Wymyślenie koncepcji reportażu ślubnego i związanego z nim pleneru fotograficznego to wyzwanie nie tylko dla nowożeńców, ale i dla fotografa. Kasia i Maciej uwielbiają styl retro. Z pasji do vintage uczynili biznes. Kolekcjonują stare samochody i organizują sesje ślubne w takim klimacie. Chętnych na ich zdjęcia nie brakuje, nawet poza granicami kraju. Odwiedziliśmy ich z kamerą Dzień Dobry TVN.
Kasia i Maciej Zawadzcy poznali się na zlocie samochodowym garbusów. Oboje uwielbiają modę retro. Postanowili uczyć z tego biznes. W branży ślubnej są już rozpoznawalni. Grafik mają zapełniony do końca przyszłego roku.
Kiedy dzwonią do mnie pary młode i mówią, że te zdjęcia są super, to mnie to napędza. Wiem, że moja praca ma sens. To mnie nakręca na kolejne zlecenia. Wiem, że idziemy w dobrym kierunku.
- przyznaje Kasia.
Plener ślubny – wczoraj i dziś
Współczesne plenery ślubne to przedsięwzięcia, który niekiedy potrafią zadziwić swoim rozmachem. Czasy, w których para pozowała na tle sztucznej scenerii minęły bezpowrotnie. Dziś taki plener jest oddzielnym wydarzeniem i rzadko kiedy odbywa się w dniu ślubu. Dzięki temu nowożeńcy są mniej zestresowani, nie ogranicza ich czas oraz nie muszą się panicznie martwić o stan swoich ubrań. Taka sesja odbywa się niekiedy nawet i miesiąc po ślubie. Wówczas nie ma już stresu związanego z organizacją wydarzenia. Przekłada się to pozytywnie na jakość zdjęć. Państwo młodzi są wtedy rozluźnieni i pozują bardziej naturalnie. Jest to szczególnie pomocne dla tych osób, które nie lubią stać przed obiektywem, gdyż mają więcej swobody.
Fotograf zajmujący się reportażem ślubnym towarzyszy młodej parze nie tylko podczas jednej sesji zdjęciowej. On podąża za nimi niemal krok w krok i fotografuje zarówno przygotowania do wesela, jak i samą uroczystość. Sam plener to tak naprawdę tylko część większej całości.
Sesja ślubna – jak się do niej przygotować
Przygotowania do tej sesji są o wiele mniej czasochłonne niż przygotowania do ceremonii ślubnej i wesela. Panna młoda wówczas nie musi mieć zrobionego mocnego makijażu. W zupełności wystarczy, aby miała umyte włosy i ewentualnie skorzystała z pudru, by skóra twarzy była bardziej matowa. Podczas pleneru ślubnego najważniejszy jest naturalny wygląd i swoboda. W trakcie plenerowej sesji nawet niewielkie zabrudzenie sukni ślubnej nie jest w stanie zniszczyć efektu, jaki dają dobrze zrobione zdjęcia. Tego dnia nowożeńcy często pozwalają sobie na więcej, niekiedy wkładają nawet wygodne obuwie – wszystko zależy od koncepcji na samą sesję. Sytuacja jest podobna w przypadku panów – wystarczą czyste włosy i schludny wygląd.
Zdjęcia ślubne, plener – to ważne wydarzenia, które przeżywamy zazwyczaj raz w życiu. Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Ważne jest, aby małżonkowie potrafili wzajemnie na siebie oddziaływać i pozytywnie nastrajać, gdyż jest to też miła forma spędzania czasu.
Andżelika Kuriata-Gibek i Paweł Gibek zrobili sesję ślubną w Tatrach. Wspięli się na jeden ze szczytów i tam zrobili zdjęcia.
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Aleksandra Magdoń i Mateusz Magdoń, którzy właśnie wrócili z podróży poślubnej dookoła świata:
Według nas taka dłuższa wyprawa tuż po ślubie to idealny pomysł na rozpoczęcie wspólnej drogi przez całe życie!
Poznajcie ich niezwykłą historię:
Jak pozować do fotografii ślubnej?
Efektem profesjonalnego reportażu ślubnego są, rzecz jasna, profesjonalne zdjęcia. Jednak nawet najlepszy fotograf ich nie wykona, jeżeli nowożeńcy nie będą z nim współpracować. Aby odpowiednio prezentować się na fotografiach ślubnych, nie trzeba być doświadczonym modelem lub modelką. Do zdjęć ślubnych w plenerze należy przede wszystkim stanąć wyprostowanym. Wyprostowana sylwetka dodaje bowiem pewności siebie i sprawia, że fotografowana osoba wygląda smuklej.
Każdy, komu zależy, aby nie zostać sfotografowanym z podwójnym podbródkiem, powinien patrzeć w obiektyw z uniesioną głową. Jednak kiedy należy zerknąć w dół, gdyż akurat wymaga tego ujęcie, brodę nie należy zbytnio opuszczać.
Najlepsze zdjęcia to te, na których widać emocje. A te z kolei najlepiej można wyczytać z oczu. Wystarczy odrobina praktyki, aby nauczyć się uśmiechania oczami. Opanowanie tej techniki pozwoli zupełnie odmienić charakter zdjęć.
Ostatnią, lecz nie mniej ważną zasadą dobrego pozowania, jest umiejętność… całowania przed kamerą. Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jakby mogło się wydawać. Co ciekawe, jest to przeważnie problem panów. Aby pocałunek wyszedł naturalnie, należy usiąść od siebie w równej odległości i zbliżyć się ustami.
Sesje ślubne w plenerze – pomysły
To właśnie wybór miejsca sprawia nowożeńcom najwięcej problemów. Wynika to z faktu, iż możliwości jest nieskończenie wiele. Kto powiedział, że plenery ślubne muszą odbyć się wyłącznie w parku znajdującym się niedaleko sali weselnej?
Pomysłów na sesje ślubną można szukać wspólnie z fotografem lub zdać się wyłącznie na własny gust. Zdjęcia mogą odbyć się zarówno w scenerii miejskiej, jak i industrialnej. Dużą popularnością cieszą się plenery w przyrodzie. Nowożeńcy często też wracają do miejsca, w którym się poznali i to właśnie tam organizują sesję.
Dużą popularnością cieszą się sesje zdjęciowe na plaży. Woda w tle i zachodzące słońce to idealne tło do sfotografowania zakochanej pary. Kolejną chętnie wybieraną przez nowożeńców scenerią są góry. Można tam wykonać piękne zdjęcia o każdej porze roku, a górskie widoki także dodają zdjęciom romantycznego nastroju.
Oryginalną scenerią może być ta, która pokaże wspólną pasję nowożeńców. Jeżeli państwo młodzi są, np. jeźdźcami konnymi, zdjęcia można wykonać w stadninie koni. Bez względu na to, gdzie odbędzie się plener, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Aby zapobiec tragedii, trzeba rozsądnie wybrać miejsce. Tu dużą rolę odgrywać będzie fotograf. Powinien on być kimś w rodzaju autorytetu, aby w razie potrzeby zapobiec ewentualnemu zagrożeniu. To będzie gwarancja nie tylko wysokich jakościowo fotografii ślubnych, ale i wspomnianego bezpieczeństwa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN