Pandemia koronawirusa i jej wpływ na psychikę. Jak radzić sobie z rodzącymi się lękiem i stresem?

Obecna sytuacja pandemii koronawirusa może negatywnie odbijać się na psychice. Pojawia się strach o zdrowie i życie, ale też o sytuację materialną. Niekorzystnie wpływa też sam fakt izolowania się od innych w domowych. Jak radzić sobie z pojawiającym się lękiem?

Domowa izolacja

Ze względu na pandemię koronawirusa zmuszeni jesteśmy do pozostawiania w naszych domowych zaciszach i dopuszczalne jest wyjście jedynie w ważnych przypadkach. To oraz obawy o siebie, najbliższych czy własną pracę mogą negatywnie wpłynąć na psychikę człowieka. W wyjątkowej sytuacji znalazły się również osoby, które już wcześniej zmagały się z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. O tych kwestiach porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Okazuje się, że pojawiające się lęki i emocje można nawet porównać do tego, co czują osoby cierpiące na psychozę.

My jako społeczeństwo doświadczamy czegoś takiego

- oceniła psychiatra Joanna Krzyżanowska-Zbucka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii i Fundacji eFKropka

Jak pomóc?

W Polsce uruchomionych zostało 28 pilotażowych Centrów Zdrowia Psychicznego, które mają pomóc wszystkim tym, którzy potrzebują pomocy. Wszelkich informacji na ich temat możemy szukać na stronie czp.org.pl.

Działają punkty zgłoszeniowe koordynacyjne – od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Można tam zadzwonić, opowiedzieć o swoim problemie. Jeśli okaże się, że ten problem jest trudny i wymaga osobistego kontaktu, to oczywiście taka osoba do takiego kontaktu zostanie zaproszona

- powiedziała Katarzyna Szczerbowska z biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Oprócz tego można skontaktować się z numerem 112, udać się do izby przyjęć szpitala lub też zadzwonić na specjalne linie zaufania. Lista numerów znajduje się na stronie Centrum Zdrowia Psychicznego. Katarzyna Szczerbowska podkreślała, że w całej sytuacji ważna jest przede wszystkim rozmowa i zachęcała do tego, żeby nie bać się korzystać z pomocy.

Kiedy pomoc jest potrzebna?

Jak możemy poznać, że pojawiające się u nas lub bliskich nam osób, objawy świadczą o konieczności skorzystania z pomocy? Psychiatra Joanna Krzyżanowska-Zbucka wyjaśniła, że w obecnej sytuacji pojawiający się lęk może być czymś normalnym. Gorzej, jeśli zaczyna dominować w naszym życiu.

Wtedy powinniśmy się zacząć niepokoić, jeżeli to jest jedyna myśl, która nami kieruje

- wytłumaczyła.

Uczucia te mogą być potęgowane przez ciągłe oglądanie przekazów medialnych informujących o koronawirusie. Ona sama radzi swoim pacjentom odcięcie się od ciągłego sprawdzania danych. Przez to może również dojść do nasilania się objawów związanych z posiadanymi chorobami przewlekłymi – od psychicznych po np. problemy z sercem.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości