Idealna praca dla introwertyka. W jakich zawodach najlepiej się odnajdzie?

introwertyk
Fot. Francesco Carta fotografo / Getty Images
Współczesny świat jest zdominowany przez osoby ekstrawertyczne. Niezwykle ceniona jest przebojowość, pewność siebie, dynamika działania. Czy to oznacza, że trzeba być ekstrawertykiem, by odnieść sukces? Niekoniecznie – introwertycy mają zupełnie inny potencjał, który mogą wykorzystać w życiu zawodowym. Jaka jest idealna praca dla introwertyka?

Introwertyzm to naturalna cecha osobowości – nie można jej zmienić. Polega w głównej mierze na kierowaniu swojej uwagi do wewnątrz – na własne myśli, emocje, wyobrażenia. Introwersję po raz pierwszy zdefiniował C.H. Jung, tworząc koncepcję typów psychologicznych.

Więcej:

Jakie cechy ma introwertyk?

Ekstrawertyk i introwertyk to dwa zupełnie inne typy osobowości. Ekstrawertyk to osoba otwarcie wyrażająca swoje emocje, dynamiczna, przebojowa, pewna siebie, komunikatywna. Lubi mówić o sobie, chętnie dowodzi, nie cierpi nudy, potrafi się skupić na wielu zadaniach jednocześnie, kocha nowe wyzwania. Typowe cechy ekstrawertyzmu pozwalają osiągnąć sukcesy w dzisiejszym świecie, zbudować karierę.

Introwertyk z kolei raczej unika nadmiernej stymulacji i nie lubi zbyt dużej liczby bodźców. Jest skoncentrowany na świecie swoich osobistych przeżyć. Ceni spokój, lubi pobyć sam ze sobą. Postrzegany jest jako osoba nieśmiała, wycofana, unikająca ludzi, niekomunikatywna. Te cechy są często oceniane jako negatywne, a społeczny pogląd na introwertyków obniża ich samoocenę i sprawia, że mogą czuć się odrzuceni.

Tymczasem typowe dla introwersji cechy należy traktować jako wartość i wykorzystać w życiu, także zawodowym. Idealna praca dla introwertyka będzie zgodna z jego temperamentem i pozwoli w pełni wykorzystać jego bogaty potencjał.

Introwertyk w pracy – mocne strony introwertyka

Introwertycy mają w sobie mnóstwo uśpionego potencjału , którego często nie dostrzegają – w tym takie cechy, jak umiejętność analizy, świetna koncentracja na zadaniu, zmysł obserwacyjny czy kreatywność. To osoby, które wolą pracę w ciszy niż burzę mózgów, potrzebują czasu na zastanowienie, a ich decyzje są przemyślane, nigdy błyskawiczne. Jakie mocne strony będą przydatne i cenne w pracy dla introwertyka? Oto kilka z nich:

  • umiejętność skupienia uwagi i koncentracji na jednym zadaniu bez rozpraszania się innymi tematami,
    • umiejętność słuchania i skupienia się na drugiej osobie,
      • świetny zmysł obserwacji,
        • wnikliwość i zdolność do dogłębnej analizy,
          • przywiązywanie wagi do starannej, rzeczowej komunikacji,
            • dokładność i skrupulatność,
              • wysoka kreatywność,
                • zaangażowanie w pracę.

                  Introwertyk w pracy zwraca dużą uwagę na atmosferę, jakość interakcji i poziom komunikacji. Choć lubi swoje własne towarzystwo, wcale nie oznacza to, że jest odludkiem – chętnie nawiązuje też relacje z innymi i angażuje się w nie, nie traktując ich powierzchownie. Bardzo ważne jest dla niego bezpieczne, oswojone środowisko pracy. Nie przepada za chaosem i hałasem. Introwertyk w pracy potrzebuje czasu i przestrzeni na własne przemyślenia nad zadaniami, bo właśnie wtedy jest w stanie „naładować baterie” i podejść do wyzwań w sposób twórczy. Jaka będzie więc idealna praca dla introwertyka ?

                  Zawody dla introwertyków

                  Jaka praca dla introwertyka będzie najlepsza? Powinien on raczej unikać zawodów, w których jest duża presja czasu, praca odbywa się w dużych, dynamicznych zespołach, kładziony jest nacisk na wielozadaniowość, liczy się przebojowość i siła przebicia. Oczywiście, nie mając alternatywy, introwertyk odnajdzie się również w takim miejscu, ale będzie to od niego wymagało przekroczenia pewnych wewnętrznych barier i dostosowania się do panujących w firmie zasad. Takie działanie wbrew sobie wiąże się często z psychicznym obciążeniem, a tego typu praca może wyssać całą energię oraz znacząco podnieść poziom stresu. Z tego względu niewskazana jest praca z uczniami, uczestnikami szkoleń czy zespołem współpracowników.

                  Jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego?

                  Idealna praca dla introwertyka to wszelkie zawody związane z pisaniem, programowaniem, a także liczeniem. Redaktor, pisarz, copywriter , korektor, archiwista, tłumacz, księgowy czy informatyk to znakomite rozwiązania dla osoby o duszy introwertycznej. Spełni się ona we wszystkich profesjach wymagających dokładności i skrupulatności.

                  Introwertycy są zwykle bardzo kreatywni, potrafią podejść do tematu nieszablonowo, mają ciekawe przemyślenia i nowatorskie pomysły. Dlatego idealne zawody dla introwertyków to także grafik, projektant wnętrz, projektant mody, architekt czy stolarz.

                  Introwertycy są niezwykle lojalni, dzięki temu mogą być bardzo skutecznymi sprzedawcami – zwłaszcza wtedy, jeśli chodzi o nawiązanie i utrzymanie długotrwałych relacji, poznanie potrzeb klienta.

                  To także osoby, które potrafią analizować sytuację i przewidywać bieg wydarzeń, dzięki czemu dobrym zawodem dla introwertyka będzie pilot, mechanik samochodowy, technolog czy audytor.

                  Introwertycy są świetnymi terapeutami, psychologami oraz doradcami – wynika to ze zdolności obserwacji, wnikliwej analizy i wysokiego poziomu empatii. Ich ostrożność i powściągliwość również są przydatne w takich dziedzinach.

                  Warto pamiętać o tym, że introwertycy – aby osiągnąć maksimum kreatywności, ale także zadowolenia oraz efektywności w pracy – potrzebują ciszy i możliwości skupienia. Dzięki temu potrafią zdobywać prawdziwe szczyty zawodowe.

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości