Podróże

Jan Kliment na Zanzibarze

Podróże

Jan Kliment na Zanzibarze

Specjalnie dla Dzień Dobry TVN po Zanzibarze oprowadził Was Jan Kliment. Przekonaj się, jakie tajemnice kryje ta egzotyczna wyspa, o której jan Kliment mówi, że jest prawdziwym rajem na Ziemi.

Jan Kliment o Zanzibarze: Do niedawna najcudowniejszym miejscem jakie widziałem była Kuba. Teraz wiem, że prawdziwym rajem na Ziemi jest właśnie Zanzibar. Całkowite oderwanie od cywilizacji, obcowanie z dziką naturą, możliwość poznania podmorskiego świata… to największe zalety tej wyspy. Zanzibar to najlepsze miejsce na relaks i odpoczynek. Jest także niezwykle romantyczny… krystalicznie czysta woda i gwiaździste niebo… zdecydowanie polecam zakochanym!

Zanzibar: Magia kontynentu afrykańskiego właśnie tutaj objawia się najbardziej spektakularnie. Niewiarygodnie turkusowy kolor Oceanu Indyjskiego i biały piasek koralowych plaż – to wizytówka Zanzibaru. Nazywany Wyspą Przypraw, jest archipelagiem tropikalnych wysp będących częścią Tanzanii i leży tylko 25-50 km od jej wybrzeża.

Czas przelotu: Warszawa – Mombasa – 10 godzin, Mombasa – Zanzibar – 45 min.

Czas lokalny: czas polski plus 2 godz.

Stolica wyspy: Zanzibar City

Napięcie: 220-240 V gniazdka kwadratowe z trzema bolcami

Waluta: Szyling tanzański (TSH), ale niemal wszędzie można płacić także dolarami (1 USD – 200 TSH)

Język: suahili i angielski

Klimat: tropikalny, pora deszczowa: kwiecień-maj

Religia: islam (95% mieszkańców)

Wiza: Obywatele RP wjeżdżający na teren Tanzanii muszą posiadać ważną wizę. Wizę turystyczną ważną przez 30 dni (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu) można otrzymać na lotnisku na Zanzibarze. Do otrzymania wizy potrzebne są: paszport ważny 6 miesięcy licząc od daty planowanego wyjazdu (z dwoma pustymi stronami), 50 USD. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty migracyjne przyjazdu i wyjazdu. Jadąc przez Mombasę, trzeba także nabyć wizę Kenijską – 25 USD.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne: Ambasada Polska w Tanzanii w Dar es Salaam 63, Aly Khan Road, Dar es Salaam, Tanzania, Telefon: (00-255 22) 211 52 71, Faks: (00-255 22) 211 58 12

Szczepienia i zdrowie: Przy wjeździe na teren Tanzanii zalecane są szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i polio, brak takich szczepień nie stanowi przeszkody w podjęciu decyzji o wyjeździe. Zalecana jest także profilaktyka antymalaryczna – leki dostępne są tylko na receptę. Warto zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom.

Komunikacja: taksówki: (ok. 50 USD za 50 km); wynajęcie samochodu lub busa przez lokalnego przedstawiciela biura podróży (min. 100 USD za cały dzień)
Noclegi: 150 USD/noc w hotelu all inclusive

Ceny w restauracji w Stone Town: obiad – 7,000 – 9,000 TSH; woda – 1500 TSH; piwo – 3000 TSH; Ceny usług w hotelu: Internet – 5 USD za 30 min; sejf za darmo

Karty kredytowe: akceptowane głównie w hotelach i nielicznych sklepach

Plaże: Piasek nieskazitelnie biały, woda krystalicznie czysta. Charakterystyczne dla Zanzibaru są duże amplitudy pływów Oceanu Indyjskiego.

Rozmowy telefoniczne: Połączenie wychodzące z telefonu komórkowego kosztuje ok. 10 PLN; przychodzące – 5 PLN; SMS – 1,50 PLN

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalnego przedstawiciela biura podróży

Ciekawe wydarzenia: Co roku w połowie lutego odbywa się festiwal muzyki arabsko-afrykańskiej Sauti za Busara

Źródło: Dzień Dobry TVN |
Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
88
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0