Maję Kotalę to polska projektantka mody, która stworzyła program edukacyjny "Sewing together". Jego celem programu jest nauczenie młodych kobiet w Afryce umiejętności szycia i stworzenia samodzielnego miejsca pracy, które pozwoli im uzyskać dochód. Dlaczego Maja postanowiła zaangażować się w pomoc kobietom w Afryce? Jak wyglądała jej praca na miejscu? Maję gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Maja Kotala to projektant, koordynator sprzedaży i konsultant dla międzynarodowych marek odzieżowych na rynku globalnym. Urodziła się w Polsce, ale w wieku 19 lat przeprowadziła się do Sydney. Tam ukończyła studia projektowania w Fashion Design Studio TAFE Ultimo. Zaledwie rok później zamieszkała w Paryżu, by pracować dla wielkich nazwisk świata mody. Obecnie pracuje dla Agencji 30 70, z showroom’em w Paryżu i Nowym Jorku reprezentującym marki z USA, Japonii, Włoch oraz Francji.
>>> Zobacz także:
Gok Wan - znany stylista pomoże Polkom wybrać suknie ślubne
Olga Nowotarska. Polska modelka, którą zachwycił się sam Ralph Lauren
Miał być księdzem, został projektantem. Poznajcie historię Karla Lagerfelda
Niedawno Maja zdała sobie sprawę, że nadszedł czas, aby zwrócić szczęście, jakie otrzymała od innych. W tym celu stworzyła "Sewing together" - program edukacyjny, którego celem jest nauczenie młodych kobiet z Afryki umiejętności szycia, a następnie stworzenia samowystarczalnego miejsca pracy, które pozwoli uzyskać stabilny dochód. Głównymi punktami programu są: możliwość nauki zawodu, maksymalizacja wydajności - jak stworzyć maksymalną liczbę produktów przy minimalnym zużyciu materiału, tworzenie z produktów dostępnych w danym regionie, recykling / upcykling, kurs biznesowy / podstawy, wiedza w celu poprawy produkcji i sprzedaży.
Pierwszym krajem, do którego pojechała ze swoi programem była Uganda. Tam, dzięki swojej pracy i zaangażowaniu wprowadziła w świat mody młodzież z wioski o nazwie Mpigi. Udało się również zakupić dwie maszyny do szycia, tkaniny i podstawowe materiały do szycia.
Dużym sukcesem było osiągnięcie stabilizacji produkcji kurtek z recyklingu i pokazanie tym samym, że można w procesie projektowania mody wykorzystywać materiały z recyklingu i przekształcanie ich dla celów użytkowych.
- wspomina Maja.
W sierpniu 2019 roku Maja ma zamiar wyjechać do Nairobi w Kenii:
Nawiązałam tam kontakt z lokalną organizacją NAIROBI GIRLS TRAINING CENTER i pod patronatem SALVATION ARMY zabezpieczyliśmy miejsce na przeprowadzenie kursu.
Marzeniem kobiety jest nie tylko zbudowanie nowej pracowni i powtórzenie sukcesu z Ugandy, ale również stworzenie platformy, na której każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie tylko uczenie się umiejętności tworzenia mody, szycia, ale także nauczenia się, jak stać się lepszą wersją samego siebie.
Projektantka stara się wciągnąć do swojej działalności więcej osób.
Ostatnio okazało się, że osobie z Londynu, z którą współpracuję, spodobał się mój pomysł. Pomogła mi w napisaniu dobrego programu nauczania oraz sprawdziła napisany przeze mnie podręcznik. Zaprzyjaźniona agencja z Warszawy chce opłacić maszynę do szycia, nowa marka z Katowic chce sprzedać specjalny produkt, z którego dochód też jest przeznaczony na jak najlepsze wykonanie programu.
- zdradziła nam Maja.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN