Kurczak po kantońsku – w jaki sposób przygotować to danie

Kurczak po kantońsku w misce
Fot. Yiming Chen / Getty Images
Kuchnia kantońska wywodzi się z południowo-wschodnich Chin. Jest jedną z najpopularniejszych kuchni azjatyckich i wciąż podlega modyfikacji. Jednym z charakterystycznych dań pochodzących z tego regionu jest kurczak po kantońsku. Jego smak znany jest niemalże na całym świecie.

Sos, który dodaje się do tego dania, zaskakuje mieszanką smaków i można go podawać również z innymi rodzajami mięs, np. z wołowiną czy wieprzowiną. Dodatkowo każdy z nas może wybrać swoje ulubione azjatyckie dodatki do dania, jakim jest kurczak po kantońsku. Przepis podstawowy na to danie jest bardzo prosty i nie wymaga wiele czasu na przygotowanie. Przekonajmy się, jak go zrobić.

Kurczak po kantońsku – jakie składniki będą nam potrzebne

Z uwagi na to że kuchnia kantońska jest tak popularna również w naszym kraju, składniki do przygotowania tego dania bez większych problemów znajdziemy w każdym sklepie spożywczym. Ogromną zaletą dań kuchni kantońskiej jest również to, że można je przygotować w krótkim czasie – samo smażenie i duszenie zajmuje niekiedy jedynie kilkanaście minut, a całe przygotowanie potrawy nie więcej niż godzinę (chyba że potrawa wymaga długiego marynowania).

Składniki na 3-4 porcje:

· podwójna pierś z kurczaka,

· 1 czerwona papryka (można również dodać pół papryki pomarańczowej),

· 1 cebula (najlepiej czerwona),

· 1 marchew,

· kilka łyżek oleju do smażenia,

· 1-2 łyżki miodu,

· ząbek czosnku,

· 1-2 łyżki skrobi kukurydzianej,

· sos sojowy do smaku,

· kawałek świeżego imbiru,

· sok z cytryny,

· 1 łyżeczka cukru,

· pół szklanki bulionu,

· przyprawy: pieprz cayenne, mielona papryka słodka i ostra, curry,

· opcjonalnie gotowa mieszanka do dań kuchni azjatyckiej.

Opcjonalnie do kurczaka po kantońsku można dodać także ziarna sezamu, kiełki fasoli mung lub sos ostrygowy. Do marynaty, w której będzie moczyć się mięso, warto dodać również odrobinę alkoholu, np. łyżkę sherry lub nieco wódki. Danie można podawać z ryżem, który jest najczęściej stosowany w tym regionie Chin. Dobrze będzie komponować się również z różnego rodzaju makaronami – zarówno azjatyckimi, jak i europejskimi. np. świderkami czy kolankami. Podaną na talerzu potrawę można dodatkowo posypać drobno pokrojonym szczypiorkiem, który chętnie wykorzystywany jest w tym regionie Chin.

Zobacz film: Kurczak na trzy sposoby. Źródło Dzień Dobry TVN

Kurczak po kantońsku – przepis krok po kroku

Przygotowanie:

W pierwszej kolejności musimy przygotować marynatę do mięsa. Do kilku łyżek sosu sojowego dodajemy przepuszczony przez praskę ząbek czosnku, miód, sok z cytryny, starty imbir, skrobię kukurydzianą oraz przyprawy wg uznania. Można dodać odrobinę soli, ale należy z nią uważać, gdyż sos sojowy sam w sobie jest bardzo słony. Do marynaty wrzucamy mięso pokrojone w średniej wielkości kostkę i wszystko wstawiamy do lodówki na około godzinę.

Kiedy mięso się marynuje, możemy zabrać się za przygotowywanie pozostałych składników. Marchew i paprykę kroimy w jak najdrobniejsze słupki. Cebulę – w drobne piórka. Jest to ważne z uwagi na to, że zgodnie z tradycją kuchni azjatyckiej danie powinno być smażone krótko, aby zachować wyrazistość wszystkich smaków. A gdy warzywa będą grubo pokrojone, mogą zostać surowe w środku.

Na rozgrzanym oleju należy zeszklić cebulę i zdjąć ją z ognia. Następnie podsmażamy kurczaka i kiedy już będzie miękki, dodajemy do niego pozostałe składniki – warzywa, marynatę, bulion, a także wybrane przez siebie dodatki. Jeżeli jest to konieczne, doprawiamy do smaku. Całość musi się dusić około 10-15 minut, aby smaki się ładnie połączyły.

Jeżeli nie mamy czasu na marynowanie mięsa, możemy pominąć ten krok. Wówczas na rozgrzany na patelni olej wrzucamy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, starty na drobnych oczkach imbir i cebulę, po chwili dodajemy mięso. Kiedy już się lekko podsmaży, dodajemy warzywa i pozostałe dodatki, a także sos, bulion i skrobię kukurydzianą. Wszystko dusimy przez kilkanaście minut.

W czasie kiedy danie dusi się na patelni, warto przygotować dodatki, z jakimi będzie podane. Jak to zostało wyżej wspomniane, dania kantońskie podaje się najczęściej z ryżem. W tym regionie Chin jest on częściej stosowany niż makarony. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by danie to podać z makaronem. Azjatyckie potrawy najlepiej komponują się z makaronami ryżowymi. Można też wybrać makaron „szklany”, przygotowywany z kiełków fasoli mung. Swoją nazwę zawdzięcza on temu, że po ugotowaniu jest niemalże przezroczysty. Niekiedy można się spotkać również z nazwą makaron celofanowy. Jeżeli lubimy mieszankę smaków, możemy zdecydować się na podanie kurczaka po kantońsku z dodatkiem kaszy bulgur czy kuskus, które nieco odmienią smak tego dania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości