Statystycznie 80% przypadków wykrycia męskich nowotworów zawdzięcza się kobietom. Trwająca akcja Movember zwraca uwagę na problem badań profilaktycznych u mężczyzn oraz popularyzuje wiedzę na temat ich zdrowia intymnego. W studiu Dzień Dobry TVN gościli dziś Kasia Piasecka, dr Stefan Czarniecki i Joanna Zientarska, z którymi rozmawialiśmy o tym, jak ważne są regularne wizyty u lekarza oraz jak wspierać mężczyzn w walce z chorobami.
Kobiety odgrywają niemałą rolę w męskiej profilaktyce. Badania pokazują, że to one są odpowiedzialne za ogromną liczbę diagnoz męskich nowotworów. Często kobiety jako pierwsze zauważają objawy u swoich partnerów, których oni albo nie dostrzegają albo nie chcą dostrzec.
Mężczyzna często z własnej inicjatywy nie pójdzie do lekarza – zauważył dr Czarniecki.
Badania, badania i jeszcze raz badania
Listopad jest miesiącem walki z męskimi nowotworami – jąder i prostaty. Akcja solidarnego zapuszczania wąsów ma popularyzować wiedzę, zachęcać do badań i wspierać mężczyzn na całym świecie. Rak jąder jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn do 40. roku życia, wykrywa się około 1000 przypadków zachorowań rocznie, a rak prostaty pojawia się najczęściej powyżej 40. roku życia. Oba są bardzo łatwo wyleczalne, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Jeśli choroby te zostaną zdiagnozowane odpowiednio wcześnie prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia wynosi wówczas powyżej 90%.
Solidarne wąsy
Akcja Movember została zapoczątkowana w 2003 roku z inicjatywy dwóch Australijczyków: Travisa Garone’a i Luke’a Slattery. Polega ona na tym, że mężczyźni zapuszczają wąsy przez cały listopad, żeby sprowokować dyskusję na temat męskiego zdrowia intymnego, w szczególności raka jąder i prostaty oraz uświadamiać wagę regularnych badań i dbania o swoje zdrowie.
Od 2004 roku akcja rozszerzyła się na inne kraje świata, a od 2014 również Polskę, gdzie opiekę nad inicjatywą przejęła Fundacja „Kapitan Światełko”. W kolejnym roku, czyli 2015 udało się zorganizować ogólnopolską kampanię, która objęła także organizowany w Katowicach „Bieg dla jaj”, który zwrócił uwagę na problem zarówno mediów, jak i szerszej publiczności. Rosnąca popularność akcji oraz zainteresowanie sponsorów umożliwiła stworzyć dostępną w Internecie bazę wiedzy na temat zdrowia i profilaktyki męskich chorób. Dodatkowo od 2016 roku realizowane są bezpłatne badania dla mężczyzn w całym kraju.
Zobacz też:
#PROSTAtaAkcja. Rozpoczął się Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów
Ich wynalazek może uratować Wam życie. Poznajcie młodych polskich wynalazców!
Maja Kapłon potrzebuje pomocy. Operacja kręgosłupa kosztuje ponad 5 milionów złotych
Autor: Anna Kobyłka