Laparoskopia - szybciej i mało inwazyjnie. Czy operacje metodą laparoskopową będą bardziej dostępne dla pacjentów w Polsce? O laparoskopii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Andrzejem Morawskim - ginekologiem i onkologiem oraz z Beatą Ścibakówną.
Zwiększenie świadomości społecznej nt. laparoskopii
prof. dr n. med. Andrzej Morawski o laparoskopii:
Bardzo się cieszę, że rozmawiamy dziś o laparoskopii, ponieważ rozpoczynamy teraz program społeczny, który ma na celu zwiększenie świadomości pacjentek na temat tej, nowoczesnej metody leczenia.
Jakie są wskazania do laparoskopii. Kto może z niej skorzystać?
prof. dr n. med. Andrzej Morawski:
Kiedy mamy do czynienia z pytaniem: "Jakie operacje można wykonywać laparoskopowo?" - odpowiadam jednym zdaniem "WSZYSTKIE"! Limitem jedynym jaki mamy, jest ilość miejsca w zamkniętej jamie brzusznej.
Laparoskopia - na czym polega?
Laparoskopia to zabieg polegający na wykonaniu niewielkich otworów w powłokach ciała i wprowadzenie przez nie laparoskopu. Laparoskop to narzędzie, które składa się z teleskopu, źródła światła oraz kamery transmitującej obraz do monitora i pozwala obejrzeć wnętrze badanego obszaru - bez konieczności szerszego rozcinania tkanek.
Operacja laparoskopowa a operacja tradycyjna
Podczas operacji laparoskopowej ingerencja w organizm chorego jest nieporównanie mniejsza niż podczas operacji tradycyjnej. Dzięki temu rana goi się znacznie łatwiej i szybciej. W Polsce odsetek operacji przeprowadzanych tą metodą jest stosunkowo niewielki.
prof. dr n. med. Andrzej Morawski:
Cel operacji ma być osiągnięty taki sam, ale mamy inny dostęp do pola operacyjnego. Związane z nią są:zmniejszona utrata krwi redukcja stosowania antybiotyków bardzo krótka rekonwalescencja
Barbara Ścibakówna:
Nie miałam operacji, ale miałam operację, która mogłaby być robiona taką metodą. Przygotowując się do roli w serialu Diagnoza miałam możliwość obserwowania takiej operacji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN