Wielu młodych ludzi właśnie w wakacje pierwszy raz ma styczność z narkotykami. Mogą mieć na to wpływ poznani na wyjazdach koledzy, którzy zachęcają do eksperymentowania, a także mniejsza kontrola ze strony dorosłych. Wakacje to też wzmożony okres podaży narkotyków, ponieważ dilerzy są bardziej aktywni latem. Zmieniły się też kanały dystrybucji narkotyków, z łatwością można je zamówić przez telefon lub w internecie.
>>> Zobacz także:
- Czy twoje dziecko bierze dopalacze?
- "Moje dziecko bierze narkotyki!" Jak temu zapobiec?
- 16-latek przeciwko narkotykom
Ostatnio obniżył się też wiek inicjacji, obecnie po narkotyki sięgają osoby młode i bardzo młode. Nastolatkowie najczęściej zaczynają od marihuany, która jest znacznie silniejsza niż kilka lat temu.
Po czym poznać, że dziecko zaczęło brać narkotyki?
Świadczą o tym wszelkie odstępstwa od normy w funkcjonowaniu dziecka, czyli przyjeżdża z wakacji i jest ospały, albo nadpobudliwy, czy bardziej kłótliwy, przestaje mówić, gdzie wychodzi.
- wyjaśnia Piotr Strojnowski.
Wygląd dziecka również może świadczyć o tym, że zaczęło brać narkotyki.
W zależności od tego, co bierze, dziecko może mieć zaczerwienione oczy, nadmiernie zmniejszone lub powiększone źrenice.
- powiedział nasz gość.
Co powinien zrobić rodzic, kiedy widzi, że dziecko zaczęło brać narkotyki?
Według Piotra Strojnowskiego na pewno nie należy panikować i krzyczeć na dziecko, ponieważ takie zachowanie może wywołać w ni bunt. Zamiast tego lepiej porozmawiać z dzieckiem, jak partner z partnerem.
Rozmowę warto zacząć od pytania, co się dzieje i czy możemy dziecku jakoś pomóc.
- wyjaśnił.
Jeśli dziecko przyzna się do eksperymentowania z narkotykami, należy zachęcić je do powiedzenia, dlaczego po nie sięgnął, a następnie wytłumaczyć mu, jakie mogą być skutki ich zażywania.
Jeżeli to nie zadziała i rodzice poczują się bezradni, powinni skorzystać z pomocy terapeuty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje