Brak kontroli nad własnym życiem? Zaburzenia psychiczne? Kryzysy? Trwanie przy szkodliwych nawykach? Psychoterapia Gestalt może stanowić rozwiązanie dla tych problemów. Jest ona jedną z najczęściej stosowanych metod pracy terapeutycznej.
Psychoterapia Gestalt wywodzi się z nurtu psychologii humanistycznej. Została stworzona przez Fritza Perlsa, który czerpał z teorii pola Kurta Lewina oraz z dorobku i założeń psychoanalizy. Dla kogo przeznaczona jest ta terapia i jakie są jej założenia?
Psychoterapia Gestalt – trochę historii
Psychologia Gestalt to jeden z nurtów psychologicznych z drugiej połowy XX wieku. Jej autor Fritz Perls inspirował się wieloma postaciami i prądami psychologii, m.in. psychoanalizą, behawioryzmem, a także egzystencjalizmem. Nieobca była mu filozofia i religia wschodu. Psychoterapia Gestalt umiejscowiona jest w nurcie psychologii humanistycznej i stanowi dzisiaj jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia problemów psychicznych i psychologicznych.
Psychoterapia Gestalt – założenia i zasady
Założenia psychoterapii Gestalt opierają się przede wszystkim na przekonaniu, że każdy człowiek ma odpowiedni potencjał do tego, aby mógł się szczęśliwie rozwijać. Każdy z nas został zaopatrzony w najwłaściwsze predyspozycje do osiągania celów i spełniania swoich potrzeb, zarówno tych podstawowych, jak i wyższych. Dlaczego nie wszystkim to się udaje? Ponieważ, według założeń Gestalt, zderzamy się w swoim życiu z trudnymi doświadczeniami, niewłaściwymi postawami oraz nieodpowiednimi zachowaniami, które utrudniają prawidłowy rozwój, hamują go, co prowadzi do problemów psychologicznych, kryzysów, uczucia bezradności i bezsilności oraz schorzeń psychicznych. Założenia psychologii Gestalt mówią jasno, że każdy człowiek, bez względu na to, w jak trudnej sytuacji znalazł się na konkretnym etapie swojego życia, może rozwiązać problemy – nawet takie, które wydają mu się nie do rozwiązania. Jedynym zadaniem jest zrozumienie siebie, bycie świadomym, poznanie swoich ograniczeń, jak i swoich pozytywnych cech.
Terapia Gestalt – dla kogo?
Wiele osób decydujących się na psychoterapię zastanawia się, która metoda okaże się najwłaściwsza w jego przypadku. A psychoterapia Gestalt – dla kogo jest najlepsza? Bardzo dobrze sprawdza się w terapii osób zmagających się z kryzysowymi sytuacjami życiowymi. Może to być bankructwo, utrata pracy, ale również śmierć bliskiej osoby. Stosuje się ją również w celu poprawy stosunków międzyludzkich. Często stosowana jest psychoterapia Gestalt w praktyce klinicznej , szczególnie w leczeniu nerwic, stanów lękowych, depresji oraz różnego rodzaju fobii. Co więcej, może być stosowana jako terapia pomocnicza podczas leczenia zaburzeń osobowości czy psychoz, a nawet uzależnień.
Terapia Gestalt – na czym polega?
Jak wiele innych metod psychoterapii, terapia Gestalt polega na rozmowie terapeuty z pacjentem. Rola terapeuty jest tu niezwykle istotna. Nie jest on, a przynajmniej nie powinien być ekspertem, a partnerem do rozmowy, do wspólnych rozważań. Ma być przewodnikiem. Jednym z założeń tej metody jest to, że w każdym z nas znajdują się odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz narzędzia do rozwiązania problemów – należy je tylko odnaleźć. Zadaniem terapeuty nie jest przedstawianie i narzucanie swoich rozwiązań, ale pomoc w odnalezieniu ich w psychice samego pacjenta.
Od czego zależy skuteczność psychoterapii Gestalt? Przede wszystkim od relacji pomiędzy pacjentem a terapeutą. Powinna opierać się na zaufaniu, którego zbudowanie jest możliwe dzięki czynnemu udziałowi terapeuty.
Terapia Gestalt może być prowadzona indywidualnie lub grupowo. Może być krótkoterminowa, ale też może trwać bardzo długo, nawet kilka lat. Co o tym decyduje? Przede wszystkim postępy w pracy terapeutycznej, ale również charakter problemu, z jakim zmaga się pacjent.
W tej terapii nie ma określonych form działania. Każde spotkanie może wyglądać zupełnie inaczej. Często na spotkaniach wykorzystuje się dramę, pracę z rysunkiem czy też ze snem. Wszystko odbywa się dość spontanicznie i w dużej mierze zależy od aktualnego stanu psychicznego pacjenta, jego formy w konkretnym dniu, a także kreatywności i wyobraźni obydwu stron. Ważne są emocje „tu i teraz”, a najważniejszym celem jest dobro osoby poddającej się terapii.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN