Melisa dla dzieci na uspokojenie - czy to dobry pomysł? Od kiedy wolno wprowadzić?

Doniczka z melisaą
Fot: TorriPhoto / gettyimages.com
Nowonarodzone dzieci to dla rodziców ogrom szczęścia, ale i cały szereg problemów. Nieprzespane noce, kolki, płacz dziecka to codzienność świeżo upieczonych rodziców. Jak pomóc sobie i dziecku? Rozwiązaniem może być melisa dla dzieci.

Roślina ta wykorzystywana jest w celu uspokojenia nerwów. Jednak czy podawanie jej małemu dziecku nie wywoła efektów niepożądanych? Od kiedy rodzic może stosować u dziecka wyroby na bazie melisy?

Melisa dla dzieci - roślina o właściwościach uspokajających

Melisa zaliczana jest do rodziny jasnowatych. Występuje niemalże na całej kuli ziemskiej, a wymagania do uprawy są minimalne. Każdy z nas może uprawiać melisę, nawet w przydomowym ogródku, gdyż roślina ta nie rośnie powyżej 60 centymetrów.

W melisie najważniejsze są jej listki, które porośnięte charakterystycznym meszkiem, wykazują efekt uspokajający. Z melisy otrzymuje się olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są:

· kariofilen,

· cytral,

· flawonoidy,

· fenolokwasy,

· triterpeny,

· linalol.

Melisa dla dzieci na uspokojenie to jeden ze sposobów, który może przynieść rodzicom ulgę w przypadku kolek czy bezsenności dziecka. Roślina nie tylko wykazuje efekt uspokajający, ale również pomaga w zasypianiu, działa rozkurczowo i antybakteryjnie.

Melisa dla dzieci - od kiedy można ją stosować?

Wiele osób na co dzień wykorzystuje melisę w celu ukojenia nerwów, jednak czy w przypadku niemowląt sposób ten również przyniesie efekt? A co ważniejsze - czy nie zaszkodzi dziecku?

Wyroby na bazie melisy, w tym herbatki, można stosować już od 4. miesiąca życia. Oczywiście wprowadzenie melisy do diety należy skonsultować z lekarzem specjalistą. Roślina, tak jak i inne wyroby stosowane u tak małego dziecka, może stać się przyczyną alergii i nadwrażliwości na składnik. Stosowanie jej u niemowlaka musi być szczególnie zaplanowane, gdyż mamy zapobiegać, a nie szkodzić.

Herbatkę należy przygotować na bazie produktów dostępnych w aptekach bądź sklepach medycznych. Stosowanie melisy z własnego chowu może okazać się dla dziecka niekorzystne, gdyż wszelkie środki stosowane do ochrony roślin mogą wywołać u dziecka szereg objawów. Należy nabyć herbatkę w specjalistycznym punkcie i podawać ją w czasie wystąpienia kolki i przed snem.

Dobroczynne działanie rośliny

Melisa zazwyczaj kojarzona jest z efektem uspokajającym, jednak mało kto wie, że wachlarz jej możliwości jest o wiele szerszy. Roślina wykazuje działanie:

· uspokajające,

· rozkurczowe,

· przeciwwzdęciowe,

· mlekopędne,

· żółciotwórcze,

· antyseptyczne,

· pomaga w zasypianiu,

· redukuje bóle menstruacyjne,

· obniża ciśnienie krwi,

· przeciwdziała nudnościom (polecana dla kobiet w ciąży).

Wyroby na bazie melisy

Syrop z melisą dla dzieci

Wyroby na bazie tej rośliny, a szczególnie syropy, to produkty, które zazwyczaj można wprowadzić u dziecka dopiero po ukończeniu 12. miesiąca życia . Niektórzy pediatrzy zalecają ⅓ dawki u dzieci młodszych, jednak wszelkie takie działania należy skonsultować z lekarzem.

Na rynku znajdziemy wiele syropów, które w składzie zawierają melisę. Stosowanie ich powinno przynieść efekt uspokajający, wspomagać zasypianie i redukować kolki. Należy jednak uważać, gdyż olejek eteryczny może wywołać alergie.

Herbata - melisa dla dzieci

Herbatka na bazie melisy jest o wiele bezpieczniejszym wyborem dla najmłodszych. Można wprowadzać ją już od 4. miesiąca życia, jednak uprzednio należy skonsultować to z lekarzem, wykonać test na tolerancję i podawać niezbyt duże dawki.

Jako że herbatkę można pić kilka razy dziennie, należy pamiętać o naparzaniu za każdym razem nowej torebki. Na każdej z nich po upływie czasu rozwija się niekorzystna flora bakteryjna, która dla dorosłego jest niegroźna, jednak dla dziecka może okazać się przyczyną choroby.

Melisa dla dzieci - przygotowanie naparu

Dawkowanie uwarunkowane jest głównie wiekiem dziecka. Podczas gdy dorosłemu podaje się 2 łyżki świeżych liści bądź 1 łyżkę suszu , w przypadku dziecka dawka ta powinna być 2 lub 3 razy mniejsza . Taką ilość należy parzyć przez ok. 15 minut , następnie ostudzić i podawać dziecku od 1 do 3 razy na dobę.

Zobacz film: Dania na ukojenie nerwów. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!