Dziecko

Moje dziecko nie chce iść do szkoły. Jak je przekonać?

Dziecko

Moje dziecko nie chce iść do szkoły. Jak je przekonać?

Już za kilka dni pierwszy dzwonek. Wiele dzieci czuje niechęć przed pójściem do szkoły. Jak rodzice mogą pomóc w przyjemnym starcie roku szkolnego? W studiu Dzień Dobry Wakacje zapytaliśmy o to naszych gości: Katarzynę Pijanowską, mamę dwójki dzieci o trenerkę efektywnego uczenia się, dr Monikę Just, pedagoga dziecięcego.

Skąd w dziecku rodzi się lęk przed szkołą?

Zdaniem Pani dr. Moniki Just powody są bardzo zróżnicowane. Wyniki badań naukowych mówią, że stresu szkolnego co roku doświadcza 5 proc. dzieci.

Zanim podejmiemy próbę zastanowienia się, co jest źródłem lęku konieczne jest określenia wieku dziecka, pewnych kontekstów i uwarunkowań.

Dzieci które nie chcą iść do szkoły to są mądre dzieci. To dzieci, które efektywnie i aktywnie słuchają. I zamiast świata dorosłych słuchają świata swoich rówieśników. A to jest świat bezwzględny, który przestawia dla nich prawdę rzeczywistą.

Takim podstawowym źródłem lęku jest brak wiedzy. Lęki mogą wynikać z doświadczeń, przeżytych sytuacji, wyobrażeń.

A wyobraźnia podsuwa nam tak wiele trudnych i nietypowych sytuacji, które w życiu mogą w ogóle nie mieć miejsca.

Metoda małych kroków

Zdaniem Katarzyny Pijanowskiej, dzieci boją się nowego, ponieważ jest to nieznane.

Rodzic powinien oswajać ten lęk. Szkoła to nie tylko obowiązek szkolny, ale również nowe znajomości, przygoda. To nowe doświadczenia.

Moja 7 –letnia córka trzy miesiące temu oznajmiła, że nie idzie do żadnej szkoły, bo szkołą jest głupia. Tak jej powiedzieli koledzy z podwórka. Odpowiedziałam, że rozumiem i przyjmuję jej stanowisko. Staraliśmy się z mężem oswajać sytuację. Zabraliśmy ją do budynku szkoły, pokazaliśmy otoczenie, sprawdziliśmy, jak długo się jedzie na rowerze do szkoły. Kupiliśmy nowe trampki. Myślę, że się boi, bo wychodzi z środowiska, które jest dla niej idealne.

Zobacz też:

Zobacz film: Koniec wakacji. Źródło: Dzień dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
76
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0