Polska

Uzdrowisko Polańczyk, Bieszczady - Solina, plaża i okolice

Bieszczady

Fot. Avalon_Studio/Getty Images

Polska

Uzdrowisko Polańczyk, Bieszczady - Solina, plaża i okolice

Bieszczady

Fot. Avalon_Studio/Getty Images

Piękna okolica, czyste powietrze i wody mineralne to przepis na idealne miejsce wypoczynkowe. Uzdrowisko Polańczyk upodobali sobie zarówno miłośnicy plażowania, jak i pasjonaci górskich wędrówek i aktywnego spędzania czasu. Bieszczady i Solina od lat przyciągają tych, którzy w wakacje pragną uciec od pędu wielkich miast.


Malownicze położeniu u podnóża zielonych Bieszczad, tuż nad Jeziorem Solińskim sprawiło, że Polańczyk to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie. Status uzdrowiska miejscowość otrzymała dopiero w 1999 roku, ale w szybkim tempie zyskała sobie zaufanie kuracjuszy z całej Polski. Dziś znajdziemy tam kilka dobrze wyposażonych sanatoriów, liczne salony odnowy biologicznej oraz pijalnie wód leczniczych. Okolice Polańczyka - Solina i Bieszczady - pozwalają na “oderwanie się” od codzienności, zatracenie w panującej tam ciszy i odpoczynek na łonie natury.

Polańczyk, Solina - wypoczynek nad jeziorem

Dotychczas Jezioro Solińskie (zwane potocznie Soliną) kojarzone było jedynie z wsią Soliną i znajdującymi się w jej obrębie zaporą i elektrownią wodną. Jednakże po drugiej stronie zalewu znajduje się równie ważna miejscowość wypoczynkowa, z piękną piaszczystą plażą, przystanią i licznymi restauracjami - Polańczyk Zdrój . Jej największym atutem jest wyjątkowa lokalizacja. Wieś położona jest na wąskim półwyspie i otoczona wodami zalewu. Jezioro Solińskie to ogromna przestrzeń czystej, przejrzystej wody. Ze względu na swoje rozmiary stanowi raj dla pasjonatów żeglarstwa i windsurfingu. Dzięki licznym wypożyczalniom, każdy może wynająć wybrany sprzęt wodny - kajak, rowerek lub łódkę. Zbiornik Solina ma bardzo rozwiniętą linię brzegową, pełną małych zatoczek i ujść strumieni. Wokół zalewu powstało wiele ośrodków rekreacyjnych z wyznaczonymi miejscami kąpielowymi, ale to właśnie plaża w Polańczyku uznawana jest za najładniejszą. Szeroki pas białego piasku oraz zdobiące go wykonane z trzciny parasole tworzą widok niczym z Malediwów. Z brzegu jeziora możemy podziwiać piękny nadjeziorny krajobraz - spokojną wodę i łapiące wiatr w żagle żaglówki. Co więcej, wokół zalewu poprowadzone zostały liczne szlaki turystyczne o różnej długości. Możemy więc wybrać się na spacer linią brzegową i podziwiać najpiękniejsze Bieszczady.

Polańczyk - Bieszczady i okolice - co zwiedzić?

Choć geograficznie Solina leży w górach sanocko-turczańskich, kojarzona jest raczej z pięknymi Bieszczadami, do których stąd już tylko “rzut beretem”. Bez względu na to, czy wolimy krótkie spacery w ładnej okolicy, czy dalekie wędrówki z plecakiem - Bieszczady to miejsce idealne na wypoczynek. Od zawsze stanowiły one miejsce ucieczki z dużych, brudnych, zatłoczonych miast. Znajdziemy tu ciszę i spokój, jakiej nie zaznamy nigdzie indziej. Zielone połoniny, liściasty las i nieduże osady domków czynią Podkarpacie wyjątkowym. Polańczyk i Solina to jedne z niewielu miejsc, w których mamy możliwość tego samego dnia, prosto z plażowego ręcznika przenieść się na górski szlak, poprowadzony po pięknych połoninach.

Polańczyk, agroturystyka i noclegi - gdzie się zatrzymać?

Miejscowość Polańczyk umownie podzielona jest na dwie części - Polańczyk Centrum (czyli pierwotna lokalizacja wsi) i Polańczyk Zdrojowa (teren uzdrowiskowy, bliżej jeziora). Zarówno w jednej, jak i w drugiej części znajdziemy wiele hoteli, pensjonatów, domków letniskowych oraz pokoi do wynajęcia. Dobrym pomysłem na miejsce noclegowe w Polańczyku jest agroturystyka . W jego obrębie znajdziemy wiele niedrogich gospodarstw agroturystycznych, idealnych dla rodzin z dziećmi, seniorów czy samotnie podróżujących kuracjuszy. Miejsca te zazwyczaj prowadzone są przez rodziny (a nie firmy) co sprawia, że znajdziemy w nich przytulne wnętrza, domowe jedzenie i rodzinną atmosferę. Agroturystyka pozwala nam na zamieszkanie blisko natury, zazwyczaj w cichym, oddalonym od centrum miejscu. Osoby, które przybywają do Polańczyka w celach leczniczych, zazwyczaj wybierają nocleg właśnie w gospodarstwach agroturystycznych lub w sanatoriach, dostosowanych do potrzeb kuracjuszy. Rodziny z małym dziećmi lub grupy znajomych decydują się zazwyczaj na wynajem jednego z wielu domku letniskowego lub apartamentu. Polańczyk to największy kurort nad Soliną, dlatego dysponuje sporą bazą noclegową.


Co sądzisz o tym artykule?
71
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0