Oficerki jeździeckie powinny być na tyle dobrze dopasowane, aby koń bardzo dobrze odczuwał pracę łydki jeźdźca. Dobre oficerki jeździeckie muszą posiadać też wysokie cholewki oraz wzmocniony czubek buta (zadanie chronienia nogi w czasie jazdy), a także solidny obcas (zapobieganie wysuwania się nogi ze strzemiona).
Oficerki jeździeckie ‒ buty z tradycją
Nazwa “oficerki” pochodzi od części umundurowania oficerów Wojska Polskiego. Oficerki jeździeckie to buty o wysokiej cholewie, najczęściej skórzane, używane do jazdy konnej. Ze względu na swoje zastosowanie mają bardzo sztywną i wytrzymałą podeszwę (bez wyraźnego bieżnika). Dzięki płaskiej podeszwie można prawidłowo oprzeć nogę w strzemieniu, a także w trakcie ewentualnego upadku łatwo jest wysunąć stopę. Oficerki do jazdy konnej posiadają usztywnioną cholewę w tylnej części, aby uniknąć marszczenia się i zsuwania jej z nogi. Cholewa powinna być jak najwyższa, ale również umożliwiająca zgięcie nogi w kolanie. Zbyt krótkie cholewki mogą doprowadzić do zaczepienia o tybinkę i utrudniać prawidłowy dosiad.
Wyróżnia się oficerki jeździeckie sznurowane, wsuwane i zapinane. Najczęściej używane są oficerki jeździeckie skórzane lub z tworzywa sztucznego (guma lub PCW). Skórzane buty na pewno są eleganckie, ale oficerki z gumy są całkowicie nieprzemakalne. Poza tym nie dopuszczają wilgoci do nóg i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Są również tańsze. Z drugiej strony nie pozwalają na dobre ułożenie nogi w bucie, a także zwiększają ryzyko chorób skóry na nogach.
Jak dobrać oficerki do jazdy konnej?
Oficerki, jak każde inne obuwie, dzielą się na oficerki męskie do jazdy konnej oraz oficerki damskie do jazdy konnej . Są też oczywiście modele dziecięce. Aby oficerki do jazdy konnej dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być idealnie dobrane do nogi. W pierwszej kolejności powinno się sprawdzić, czy do naszej nogi dobrze pasują buty produkowane seryjnie. Jeżeli okaże się, że nie, trzeba będzie pomyśleć o butach na zamówienie. Miarę należy pobierać w ubraniu, w którym się jeździ ‒ czyli w bryczesach i podkolanówkach. W trakcie mierzenia buty powinny przylegać do łydki, ponieważ w trakcie użytkowania nieco się rozszerzą. Miarę powinno się brać oddzielnie dla każdej z nóg. Dla pewności najlepiej zrobić to dwukrotnie, aby mieć pewność, że pomiaru dokonano prawidłowo. Również przy dobieraniu wysokości trzeba brać pod uwagę, że po rozjeżdżeniu cholewki skrócą się o 1‒2 cm. Oficerki dobieramy też ze względu na rodzaj uprawianej jazdy ‒ oficerki do skoków powinny być nieco niższe niż do ujeżdżania.
Oficerki jeździeckie ‒ jak postępować z nowymi butami?
Nowe oficerki muszą być mocno dopasowane, nawet nieco przyciasne. Po kilku jazdach skóra nieco się rozciągnie i wtedy oficerki będą idealnie leżały na nogach jeźdźca. Na początku najlepiej zakładać oficerki jeździeckie z samego rana, kiedy nogi nie są zmęczone i opuchnięte. Dobrą radą jest też rozchodzenie oficerek w domu. Na początku warto zakładać je tylko na podkolanówkę, aby nie były zbyt ciasne. Początkowo zamek można zapinać “na raty”, centymetr po centymetrze, aby go nie uszkodzić. Dopiero po jakimś czasie będzie można w pełni cieszyć się jazdą.
Jedną z odmian oficerek są oficerki jeździeckie sznurowane. Dodatkowe sznurówki pozwalają na lepsze dopasowanie nogi jeźdźca do oficerek. Poza tym umożliwiają wygodną jazdę w momencie obciągania stopy w dół strzemiona.
Oficerki jeździeckie ‒ jakie polecają eksperci?
Rynek oferuje bardzo dużo modeli oficerek jeździeckich. Niektóre z nich są szczególnie popularne i wybierane przez doświadczonych jeźdźców.
· Sergio Grass ‒ model ze sznurowadłami. Skóra, z której są zrobione, szybko nabiera cech rozciągliwości, dzięki czemu bardzo dobrze układa się na nodze. Buty są bardzo trwałe, nie niszczą się zbyt szybko.
· Veredus Guarnieri ‒ największą ich zaletą jest regulowana łydka ‒ w razie potrzeby można but w tym miejscu rozluźnić lub mocniej zacisnąć. Wewnątrz znajduje się element antypoślizgowy, dzięki czemu łydka nie przesuwa się w bucie. Dużą zaletą jest również gumka na przegubie, umożliwiająca lepsze dopasowanie dla wysokich osób. Skóra jest bardzo dobrej jakości, trwała. Minusem jest zamek, dość łatwo ulegający uszkodzeniom.
· De Niro Boot Co ‒ skóra i samo wykonanie buta nie budzą żadnych zastrzeżeń. Posiadają dużo detali i są bardzo dobrze wykończone. W modelu tym również zastosowano gumki ułatwiające dopasowanie buta do nogi.
· Parlanti Passion ‒ skóra w porównaniu do innych modeli jest najcieńsza i najdelikatniejsza, dzięki czemu bardzo łatwo i szybko dopasowują się do nogi, dając przy tym duży komfort i swobodę jazdy. Poza tym mają atrakcyjny wygląd. Jedyną wadą jest to, że stosunkowo szybko ulegają obtarciom.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN