Przerost warg sromowych mniejszych - przyczyny i leczenie

Kobieta podczas badania ginekologicznego
Fot: M_a_y_a / gettyimages.com
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze, zwane inaczej fartuszkiem hotentockim, nie są tylko problemem natury estetycznej. To przypadłość, przez którą kobiety doznają kompleksów i dużego dyskomfortu w życiu codziennym i intymnym. Przyczyn przerośniętych warg sromowych jest kilka, ale istnieją skuteczne metody leczenia za dużych warg sromowych mniejszych.

C: Wargi sromowe mniejsze są elementem narządów intymnych kobiety. To fałdy skórne, które osłaniają przedsionek pochwy. Są utworzone z cienkiej i nieowłosionej skóry pozbawionej gruczołów potowych. Wargi sromowe mniejsze przykryte są grubszymi wargami sromowymi większymi (zewnętrznymi). Niektóre kobiety posiadają budowę anatomiczną, która charakteryzuje się tym, że to wargi sromowe mniejsze przerastają wargi sromowe większe i to one znajdują się na zewnątrz łechtaczki. Mowa jest wtedy o przeroście warg sromowych mniejszych - fartuszek hotentocki .

Nazwa fartuszek hotentocki wywodzi się od afrykańskiego plemienia hotentotów. Kobiety z tego plemienia charakteryzowały się wargami sromowymi mniejszymi wystającymi poza wargi sromowe zewnętrzne .

Przerost warg sromowych mniejszych - przyczyny

Przyjmuje się, że o przeroście warg sromowych jest mowa, kiedy ich długość od podstawy do krawędzi wynosi powyżej 4 centymetrów. Wada ta może występować tylko z jednej strony, ale najczęściej wargi sromowe są wydłużone z obu stron. Przyczyny przerostu warg sromowych mniejszych nie są w pełni poznane. Niektóre kobiety rodzą się już z wystającymi wargami sromowymi mniejszymi. Mowa wtedy o wrodzonym przeroście warg sromowych. Ma on związek z genami i występującymi w rodzinie przerośniętymi wargami sromowymi w linii żeńskiej. Przerost warg sromowych mniejszych może być spowodowany zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub jest jednym z objawów innej choroby, np. obrzęku chłonnego. Także dziewczynki leczone hormonalnie mogą w dorosłym życiu mieć problem z przerośniętymi wargami sromowymi .

Czasami zdarza się, że przerost warg sromowych mniejszych jest wadą nabytą, która może dotknąć każdą kobietę. Przyczyną przerostu warg sromowych mniejszych jest zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej podskórnej nagromadzonej w tej części ciała, dlatego problem przerośniętych warg sromowych potencjalnie dotyczy kobiet cierpiących na otyłość brzuszną.

Wargi sromowe mniejsze mogą ulec naciągnięciu u kobiet, które kilkakrotnie rodziły dziecko za pomocą sił natury, zwłaszcza jeżeli faza parcia była wydłużona. Wiąże się to z dużym wysiłkiem podczas parcia i rozciąganiem się narządów rodnych kobiety podczas porodu. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze mogą też pojawić się u kobiet, które prowadzą intensywne życie seksualne, bardzo często odbywają stosunki seksualne lub często i intensywnie się masturbują. Skóra warg sromowych ulega wtedy naciąganiu, a nawet obrzękowi, co prowadzi do ich powiększenia i wydłużenia. Przerost warg sromowych mniejszych może pojawić się jako konsekwencja kolczykowania narządów intymnych, ponieważ biżuteria naciąga skórę.

Inną przyczyną przerośniętych warg sromowych mniejszych jest nietrzymanie moczu, częste i nawracające infekcje intymne lub infekcje układu moczowego, które prowadzą do obrzęków narządów intymnych. W konsekwencji skóra warg sromowych mniejszych ulega rozciągnięciu, staje się mniej elastyczna i wydłuża się.

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze - leczenie

Przerost warg sromowych mniejszych nie jest chorobą, a wadą kosmetyczną, która jednak może znacząco utrudniać funkcjonowanie w codziennym życiu. Kobiety, których dotyka problem przerośniętych warg sromowych mają kłopot z utrzymaniem prawidłowej higieny intymnej, nie mogą uprawiać niektórych sportów z powodu odczuwanego dyskomfortu, podrażnień, a niekiedy dolegliwości bólowych. Przerośniętych warg sromowych nie można zakryć bielizną lub strojem kąpielowym. Często obniża to poczucie atrakcyjności kobiet i prowadzi do kompleksów i zaburzeń życia seksualnego.

Jedyną metodą leczenia przerośniętych warg sromowych mniejszych jest zabieg chirurgiczny - labioplastyka . Polega on na usunięciu nadmiaru tkanki z warg sromowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Labioplastyka w przypadkach, kiedy przerost warg sromowych powoduje nawracające infekcje i sprawia kobiecie duże utrudnienia w funkcjonowaniu jest wykonywany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zabiegi wykonywane w ramach poprawy estetyki są płatne.

Zobacz film: Porady ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości