Siemię lniane – jakie ma właściwości lecznicze i jak je przygotować?

Łyżka z siemieniem lnianym
Fot: Olga Gavrilenko EyeEm / gettyimages.com

Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego. Ze względu na swoje właściwości lecznicze jest chętnie wykorzystywane jako surowiec zielarski. Stosuje się je m.in. w razie problemów z układem pokarmowym, a także wspomagająco w odchudzaniu. Jak przygotować siemię lniane, by w pełni wykorzystać jego walory?

Siemię lniane ma szerokie zastosowanie. Służy m.in. do wytwarzania oleju lnianego i wchodzi w skład wielu kosmetyków. Można kupić zarówno całe nasiona lnu, jak i siemię lniane mielone. Oba produkty będą stanowić doskonały suplement diety. Na co może pomóc siemię lniane i jak je stosować?

Siemię lniane – właściwości

Właściwości siemienia lnianego wynikają ze składu nasion. Zawierają one wiele korzystnych dla zdrowia substancji, w tym m.in.:

· błonnik, który pobudza trawienie i poprawia perystaltykę jelit,

· lignany działające antyoksydacyjnie i regulujące pracę układu hormonalnego i krążenia,

· kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.

Oprócz tego siemię lniane jest bogate w witaminy (m.in. C, E i K), sole mineralne (m.in. cynk, potas, żelazo i magnez), śluzy roślinne oraz flawonoidy.

Nasiona lnu mogą być stosowane wewnętrznie jako siemię lniane do picia (np. w postaci naparu) oraz zewnętrznie, np. w formie maseczki ( siemię lniane na włosy ) lub wywaru ( siemię lniane na twarz ).

Siemię lniane na zaparcia i problemy układu pokarmowego

W razie zaburzeń rytmu wypróżniania często stosuje się siemię lniane. Na zaparcia jest bardzo skuteczne. Zawarty w nim błonnik poprawia pracę układu trawiennego, a śluzy o właściwościach zmiękczających ułatwiają defekację. Dodatkowo siemię lniane na jelita działa oczyszczająco. W trakcie takiej kuracji należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów.

Len wpływa też pozytywnie na cały układ pokarmowy. Siemię lniane na żołądek i dwunastnicę działa ochronnie. Wszystko dzięki obecności śluzów, które osłaniają narządy przed silnym działaniem kwasów żołądkowych. Siemię lniane przeciwdziała więc chorobom wrzodowym i stanowi czynnik wspomagający ich leczenie. Minimalizuje też nieprzyjemne dolegliwości, jak zgaga, ból czy pieczenie.

Siemię lniane – odchudzanie

Znane są również odchudzające właściwości siemienia lnianego. Jego spożywanie nie tylko usprawnia pracę jelit i reguluje poziom cholesterolu, ale także powoduje uczucie sytości i przyspiesza przemianę materii.

W przypadku diety najlepszy będzie napar na bazie nasion. Jak pić siemię lniane, żeby schudnąć ? Ważna jest przede wszystkim regularność. Zaleca się picie naparu dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Siemię lniane na gardło i przeziębienie

Popularne jest też zastosowanie siemienia lnianego w przypadku przeziębień. Nasiona łagodzą ból gardła i nawilżają błonę śluzową, chroniąc ją przed dalszymi podrażnieniami. Pomagają również w rozrzedzeniu wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwiają jej odkrztuszanie.

Siemię lniane na włosy i skórę

Na co jeszcze pomaga siemię lniane ? Okazuje się, że nasiona lnu mają doskonały wpływ na włosy. Poprawiają ich wygląd: zwiększają objętość, wygładzają, nabłyszczają i stymulują wzrost. Popularna jest więc maseczka z siemienia lnianego na włosy. Wystarczy przygotować zwykły napar z nasion, po czym ostudzić go i wetrzeć w umyte włosy na całej długości, omijając skórę głowy. Maseczkę z siemienia spłukuje się mniej więcej po 35 minutach.

Ziarna siemienia lnianego działają też kojąco na cerę . Nawilżają skórę i normują poziom wydzielania sebum. Dodatkowo mogą stanowić preparat pomocniczy w walce z trądzikiem. Maseczkę z siemienia lnianego na twarz należy nakładać na 10–15 minut.

Jak przygotować siemię lniane?

Przepisów na siemię lniane jest wiele. Najpopularniejszą formą jest jednak napar z siemienia lnianego .

Jak parzyć siemię lniane ? Jedną łyżeczkę nasion zalewa się szklanką wrzącej wody i odstawia na ok. 15 minut. Picie siemienia lnianego wskazane jest dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Można też pić odwar z lnu – w takim wypadku płyn się przecedza. Jak zaparzyć siemię lniane w tej formie? Jedną łyżeczkę nasion należy zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 15 minut. Po ugotowaniu przecedzić.

Bez względu na sposób przygotowania siemię lniane do picia doskonale sprawdzi się przy dolegliwościach żołądkowych, a także przy odchudzaniu i przeziębieniach. Napoje konsystencją będą przypominały kisiel z siemienia lnianego . Aby poprawić ich smak, można dodać np. sok z malin.

Napar i odwar wykorzystywane są także jako maseczka z siemienia lnianego na włosy i na twarz.

Zobacz film: Jak przechowywać zioła? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak jeść siemię lniane?

Siemię lniane nadaje się także do jedzenia. Nasiona sprawdzą się jako dodatek do kanapek, jogurtów czy sałatek. Tak zastosowane siemię lniane na surowo nie tylko korzystnie wpłynie na zdrowie, ale również urozmaici smak potraw. W tym przypadku można wykorzystać zarówno całe nasiona, jak i mielone siemię lniane . Można też dodawać do codziennych dań olej z siemienia lnianego .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości