Medycyna chińska cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób, które lubią dbać o swoje zdrowie w sposób naturalny, ale także tych, które dbają o zachowanie szczupłej sylwetki.
Tradycyjna medycyna chińska opiera się na wiedzy pozyskiwanej przez ponad 2500 lat. Bazuje przede wszystkim na przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia, stosowaniu specjalnej diety i używaniu ziół o dobroczynnych właściwościach leczniczych. Dzięki medycynie chińskiej można nie tylko poprawić swoje zdrowie lub zregenerować poszczególne organy znajdujące się w organizmie, ale także zadbać o sylwetkę.
Medycyna chińska – dieta
Dlaczego w gubieniu nadprogramowych kilogramów tak bardzo pomaga nam medycyna chińska ? Zioła o właściwościach wspomagających pracę układu trawiennego, przyspieszające przemianę materii i ograniczające wchłanianie węglowodanów z pokarmów są znane od wielu lat. W medycynie chińskiej wykorzystuje się je w szczególny sposób. Poza nimi stosuje się także terapię oddechową i akupunkturę.
Jak wzmocnić wątrobę – medycyna chińska
Styl życia większości Polaków nie należy do najlepszych. Nie dbamy o wątrobę. Palenie papierosów, picie alkoholu, stosowanie wielu leków i suplementów „praktycznie na wszystko”, częste spożywanie fast-foodów – to wszystko poważnie odbija się na stanie wątroby. Przyjmuje się, że dla zachowania zdrowia każda osoba dorosła przynajmniej raz do roku powinna sobie przeprowadzić oczyszczanie organizmu medycyną chińską .
Medycyna chińska – oczyszczanie organizmu z toksyn
W sensie praktycznym polega to na odrzuceniu normalnie stosowanej diety na kilka tygodni. Przez ten czas należy spożywać wyłącznie zdrowe produkty posiadające sporą dawkę substancji odżywczych oraz nieobciążające wątroby. Dodatkowo trzeba stosować zioła o właściwościach detoksykacyjnych. Po kilku tygodniach należy stopniowo rozszerzać dietę o kolejne produkty, które jedliśmy przed okresem oczyszczania.
Oczyszczanie organizmu medycyną chińską wpływa dobrze nie tylko na wątrobę, nerki, oczy i inne narządy, ale ogólnie na zdrowie człowieka i jego codzienne samopoczucie. Po oczyszczeniu ciała człowiek lepiej odczuwa wszystkie smaki, ma więcej energii, lepiej śpi i łatwiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Znikają problemy trawienne, a składniki odżywcze z pokarmów są lepiej przyswajane.
Warto wiedzieć, że możliwe jest także szybkie i skuteczne wzmocnienie śledziony medycyną chińską . W tym celu najczęściej stosuje się zabiegi ogrzewające śledzionę, ponieważ w medycynie chińskiej uważa się, że to najbardziej wspiera funkcjonowanie tego narządu. Dodatkowo warto wiedzieć, że tradycyjna medycyna chińska zakłada, iż śledziona jest jednym z najważniejszych narządów organizmu człowieka, który zapewnia prawidłowy przepływ energii.
Oczyszczanie organizmu medycyną chińską to przede wszystkim stosowanie chińskiej diety, która jest uznawana za jedną z najzdrowszych. Jej głównym założeniem jest zachowywanie równowagi w organizmie poprzez spożywanie zarówno produktów gorących, jak i zimnych oraz neutralnych, typu truskawki, marchew, cytryny.
Medycyna chińska wyróżnia także produkty, których spożywanie nie jest wskazane, ponieważ zanieczyszczają one organizm człowieka oraz niszczą równowagę. To przede wszystkim produkty tłuste, przetworzone, konserwy, zawierające dodatki chemiczne, słodziki, przyrządzane w mikrofali. Niezalecane jest także czerwone mięso. Naturalna medycyna chińska wskazuje także, aby ograniczyć w codziennej diecie kawę i inne produkty z kofeiną, rafinowany cukier, czekoladę i białą mąkę. Dodatkowo należy wykluczyć alkohol i papierosy.
Jak rozpocząć swoją przygodę ze zmianą stylu życia wedle zasad medycyny chińskiej? Poza czytaniem odpowiednich artykułów poradnikowych zamieszczanych na serwisach tematycznych i portalach, warto też sięgnąć po literaturę, np. książkę pt. „ Tradycyjna medycyna chińska dla początkujących ”.
Medycyna chińska porównuje ciało do królestwa, w którym każdy organ ma bardzo ważne stanowisko – znaczenie. Na przykład serce nazywane jest Cesarzem, a wątroba Generałem. To najlepiej obrazuje, jak ważne jest dbanie o każdy z nich.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN