Migrena to silny i uciążliwy ból głowy, który niekiedy uniemożliwia codziennie funkcjonowanie. W Polsce cierpi na nią aż 3 miliony osób. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Adama Górkę specjalistę od neurostymulacji. Na czym polega ta metoda leczenia migreny?
Czym jest migrena?
Migrena to ciężka, przewlekła choroba, która powoduje napadowy, pulsujący, występujący po jednej stronie ból głowy. Często towarzyszy mu światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności czy wymioty. Jeżeli atak bólu głowy rozstanie rozpoznany u pacjenta minimum pięć razy, lekarz może w ten sposób stwierdzić migrenę.
Migrena bywa niekiedy tak bardzo uciążliwa, że potrafi sparaliżować życie codzienne chorego. Pacjent może nie być zdolny do pracy. W takiej sytuacji lekarze wypisują zwolnienia lekarskie.
Jak zaznaczył dr Med. Adam Górka, specjalista od neurostymulacji, w Polsce migrena jest chorobą niedocenianą, a stanowi poważny problem społeczny.
Żaden środek farmakologiczny nie jest u nas refundowany
-zauważył nasz ekspert.
Migrenę od innych bólów głowy wyróżnia kilka cech:
- Ból jest napadowy, często tętniący,
- Ból zaczyna się jednostronnie,
- Ból jest silny, występuje przewlekle,
- Atak migreny może trwać od 4 do 72 godzin,
- Napady bólu są nawracające, mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy,
Jak leczyć migrenę?
Podstawowe leczenie migreny polega na leczeniu farmakologicznym: doraźnym i profilaktycznym.
W przypadku leczenia doraźnego stosuje się proste, łatwo dostępne leki przeciwbólowe, które działają objawowo. Są tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne np.: paracetamol, kwas salicylowy, ibuprofen, diclofenak itp., inne leki przeciwbólowe jak np.: pyralgina, ketonal, itp.; podstawowe leki w przerywaniu napadu migreny to tryptany: sumatriptan, zolmitryptan, nrizatryptan, elatryptan, almotryptan.
W leczeniu profilaktycznym stosuje się najczęściej kwas walproinowy, topiramat, czasami propranolol.
Czym jest neurostymulacja?
Jak wspomniał nasz ekspert, na rynku jest coraz więcej niefarmakologicznych metod leczenia migreny. Są to między innymi neurostymulacje gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego. Neurostymulacja podnosi próg bodźców, które wywołują migrenę.
Metody te mogą w znacznym stopniu zredukować u pacjenta przyjmowanie leków farmakologicznych. Jednym z największych problemów przy migrenie jest przedawkowanie leków przeciwbólowych.
Duży, społeczny problem
Statystki są przerażające. Najnowsze badania pokazują, że w Polsce na migrenę choruje ponad 3.5 miliona ludzi, z czego około 15% czyli ok. 400 000 osób choruje na migrenę przewlekłą – jej najbardziej uciążliwą postać.
Zobacz też:
>>> Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player <<<
Autor: Magdalena Gudowska