (ten czynnik może być także zaliczony do wad);

· zdobycie kontaktów zawodowych, które mogą zaprocentować w przyszłości;

· możliwość podjęcia stałej pracy w firmie.

Umowa o pracę tymczasową: wady

Niestety umowa o pracę tymczasową ma sporo wad, które mogą być niekorzystne dla pracownika. Do najważniejszych wad tego typu umowy można zakwalifikować:

· inny wymiar urlopu;

· czas określony umowy;

· trudności z uzyskaniem kredytu lub pożyczki;

· praca na gorszych warunkach niż osoby zatrudnione na stałe w danej firmie;

· brak benefitów pozapłacowych, premii, bonusów.

Praca tymczasowa jest uznawana za bardziej elastyczną formę pracy, jednak w praktyce spora część korporacji zatrudnia tak zwanych „ contractorów ”, czyli pracowników tymczasowych na pełen etat, ale przy mniejszym wynagrodzeniu i ograniczonych benefitach pozapłacowych.

Jak wynika z raportów, obecnie w Polsce jest około 2,5% pracowników tymczasowych. Agencje pracy zwykle zatrudniają osoby do prac czasowych takich jak roznoszenie ulotek, praca w magazynach czy call center . Jednak niektóre agencje mają podpisane umowy z międzynarodowymi korporacjami czy dużymi centrami.

Zdarza się, że praca tymczasowa to moment na sprawdzenie danego pracownika. Po kilku miesiącach pracodawca może zaoferować umowę o pracę, a także podwyżkę wynagrodzenia. W przypadku osób wkraczających na rynek pracy lub pracowników 50+ praca tymczasowa ma sporo zalet, ponieważ można nabyć doświadczenie w danej firmie lub konkretnej branży. W przypadku specjalistów praca tymczasowa nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zobacz film: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości