Świat

Łukasz Supergan – podróżnik, który jako pierwszy samotnie przemierzył Islandię zimą

"Jako pierwszy samotnie przemierzył Islandię zimą"

Świat

Łukasz Supergan – podróżnik, który jako pierwszy samotnie przemierzył Islandię zimą

"Jako pierwszy samotnie przemierzył Islandię zimą"

Śpiwór był jego domem przez 5 tygodni i chronił przed temperaturami poniżej -25 st. C. Łukasz Supergan - człowiek, który przeszedł Islandię od wschodu na zachód opowiedział, jak przygotowywał się do samotnej podróży przez pustkowie. 

Islandia: wyspa, która może zaskoczyć

Łukasz Supergan jest pierwszym podróżnikiem, któremu udało się przejść całą wyspę zimą. Wcześniej zrobił to tylko raz - latem. Przyznał, że teraz było o wiele trudniej. Najcięższe były dla niego zmienne warunki pogodowe - temperatury były zarówno dodatnie, jak i ujemne, raz świeciło słońce, a za chwilę zrywał się ostry wiatr. Nie zawsze mógł spać w namiocie i śpiworze. Dzięki temu, że miał dostęp do prognoz pogody, wiedział, kiedy powinien zacząć szukać schronienia - drewnianych chatek, które stoją zazwyczaj w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od siebie. Nie ma w nich nic - to puste cztery ściany. Można jednak się tam schronić, przenocować i wykąpać w gorących źródłach, które się przy nich znajdują. 

Podróżnik powiedział, że dodatkowym problemem był jego bagaż, a dokładniej sanie, na których go trzymał. Aby przejść z jednej strony na drugą, musiał czasami wracać po rzeczy kilka razy. 

Zdarzało mi się na przykład iść kilometr na trzy razy. Zdarzało mi się też przenosić sanie nad kamieniami

- powiedział Łukasz. 

Wszystko jednak było warte zobaczenia tej pięknej wyspy: połączenia gór, lodowców i fantastycznych krajobrazów. Największe wrażenie zrobiła na podróżniku zorza polarna

Czego potrzebujemy decydując się na taką podróż?

Oprócz namiotu, śpiworu i sań, Łukasz podkreślił, że ważne jest posiadanie wysokokalorycznego jedzenia. Musimy mieć przy sobie produkty dające energię: masło orzechowe, słodycze, suszoną rybę, a także tłuste mięso. Podróż pomogli mu zorganizować ludzie, którzy znają ten teren, m.in. islandzcy ratownicy. 

Wyprawy Łukasza możecie śledzić na jego stronie internetowej i mediach społecznościowych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
54
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0