Hobby

Dobry kołowrotek karpiowy - jaki powinien być?

Wędka z kołowrotkiem na tle wody i zachodu słońca

Fot.rogkov/Getty Images

Hobby

Dobry kołowrotek karpiowy - jaki powinien być?

Wędka z kołowrotkiem na tle wody i zachodu słońca

Fot.rogkov/Getty Images

Kołowrotki karpiowe to niezbędny dodatek do zestawu wędkarskiego na karpia. Wybór odpowiedniego kołowrotka nie tylko przyczynia się do skuteczności naszych połowów, ale także ułatwia łowienie.

C: Kołowrotek karpiowy to, obok wędki, najbardziej charakterystyczny element ekwipunku każdego wędkarza. Decyzja o zakupie konkretnego egzemplarza musi być bardzo dobrze przemyślana, Trzeba wiedzieć, co decyduje o jakości i trwałości kołowrotka karpiowego.

Kołowrotek karpiowy - jaki wybrać?

Decydując się na zakup tego rodzaju wyposażenia wędkarskiego trzeba sobie zadać pytanie, jaki kołowrotek karpiowy wybrać? Musimy pamiętać o kilku kwestiach, na które trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze. Podstawową częścią kołowrotka, która musi być niezawodna i bardzo dobrej jakości, jest hamulec. Służy on do zatrzymania rozwijającej się żyłki i nie pozwala na jej zerwanie w czasie brania. Jeżeli nie będzie on działał dobrze, może dojść do zerwania ryby. Dobry kołowrotek karpiowy powinien mieć szpulę o pojemności co najmniej 200 m żyłki o średnicy 0,30. Kołowrotki karpiowe dzielą się na kołowrotki z przednim i tylnym hamulcem. Przedni hamulec zatrzymuje żyłkę bezpośrednio, a tylny hamulec musi wykorzystywać przekładnię. Kołowrotki z przednim hamulcem są pewniejsze i prostsze w regulacji i do tego są lżejsze. Tylny hamulec w kołowrotku karpiowym jest polecany szczególnie przy łowieniu dużych okazów. Wybierając sprzęt warto zdecydować się na kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem , który umożliwia swobodne i równomierne odwijanie się żyłki.

Ważnym elementem jest przełożenie - powinno ono wynosić od 4,7:1 do 5,1:1. Im przełożenie większe, tym mniejsza szansa zerwania ryby.

Kołowrotek karpiowy - czy waga ma znaczenie?

Kołowrotek karpiowy może być lekki - około 200 g, ale może być też dużo cięższy i osiągać wagę nawet kilku kilogramów. Kołowrotki karpiowe o największej masie przeznaczone są oczywiście do łowienia największych okazów, jednak przez swoją wagę nie są zbyt wygodne w użyciu. Dlatego optymalne są kołowrotki o masie 250 - 350 g. Takie kołowrotki są już wytrzymałe i nie obciążają mocno zestawu.

Kołowrotki wykonane są z różnych materiałów. Eksperci uważają, że najlepszym materiałem, z którego zrobiony powinien być kołowrotek karpiowy, jest aluminium. Materiał ten jest bardzo odporny, również na rdzę, przy tym lekki i wygodny w użyciu.

Części mechaniczne kołowrotka powinny być wykonane za stali nierdzewnej. Modele z wyższej półki, co za tym idzie droższe, mają te elementy powleczone dodatkowo platyną lub złotem. Dobrej jakości kołowrotki mogą mieć mechanizmy chronione ceramiką, niklem lub chromem. Dzięki temu będą dużo trwalsze - będzie to inwestycja na lata. Dlatego też najlepiej wystrzegać się kołowrotków z elementami plastikowymi - są zdecydowanie mniej trwałe i łatwiej ulegają uszkodzeniom.

Kołowrotki dzielimy na dwa główne rodzaje: ze szpulą ruchomą lub szpulą stałą. Oś kołowrotka z ruchomą szpulą ustawiona jest prostopadle do wędziska i tego typu kołowrotki używane są najczęściej do wędkarstwa spławikowego, muchowego, morskiego lub gruntowego. Typowe kołowrtoki karpiowe to kołowrotki ze szpulą stałą - jej oś ułożona jest równolegle do wędki i mają bardzo uniwersalne zastosowanie.

Kołowrotek karpiowy do dalekich rzutów

Jak wybrać kołowrotek karpiowy do dalekich rzutów ? Łowienie z brzegu na zestaw karpiowy wymaga dużych umiejętności i dalekich rzutów. Przy odpowiednim doborze sprzętu można zarzucać nawet na 120 - 150 metrów. Dobrze dobrany kołowrotek karpiowy umożliwia rzuty dalsze nawet o kilkanaście metrów. Kołowrotki karpiowe umożliwiające tak dalekie rzuty (tzw. kołowrotki big pit) zostały zapożyczone z wędkarstwa surfingowego. Charakteryzują się wysoką szpulą o dużej średnicy i krzyżowym nawijaniem żyłki. Najlepsze modele mają zmniejszoną obudowę wykonaną z bardzo trwałych, a zarazem lekkich materiałów, takich jak magnez. Środek ciężkości musi był tak ułożony, aby ułatwiał dalekie rzuty. Kołowrotków typu big pit jest bardzo dużo na rynku, a różnica w odległości rzutów jest między nimi niewielka. Różnica w tych kołowrotkach uwidacznia się dopiero podczas holu i zwijania żyłki.

Zobacz film: Aktorzy w rolach wędkarzy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Kołowrotek karpiowy - ile trzeba wydać?

Przy zakupie kołowrotka nie warto oszczędzać - lepiej zainwestować w sprzęt dobrej jakości, aby mógł służyć nam przez lata. Wybierając kołowrotek karpiowy do 100 zł , najlepiej wybierać w tym przedziale cenowym kołowrotki z wolnym biegiem. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby były one bardzo wytrzymałe. Ważny jest materiał, z którego kołowrotek został wykonany - lepiej, żeby nie był zrobiony z plastiku.

Większy wybór mamy już, gdy decydujemy się na kołowrotek karpiowy do 200 zł. W tym przedziale cenowym eksperci szczególnie polecają kołowrotki typu Cormoran Antera, Daiwa Regal czy Okuma Travertine.

Kołowrotek karpiowy do 300 zł to jeszcze lepsza jakość i większa możliwość wyboru. Szczególnie polecane są kołowrotki karpiowe Okuma Longbow, Okuma Axeon BF 565, Daiwa Black Widow BR 5000, Daiwa Black Widow 5500a oraz Spro Freeliner Lcs 5500.

Co sądzisz o tym artykule?
66
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
23.01.2019
Typowy Karpiarz
250-350g?karpiowy? Pierwsze słyszę. Moje średniej jakości i wielkości czyli 5000 ważą 470g i ogólnie karpiowe z wolnym biegiem ważą między 450, a 550g. Większe modele nawet 750g, ale tez nie kilka kg. Kto napisał te bajki w artykule?