Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby

Kobieta w ciąży siedzi nad zlewem. Ma odruch wymiotny.
Fot. PeopleImages / Getty Images

Najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży około połowa kobiet zmaga się z problemem nudności. Są one związane zarówno z czynnikami hormonalnymi, jak i psychologicznymi. Istnieją jednak skuteczne i bezpieczne metody pozwalające zwalczyć lub zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Czasami długo oczekiwany. Kiedy kobieta dowiaduje się, że w jej ciele zaczyna rozwijać się mały człowiek, w jej psychice pojawia się wiele zmian. Jednakże nie tylko emocje dochodzą do głosu. Poza nimi dochodzi do wielu zmian biologicznych w narządach matki, które są stymulowane przez wydzielane hormony. Prawidłowa ciąża trwa 40. tygodni (z tolerancją zakresu dwa tygodnie w każdą ze stron). Jej przebieg może być różny. Część przyszłych mam przez cały okres ciąży czuje się bardzo dobrze, inne doświadczają dolegliwości, które nierzadko uprzykrzają życie, a nawet mogą prowadzić do konieczności hospitalizacji. Jedne z najczęstszych, a zarazem najwcześniejszych dolegliwości w ciąży są mdłości. Doświadcza ich około 50% ciężarnych.

Chociaż z reguły nazywane bywają porannymi nudnościami, mogą wystąpić w ciągu całego dnia, nawet wieczorem.

Mdłości w ciąży - kiedy występują?

Tak jak wspomniano, mdłości są jednymi z najwcześniejszych niedogodności, jakie może odczuwać przyszła mama. Z reguły pojawiają się około 5-6 tygodnia ciąży i u większości kobiet ustępują po zakończeniu pierwszego trymestru . Zdarza się, że utrzymują się dłużej, nawet do końca ciąży, co może, choć nie zawsze, być związane z innymi chorobami u matki (np. nadciśnieniem ciążowym, cukrzycą ciężarnych). Różne jest również nasilenie tych dolegliwości. Czasami są one incydentalne - pojawiają się kilka razy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, kiedy indziej występują kilka razy w tygodniu. Zdarza się też, że mdłości towarzyszą kobiecie codziennie, a nawet pojawiają się kilka razy na dobę. Wówczas mówimy o tzw. niepowściągliwych wymiotach ciężarnych.

Przyczyny mdłości w ciąży

Wyróżnia się dwie podstawowe grupy przyczyn nudności. Pierwsza z nich to hormony i zmiany ich stężenia, które występują podczas ciąży. Za hormon w szczególności odpowiadający za te dolegliwości uważana jest gonadotropina kosmówkowa. Jest ona produkowana przez organizm kobiety wyłącznie w ciąży, a jej wzrastające stężenie wywołuje nudności i wymioty. Druga grupa przyczyn to czynniki psychosomatyczne. Niepokój związany z samą obecnością ciąży, obawy o jej przebieg, stresy życia codziennego, trudna sytuacja rodzinna, finansowa, wszystko to może prowokować i potęgować mdłości w ciąży. Ponadto uważa się, że wymioty u ciężarnych mogą być mechanizmem obronnym, mającym na celu ochronę płodu przed czynnikami potencjalnie szkodliwymi (np. metalami ciężkimi, które mogą być zawarte w niektórych pokarmach).

U części kobiet obserwuje się również występowanie nudności na skutek bodźców zapachowych. Nie muszą być to zawsze brzydkie zapachy, zdarza się, że coś, co powonienie kobiety uważało wcześniej za przyjemne lub neutralne, nagle zaczyna być na tyle silne, że prowokuje dolegliwości o charakterze mdłości.

Zobacz film: Nudności w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposoby na mdłości w ciąży

Ze względu na to, że mdłości najczęściej pojawiają się o poranku, co może być związane również ze zmianą pozycji horyzontalnej na pionową, zalecane jest niezrywanie się gwałtownie z łóżka. Po obudzeniu kobieta powinna poleżeć około 10- 15 minut. Dobrze jest też w tym czasie zjeść jakiś lekki posiłek, np. banana lub kromkę pieczywa. Jeżeli kobieta nie ma apetytu, sprawdza się także wypicie szklanki mleka lub wody z cytryną.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie przyszłej mamy. W ciąży zalecane jest wypijanie około 2-3 litrów płynów dziennie. Powinny być one przyjmowane często i niewielkimi porcjami, to zlikwiduje wrażenie tak zwanego “pustego żołądka”. Polecane jest picie wody mineralnej i soków, zwłaszcza naturalnych, nie powinny być to napoje bardzo słodkie i gazowane.

Równie ważne jak picie jest jedzenie w ciąży. Posiłki powinny być urozmaicone i lekkostrawne. Zalecane jest przyjmowanie 5-6 posiłków dziennie, jednakże nie powinny być one duże, aby nadmiernie nie rozciągały ścian żołądka, co może prowokować mdłości.

Dodatkowym produktem, który może być dodawany do niektórych posiłków jest świeży, starty imbir . Ma on właściwości przeciwwymiotne. Dodatkowo warto w diecie zadbać o obecność witamin z grupy B, a przede wszystkim witaminy B6, której niedobór może być odpowiedzialny za mdłości.

Ponadto ważny w ciąży jest sen i odpowiednia ilość odpoczynku w czasie doby. Jeśli to możliwe, zaleca się nawet drzemkę w ciągu dnia, aby zregenerować organizm.

W przypadku utrzymywania się mdłości, mimo stosowania się do wszystkich powyższych zaleceń, niezbędna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który może zalecić przyjmowanie doustnych preparatów o działaniu przeciwwymiotnym.

podziel się:

Pozostałe wiadomości