Chcąc skłonić pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną, musimy mu udowodnić, że jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Umiejętności w CV będą to pokazywały. Wcześniej jednak trzeba zastanowić się, jakie umiejętności wpisać do CV, by się wyróżnić na tle innych kandydatów.
Przygotowując dokumenty aplikacyjne, dbamy o to, by były estetyczne i profesjonalne. W trakcie ich tworzenia pojawia się pytanie o to, jakie umiejętności wpisać do CV . Jest to o tyle ważne, że pracodawca będzie je postrzegał przez pryzmat stanowiska, o które się staramy. Poza tym podane w CV umiejętności mogą być zweryfikowane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli obszernie o nich napiszemy, a nie będziemy umieli odpowiedzieć na pytania, szybko będziemy posądzeni o kłamstwa. Kiedy i jakie umiejętności podać w CV?
Umiejętności w CV – podstawowy podział
Nie ulega wątpliwości, że osiągnięcia, kompetencje i przebieg kariery zawodowej stanowią dla pracodawcy najważniejszą część dokumentu. Umiejętności wpisywane do CV mogą zostać podzielone na trzy kategorie. Pierwszą z nich są umiejętności uniwersalne, czyli to, czego nauczyliśmy się w poprzednich miejscach zatrudnienia, a co możemy wykorzystać w nowym miejscu pracy. Umiejętności w CV mogą być specjalistyczne, czyli wiązać się z kompetencjami niezbędnymi na określonym stanowisku pracy. Na końcu wyróżnia się w CV umiejętności adaptacyjne, odnoszące się głównie do naszej osobowości.
Jakie umiejętności wpisać w CV? Sprawdź w ogłoszeniach o pracę!
Część osób zastanawia się nad tym, czy w ogóle poruszać w CV kwestię umiejętności . Jest to jak najbardziej wskazane, ale trzeba wiedzieć, co wpisać w umiejętnościach w CV , aby punkt ten zainteresował pracodawcę, a nie działał na naszą niekorzyść. Przede wszystkim nie można zapominać o tym, że za każdym razem CV powinno być stworzone pod kątem konkretnego stanowiska pracy. Nie można wysyłać jednej kopii wszędzie. Dlaczego? Ponieważ różni pracodawcy wymagają, by CV zawierało inne umiejętności.
Najpierw trzeba dokładnie przeanalizować treść ogłoszenia, na które chcemy odpowiedzieć. Część pożądanych przez firmę umiejętności będzie podana wprost, część będzie można wyczytać między wierszami. Dzięki głębszemu wczytaniu się w ogłoszenie, pracodawca podpowiada, jakie umiejętności powinny być w CV. Można też porównać sylwetkę idealnego kandydata poprzez przejrzenie większej liczby ogłoszeń na to samo stanowisko. Ale uwaga! Podejmując decyzję o wpisaniu do CV konkretnych kompetencji, musimy być całkowicie pewni, że rzeczywiście je posiadamy. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może to zostać sprawdzone.
Umiejętność w CV – przykłady, o czym warto wspomnieć
Pracodawcy najbardziej zainteresowani są umiejętnościami w CV o charakterze uniwersalnym lub specjalistycznym. O ile kompetencje związane z określonym zawodem będą różne, o tyle jest szereg takich, które zawsze są mile widziane. Przykładowe umiejętności do CV , o jakich warto wspomnieć, dotyczą obsługi programów komputerowych bądź przepisów. Czasem wpisuje się kompetencje miękkie , jak zdolności do pracy w grupie, komunikatywność, punktualność, umiejętne zarządzanie czasem, odporność na stres, kreatywność, dokładność. Dodając je, trzeba pamiętać o tym, że podobne umiejętności będą w CV wielu kandydatów i przeważyć mogą kompetencje specjalistyczne. Jeśli potrafimy coś, co jest potrzebne na danym stanowisku pracy, odbyliśmy szkolenia, mamy certyfikaty, koniecznie o tym wspomnijmy. Dodatkowe umiejętności w CV , które mogą być przydatne w pracy, mogą skłonić do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną właśnie nas.
Umiejętności do CV – co lepiej pominąć
Zastanawiając się, jakie umiejętności wpisać do CV, trzeba przede wszystkim zachować umiar. Jeśli zaczniemy wymieniać wiele kompetencji miękkich, jak wspomniana punktualność lub komunikatywność, natomiast nie będzie w CV żadnych umiejętności twardych, jak wymieniona znajomość programów specjalistycznych, wtedy punkt na temat kompetencji wcale nie będzie działał na naszą korzyć. Umiejętności miękkie w CV mogą być wymieniane, ale powinny być zachowane pewne proporcje.
Umiejętności związane z naszą osobowością są trudne do sprawdzenia, czego nie można powiedzieć np. o zrealizowanych projektach. Poza tym umiejętności podane w CV powinny być przydatne w pracy. Księgowa, która musi się być biegła w przepisach, powinna wspomnieć bardziej o skrupulatności i dokładności. Kreatywność na jej stanowisku nie jest szczególnie potrzebna. Wpisanie do CV umiejętności nie jest przypadkowe, mają one przekonać potencjalnego pracodawcę, że to właśnie my jesteśmy tym człowiekiem, który powinien pracować w jego firmie. Kompetencje miękkie i chęć do nauki podkreślają przede wszystkim osoby młode, które nie mają bogatego doświadczenia zawodowego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm