Jezioro Bodeńskie swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowej lokalizacji. Mieści się na pograniczu Szwajcarii, Niemiec i Austrii, a nad jego powierzchnią górują majestatyczne Alpy.
Jezioro Bodeńskie to, po Balatonie i Jeziorze Genewskim, trzecie jezioro w Europie pod względem powierzchni (wynosi ona 538,5 km²). Długość linii brzegowej to 273 km, a głębokość to aż 254 metry. Przez Jezioro Bodeńskie przepływa rzeka Ren.
Nad Jezioro Bodeńskie przez Niemcy
Polacy wyruszający nad jezioro bodeńskie samochodem najczęściej wybierają drogę przez Niemcy. Do Niemiec przynależy największy odcinek linii brzegowej jeziora. Druga pod tym względem jest Szwajcaria, a najmniejszy dostęp do jeziora ma Austria. Planując wypad samochodem nad Jezioro Bodeńskie, warto rozważyć objechanie go dookoła w całości. Można przy tym podziwiać niesamowitą panoramę Alp - piękne, liczne góry i wzniesienia.
Jezioro Bodeńskie – campingi
Jednym ze sposób spędzania czasu nad Jeziorem Bodeńskim, coraz częściej rozważanym przez naszych rodaków, jest wypoczynek na jednym z licznych kempingów. Nic dziwnego. To rozwiązanie, które gwarantuje pobyt na świeżym powietrzu, cudowny widok na jezioro oraz górujące nad nim Alpy. Zyskujemy też możliwość spędzenia wolnego czasu w międzynarodowym towarzystwie. Temperatura wody w Jeziorze Bodeńskim w ciepłe lato może sięgać nawet 26°C. Jest to wartość podawana w informacjach dotyczących największego kąpieliska nad Jeziorem Bodeńskim – w Bregencji, po stronie austriackiej. Fani campingów mogą wybierać pośród ofert kilkunastu terenów kempingowych rozlokowanych wokół Jeziora Bodeńskiego. Najwięcej z nich znajduje się w części niemieckiej.
Jezioro bodeńskie – co warto zobaczyć? Atrakcje
Największym uznaniem turystów cieszą się miejscowości Konstancja (Niemcy), Bregencja (Austria) oraz Lindau (Niemcy). Od strony Szwajcarii największe miejscowości to Rorschach i Kreuzlingen.
Lindau nad Jeziorem Bodeńskim to miejscowość utożsamiana przez turystów z jej częścią mieszczącą się na wyspie, połączonej z lądem groblą wybudowaną w połowie XIX wieku. Od tego właśnie momentu na niewielkiej wyspie powstają hotele i pensjonaty, a miejscowość Lindau jest wciąż tłumnie odwiedzana przez turystów. Miejscem z chęcią fotografowanym przez gości jest port (w sezonie zapełniony żaglówkami), doki i latarnia oraz pomnik Lwa Bawarskiego, „strzegący” wejścia do owego portu. Równie chętnie odwiedzane są: Katedra Najświętszej Maryi Panny, gotycki budynek ratusza oraz dwie miejskie wieże – Mangturm i Diebsturm. Co ciekawe, od kilkudziesięciu lat w Lindau odbywają się zjazdy Laureatów Nagrody Nobla.
Bregencja to jedno z miasteczek nad Jeziorem Bodeńskim, należące do Austrii. Zamieszkiwane jest przez niespełna 30 tysięcy mieszkańców, za to tłumnie odwiedzane przez turystów, szczególnie latem, gdy odbywa się tu coroczny operowy Festiwal Bregencki. Aktorzy występują na imponującej scenie teatralnej zbudowanej nad samym jeziorem. Bilety na spektakle są dość drogie, zresztą sama miejscowość również nie należy do „najtańszych” i uchodzi obecnie za modny letni kurort. Z innych atrakcji tego miejsca warto wymienić prom kursujący pomiędzy Bergencją, a wspomnianym wcześniej niemieckim miasteczkiem Lindau.
Konstancja to kolejne malownicze miasteczko niemieckie. Leży w miejscu, w którym z Jeziora Bodeńskiego wypływa rzeka Ren, tuż przy granicy Szwajcarii. Zachwyt turystów wywołuje tu Katedra Najświętszej Maryi Panny. Za niewielką opłatą można wejść na wieżę dobudowaną do niej w XIX wieku. Roztacza się stąd piękny widok na stare miasto, rzekę Ren i oczywiście Jezioro Bodeńskie. Co ciekawe, miasteczko uniknęło bombardowań i zniszczenia podczas drugiej wojny światowej, za sprawą położenia tuż obok neutralnej Szwajcarii. Tłumnie odwiedzana jest dzielnica Niederburg z malowniczymi kamieniczkami, a także port z imponującą rzeźbą o nazwie Imperia. Po stronie Szwajcarii warto odwiedzić miasteczko portowe Rorschach. Niedaleko Konstancji znajduje się również szwajcarskie miasteczko Kreuzlingen.
Jezioro Bodeńskie – wyspa Mainau
W granicach administracyjnych Konstancji położona jest wyspa Mainau, nazywana też Wyspą Kwiatów, z powodu znajdujących się tam przepięknych ogrodów. Unikalny mikroklimat na wyspie okazał się idealny dla egzotycznych roślin. Szacuje się, że tę niewielką wysepkę co roku odwiedza około miliona turystów.
Nad Jezioro Bodeńskie rowerem?
Malownicze Jezioro Bodeńskie można objechać także rowerem. Szlak rowerowy wokół jeziora liczy aż 270 kilometrów, jednak widoki, które zapewnia trasa, są warte wysiłku i poświęceń. Rowerzyści wyruszają przeważnie z Konstancji. Zwiedzanie można rozpocząć od wspomnianej Wyspy Kwiatów. Większość trasy jest bardzo łagodna, bez większych, męczących podjazdów. Rowerowi turyści, objeżdżając jezioro, korzystają z możliwości zatrzymania się na nocleg w licznych pensjonatach, na kempingach czy w hotelach. Do dyspozycji są też pola namiotowe. Zaplanowanie kilku noclegów na trasie pozwala zwiedzić liczne, ciekawe i malownicze miejsca. Poza Mainau warto odwiedzić np. zamek Meersburg z VII wieku. Nieznacznie zbaczając ze szlaku rowerowego, możemy „zahaczyć” o Muzeum Zeppelina we Friedrichshafen. To tutaj rozpoczęła się historia osławionych sterowców Zeppelin.
Zobacz też:
Najlepsze książki na lato. Podpowiadamy, co warto przeczytać w wakacje
Polacy nie chcą już rezygnować z wakacji. Ilu z nas planuje wyjazd na letni wypoczynek?
Zobacz video: Jak przygotować samochód do dalekiej podróży?
Źródło zdjęcia głównego: Westend61