Motoryzacja

Prawo jazdy B E – wszystko, co warto o nim wiedzieć

fragment jeepa z pusta przyczepa jadacy droga

Getty Images

Motoryzacja

Prawo jazdy B E – wszystko, co warto o nim wiedzieć

fragment jeepa z pusta przyczepa jadacy droga

Getty Images

Prawo jazdy B E należy do mniej znanych uprawnień tego rodzaju, choć zapewnia spore możliwości prowadzenia pojazdu i stanowi furtkę do dobrze płatnej pracy jako kierowca zawodowy na trasach międzynarodowych. Bez tej kategorii nie możemy np. holować lawety z ciężkim autem. Należy pamiętać, że standardowe prawo jazdy kategorii B zezwala na tworzenie zestawu do 3,5 t z zastrzeżeniem ograniczającym masę przyczepy, które jest określone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu O.1 oraz O.2.

Prawo jazdy B E – dla kogo?

Choć prawo jazdy kategorii B pozwala na tworzenie zestawu składającego się z samochodu osobowego bądź busa i przyczepy do 3,5 t, takie wymagania łatwo spełnić. Wystarczy używać pojazdu z przyczepą do realizacji własnych potrzeb (przewiezienie mebli, motocykla itp.). Jeśli jednak chcielibyśmy transportować autolawetą inny samochód, powinniśmy posiadać już odpowiednie uprawnienia. Dzięki prawie jazdy B E można tworzyć zestawy auto + przyczepa o masie całkowitej wynoszącej nawet 7 t. W praktyce masa ta powinna w 50% przypadać na auto holujące, a w połowie na przyczepę wraz z jej załadunkiem. Jeśli zamierzamy autem typowo miejskim, ważącym do 1,6 t, holować przyczepkę o masie do 400 kg, wystarczy nam prawo jazdy kategorii B. Podobnie będzie w przypadku:

· auta kompaktowego do 1,8 t wraz z przyczepą do 1t;

· auta kompaktowego do 1,9 t wraz z przyczepą kempingową do 1,2 t;

· dużego auta o masie do 2,25 t wraz z przyczepą kempingową do 1,2 t;

· busa do 3,5 t z przyczepą do 750 kg;

W przypadku gdy masa zestawu przekroczy 3,5 t, a przyczepa nie jest typu lekkiego (do 750 kg), potrzebujemy już prawa jazdy kategorii B E. Oznacza to, że do przewozu samochodu na lawecie potrzebujemy już odpowiednich uprawnień.

Kiedy możemy zapisać się na prawo jazdy B E?

Kategoria B E jest dostępna dla osób, które już posiadają prawo jazdy kategorii B. Wiąże się z tym fakt, że kurs obejmuje jedynie część praktyczną, podobnie zresztą jak egzamin państwowy. Jedyne, na co powinniśmy zwrócić baczną uwagę, jest konieczność posiadania przez Ośrodek Szkolenia Kierowców takiego samego zestawu (a więc pojazdu z przyczepą z odpowiednią ilością osi), jakiego używa się w wybranym przez nas ośrodku egzaminacyjnym. Zwykle są to pojazdy w rodzaju minibusa (jak Fiat Scudo) bądź busa (jak Opel Vivaro), wyposażone w dwuosiową przyczepkę.

Prawo jazdy B E – kurs krótszy niż wszystkie inne

Kurs na prawo jazdy tej kategorii wyróżnia się nie tylko tym, że jest pozbawiony zajęć teoretycznych, ale również faktem, że ilość czasu, który musimy poświęcić na jazdy, to tylko 15 h. Niewielka ilość godzin jest spowodowana tym, że sam egzamin na placu manewrowym składa się z niewielu elementów (ruszanie z miejsca, parkowanie równoległe, parkowanie prostopadłe, wzniesienie, spięcie i rozpięcie zestawu), jazda w ruchu miejskim trwa zaś przynajmniej 25 minut. Na kursie B E największy nacisk położony jest na praktyczną naukę podstawowych manewrów wymaganych na egzaminie: jak widzimy, są to w zasadzie dwa rodzaje parkowania .

Egzamin – plac manewrowy

Mimo niewielu elementów, które musi opanować, kandydat do omawianych uprawnień ma spore limity czasowe na wykonanie poszczególnych etapów egzaminu:

· do 5 minut na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu;

· do 15 minut na sprzęgnięcie pojazdu z przyczepą;

· do 5 minut na uruchomienie pojazdu i jazdę pasem ruchu przód/tył;

· do 5 minut na wykonanie wylosowanego zestawu zadań (możliwe są dwa: parkowanie skośne i prostopadłe oraz parkowanie prostopadłe i wzniesienie);

· do 10 minut rozprzęganie pojazdu po zakończonej jeździe.

Po zakończeniu placu manewrowego rozpoczyna się część egzaminu w ruchu miejskim, która powinna trwać przynajmniej 25 minut.

Koszty całkowite prawa jazdy B E

Jak każde postępowanie uprawniające do kierowania pojazdem, także i to powinno rozpocząć się od zarejestrowania kandydata i założenia Profilu Kandydata na Kierowcę (wymagane aktualne zdjęcie: koszt ok 30 zł). Sam kurs może kosztować nas około 1300 zł, natomiast egzamin kosztuje 200 zł. Podczas odbierania prawa jazdy musimy jeszcze uiścić opłatę dokumentu i administracyjną, wynoszące razem 100 zł i 50 gr. Warto pamiętać, że nie możemy korzystać z nowo nabytych uprawnień przed odebraniem potwierdzającego dokumentu. Czas oczekiwania ustawowo wynosi do 30 dni, natomiast praktyka wskazuje, że przeciętny czas wyrobienia nowego prawa jazdy to około dwa tygodnie.

Zobacz film: Prokop kontra autobus z dużymi zderzakami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
81
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0