Granie na saksofonie to dość oryginalna umiejętność. By osiągnąć wysoki poziom, konieczne są lata nauki i ćwiczeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by spróbować. Najpierw jednak warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.
Saksofon to instrument, który składa się z dużej metalowej rury o kształcie fajki (tylko saksofon sopranowy jest prosty). Instrument ten posiada klapy i stroik, podobnie jak klarnet. Wyróżniamy siedem rodzajów saksofonu: kontrabasowy, basowy, tenorowy, barytonowt, altowy, a także dwa sopranowe.
Historia tego instrumentu jest wyjątkowo krótka. Saksofon został wynaleziony przez belgijskiego znawcę Adolpha Saxa w roku 1841. Mimo kontrowersji związanych z rzeczywistym autorstwem wynalazek został opatentowany w czerwcu 1846 roku. Instrument ten zwykle jest kojarzony z muzyką rozrywkową, ale doskonale sprawdza się również w bardziej klasycznych brzmieniach.
Czy gra na saksofonie jest trudna?
Gra na saksofonie raczej nie jest uznawana za szczególnie trudną. Osiągnięcie czystego dźwięku nie jest tak łatwe jak w instrumentach klawiszowych, ale nie aż tak trudne jak w przypadku instrumentów smyczkowych. Zasady gry na saksofonie raczej opanuje każdy, kto ma słuch muzyczny i odrobinę zacięcia. W grze na saksofonie dużo trudniejsze jest za to osiągnięcie własnego, indywidualnego stylu. Ten osiągają tylko nieliczni, najsprawniejsi gracze. Ze względu na tę łatwość nauki saksofon jest dość popularnym instrumentem wśród muzyków, a adepci chętnie go wybierają.
Nauka na saksofonie – od czego zacząć?
Oczywistym faktem jest, że nawet doskonałe zapamiętanie teorii i zaznajomienie się z wieloma godzinami nagrań muzyków nie wystarczy, by nauczyć się grać na instrumencie – do tego niezbędne są setki godzin ćwiczeń. W przypadku saksofonu zakup instrumentu nie jest jednak od samego początku oczywisty. Najtańsze instrumenty kosztują co najmniej 1000 zł, a górna granica ceny praktycznie nie istnieje. Możesz też spróbować zakupić używany instrument. Tak czy inaczej saksofon to dość ryzykowny wydatek dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z instrumentem tego typu. Dlatego jeśli nauka gry na saksofonie budzi nasze zainteresowanie, warto podjąć pierwsze próby gry na czyimś instrumencie lub go wypożyczyć. Gdy pojawi się w nas pewność, że będziemy kontynuować lekcje, przyjdzie pora na zakup własnego saksofonu. Co ważne, sam instrument nie wystarczy. Będziemy także potrzebować: ustnika, ligatury, paska oraz ściereczki oraz stroików.
Jak grać na saksofonie?
Gra na saksofonie jest wspaniałą umiejętnością, ale wypracowanie sobie sprawności w muzykowaniu będzie czasochłonne. Jednocześnie warto podkreślić, że opanowanie tego instrumentu w stopniu podstawowym jest znacznie prostsze niż w przypadku np. puzonu. Aby nauka na saksofonie przyniosła efekty, wystarczy gotowość do pracy i cierpliwość.
Podstawowym pojęciem, które musimy poznać, jest aplikatura, czyli inaczej “palcowanie”. Aplikatura saksofonu jest w porównaniu z innymi instrumentami dętymi dość łatwa.
Aplikatura i drewniany stolik to istotne elementy konstrukcji, które powodują, że saksofon jest zaliczany do instrumentów dętych drewnianych. Palcowanie w przypadku saksofonu jest dość proste i logiczne, choć trudność mogą stanowić, zwłaszcza dla początkującego muzyka, skrajne dźwięki. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże rozmiary klapek i innych mechanizmów wyzwalających, dzięki nim ułożenie ręki nie jest aż tak istotne jak w przypadku instrumentów, których otwory zamyka się przy pomocy palców.
Gra na saksofonie – podstawy
W internecie nie ma zbyt wielu pomocnych informacji na temat tego, jak się gra na saksofonie , warto więc poszukać profesjonalnego i wyspecjalizowanego źródła. Na rynku dostępnych jest wiele publikacji książkowych, które wyjaśnią, jak nauczyć się grać na saksofonie . Dla przykładu, warto wspomnieć chociażby anglojęzyczny podręcznik Neda Bennetta “A New Tune a Day for Alto Saxophone” – to doskonałe “narzędzie” na początek przygody z saksofonem. Na popularnych stronach z filmami wideo możemy też znaleźć sporo filmików instruktażowych, które mogą pomóc nam na początku, choć nauka na saksofonie bez nauczyciela będzie wyzwaniem.
Lekcje gry na saksofonie
W przypadku nauki na każdym z instrumentów niezwykle ważny jest dobry nauczyciel. To on wyjaśni nam wszelkie zawiłości techniki gry, pokaże, jak wygląda nauka gry na saksofonie altowym lub tenorowym . Tylko nieliczni samoucy są w stanie osiągnąć w tej dziedzinie sukces samodzielnie. Najlepiej więc uczynimy, jeśli poszukamy dla siebie kompetentnego korepetytora.
W przypadku dziecka odpowiednim czasem do podjęcia nauki gry na saksofonie będzie 8 lat. Pamiętajmy – pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju muzycznego, dlatego im wcześniej zacznie, tym dla niego lepiej. W przypadku saksofonu odpowiednim wiekiem jest właśnie 8 lat, bo dziecko jest już wtedy w stanie samodzielnie utrzymać instrument. W przypadku malucha również warto zacząć od korepetycji, by sprawdzić, czy będzie mu się podobało. Później dobrym wyborem będzie szkoła muzyczna.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN