Dziecko

Narkotyki - wakacyjne zagrożenie dla dzieci. Co powinni zrobić rodzice, kiedy dziecko po nie sięgnie?

Dziecko

Narkotyki - wakacyjne zagrożenie dla dzieci. Co powinni zrobić rodzice, kiedy dziecko po nie sięgnie?

W wakacje młodzi ludzie częściej mają pierwszy kontakt z narkotykami. Co w takiej sytuacji powinni zrobić rodzice? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry Wakacje z terapeutą uzależnień i dyrektorem ośrodka leczenia uzależnień "Medjol", muzykiem kultowego zespołu Daab, Piotrem Strojnowskim.

Wielu młodych ludzi właśnie w wakacje pierwszy raz ma styczność z narkotykami. Mogą mieć na to wpływ poznani na wyjazdach koledzy, którzy zachęcają do eksperymentowania, a także mniejsza kontrola ze strony dorosłych. Wakacje to też wzmożony okres podaży narkotyków, ponieważ dilerzy są bardziej aktywni latem. Zmieniły się też kanały dystrybucji narkotyków, z łatwością można je zamówić przez telefon lub w internecie.

>>> Zobacz także:

Ostatnio obniżył się też wiek inicjacji, obecnie po narkotyki sięgają osoby młode i bardzo młode. Nastolatkowie najczęściej zaczynają od marihuany, która jest znacznie silniejsza niż kilka lat temu.

Po czym poznać, że dziecko zaczęło brać narkotyki?

Świadczą o tym wszelkie odstępstwa od normy w funkcjonowaniu dziecka, czyli przyjeżdża z wakacji i jest ospały, albo nadpobudliwy, czy bardziej kłótliwy, przestaje mówić, gdzie wychodzi.

- wyjaśnia Piotr Strojnowski.

Wygląd dziecka również może świadczyć o tym, że zaczęło brać narkotyki.

W zależności od tego, co bierze, dziecko może mieć zaczerwienione oczy, nadmiernie zmniejszone lub powiększone źrenice.

- powiedział nasz gość.

Co powinien zrobić rodzic, kiedy widzi, że dziecko zaczęło brać narkotyki?

Według Piotra Strojnowskiego na pewno nie należy panikować i krzyczeć na dziecko, ponieważ takie zachowanie może wywołać w ni bunt. Zamiast tego lepiej porozmawiać z dzieckiem, jak partner z partnerem.

Rozmowę warto zacząć od pytania, co się dzieje i czy możemy dziecku jakoś pomóc.

- wyjaśnił.

Jeśli dziecko przyzna się do eksperymentowania z narkotykami, należy zachęcić je do powiedzenia, dlaczego po nie sięgnął, a następnie wytłumaczyć mu, jakie mogą być skutki ich zażywania.

Jeżeli to nie zadziała i rodzice poczują się bezradni, powinni skorzystać z pomocy terapeuty.


Co sądzisz o tym artykule?
81
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0