Profilaktyka zdrowia

Laparoskopia na czym polega, jakie są wskazania do skorzystania z tej metody. Jakie są jej zalety?

Profilaktyka zdrowia

Laparoskopia na czym polega, jakie są wskazania do skorzystania z tej metody. Jakie są jej zalety?

Laparoskopia - szybciej i mało inwazyjnie. Czy operacje metodą laparoskopową będą bardziej dostępne dla pacjentów w Polsce? O laparoskopii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Andrzejem Morawskim - ginekologiem i onkologiem oraz z Beatą Ścibakówną.

Zwiększenie świadomości społecznej nt. laparoskopii

prof. dr n. med. Andrzej Morawski o laparoskopii:

Bardzo się cieszę, że rozmawiamy dziś o laparoskopii, ponieważ rozpoczynamy teraz program społeczny, który ma na celu zwiększenie świadomości pacjentek na temat tej, nowoczesnej metody leczenia.

Jakie są wskazania do laparoskopii. Kto może z niej skorzystać?

prof. dr n. med. Andrzej Morawski:

Kiedy mamy do czynienia z pytaniem: "Jakie operacje można wykonywać laparoskopowo?" - odpowiadam jednym zdaniem "WSZYSTKIE"! Limitem jedynym jaki mamy, jest ilość miejsca w zamkniętej jamie brzusznej.

Laparoskopia - na czym polega?

Laparoskopia to zabieg polegający na wykonaniu niewielkich otworów w powłokach ciała i wprowadzenie przez nie laparoskopu. Laparoskop to narzędzie, które składa się z teleskopu, źródła światła oraz kamery transmitującej obraz do monitora i pozwala obejrzeć wnętrze badanego obszaru - bez konieczności szerszego rozcinania tkanek.

Operacja laparoskopowa a operacja tradycyjna

Podczas operacji laparoskopowej ingerencja w organizm chorego jest nieporównanie mniejsza niż podczas operacji tradycyjnej. Dzięki temu rana goi się znacznie łatwiej i szybciej. W Polsce odsetek operacji przeprowadzanych tą metodą jest stosunkowo niewielki.

prof. dr n. med. Andrzej Morawski:

Cel operacji ma być osiągnięty taki sam, ale mamy inny dostęp do pola operacyjnego. Związane z nią są:
  • zmniejszona utrata krwi
  • redukcja stosowania antybiotyków
  • bardzo krótka rekonwalescencja

Barbara Ścibakówna:

Nie miałam operacji, ale miałam operację, która mogłaby być robiona taką metodą. Przygotowując się do roli w serialu Diagnoza miałam możliwość obserwowania takiej operacji. 
Co sądzisz o tym artykule?
100
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
15.06.2019
Karolina
Tak, to bardzo ważne żeby ,zwlaszcza kobiety chorujące na endometriozę, miały świadomość , że laparoskopowe usunięcie ognisk endometriozy jest najlepszym wyborem. Ja tej świadomości nie miałam. Poddano mnie trzem lsparotomią. Ogrom cierpienia, rozwój choroby jaki powstał po tych operacjach jest nie do opisania. Zostałam poranna , dosłownie kilka dni temu operacji usunięcia endometriozy oraz zrostów po poprzednich operacjach. Zrosty obejmowały całą jamę brzuszną, narządy rodne i sieć jelit. Operował mnie bohater dzisiejszego programu- prof Morawski. Z całego serca dziękuję za trud i pracę jaką włożył w wyprostowanie mojej sytuacji. Bardzo chcę zostać mamą, nie wiem czy mi się to uda, ale to dzięki prof. Morawskiemu i zespołowi Medfemina we Wrocławiu mam taką szansę. I za tę szansę czuję ogromną wdzięczność. Wszystkim panią, które tak jak ja chorują na endometriozę polecam metodę laparaskopową i życzę wytrwałości w walce z tą okropną chorobą. Życzę im siły i tego aby się nie poddawały, żeby nie pozwoliły aby ta choroba zabrała im radość z życia i odarła że szczęścia.