Telefon to nieodłączne urządzenie każdego z nas, jednak komórka dla seniora powinna zostać dobrana do jego potrzeb. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy.
Dziś smartfon służy nie tylko do odbierania i wykonywania połączeń, ale pełni także funkcję przenośnej telewizora, radia czy aparatu fotograficznego. Z kolei telefon dla seniora powinien być funkcjonalny i przede wszystkim komfortowy. Wybór komórki dla seniora może stać się dużym wyzwaniem.
Smartfon dla seniora - klawisze i wyświetlacz
Jeśli zastanawiasz się jaki telefon dla seniora jest najlepszy, rozpocznij poszukiwania od kilku podstawowych cech. Przede wszystkim konstrukcja nie może być bardzo rozbudowana.
Telefon komórkowy dla seniora powinien mieć duże i czytelne klawisze. To właśnie dzięki nim obsługa urządzenia będzie wydawać się prosta i szybka. Niektóre starsze osoby wolą, kiedy klawisze trzeba mocno nacisnąć, a to ze względu na mniejszą koordynację ruchów niż u osób młodszych. Łatwiej jest nacisnąć klawisz, niż musnąć po nim palcem, jak w przypadku dotykowych smartfonów. Producenci telefonów dla seniora z reguły dbają o to, aby urządzenie było jak najmniejszych rozmiarów. Właśnie dlatego trzeba sprawdzić wymiar klawiszy, aby obsługa była wygodna i szybka. Osoby starsze nie wiedzą także, jaki jest układ klawiatury.
Ważne jest także, aby przyciski były podświetlane. Dokładne oświetlenie przycisków pozwoli na pewne korzystanie z telefonu o każdej porze dnia i nocy.
Drugą ważną kwestią podczas wyboru telefonu dla seniorów jest zakup takiego urządzenia, które ma kontrastowy oraz czytelny wyświetlacz. Użytkownik powinien od razu widzieć, kto do niego dzwoni, a także jakie wiadomości pojawiają się na ekranie. Duży wyświetlacz to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę także na litery oraz cyfry, które są prezentowane na ekranie. Im większe, tym lepsze.
Telefon komórkowy dla seniora - podstawowe funkcje
W przypadku telefonów komórkowych dla seniorów warto pamiętać, że im mniej funkcji, tym lepiej. Zbędne są także wszelkie ozdoby, piękne kolory, a także skróty klawiszowe. Urządzenie ma zastępować telefon stacjonarny dla seniora, także liczy się przede wszystkim odbieranie oraz wykonywanie połączeń. Niektóre starsze osoby doskonale sobie radzą także z pisaniem wiadomości tekstowych.
Im mniej funkcji w urządzeniu, tym szybciej senior nauczy się jego obsługi.
Warto zwrócić uwagę, czy na obudowie znajdują się klawisze alarmowe. Dzięki temu wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby powiadomić pogotowie czy policję o nagłym zagrożeniu.
Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, przydatna może okazać się funkcja latarki, a także wyraźny głośnik, dzięki któremu można rozmawiać, nie trzymając telefonu przy uchu. To świetne rozwiązanie dla osób słabosłyszących. Funkcja głośnomówiąca umożliwia komfortową rozmowę przez telefon.
Komórki dla seniorów powinny być także odporne na uszkodzenia oraz mieć wytrzymałą baterię. Warto zwrócić zatem uwagę na konstrukcję, im bardziej odporny na wstrząsy czy upadki, tym lepiej. Telefon dla seniorów powinien wytrzymać bez ładowania baterii jak najdłużej. To przydatne np. podczas pobytu w szpitalu.
Telefon dla seniora z aparatem - jaki wybrać?
Producenci zadbali także o dodatkowe funkcje telefonów komórkowych dla seniorów. Niektóre modele wzbogacone są o aparat fotograficzny. Rozdzielczość nie jest zbyt wysoka, jednak można dzięki niemu zrobić podstawowe zdjęcie oraz obejrzeć je na telefonie. Jeśli idzie on w parze z wyświetlaczem, który ma np. 256 tys. kolorów, senior jest w stanie bez problemu wykonać zdjęcie oraz zobaczyć je na ekranie. Jeśli starszej osobie zależy na lepszej jakości zdjęć, warto wybrać telefon dotykowy. Takie urządzenie wymaga jednak więcej nauki, aby prawidłowo korzystać z jego funkcji.
Czy telefon z klapką dla seniora jest dobrym rozwiązaniem?
Dla osób, które naprawdę nie lubią obsługiwać przycisków, można wybrać telefon dla seniora z klapką. Dzięki temu odbieranie połączeń jest banalnie proste. Wystarczy otworzyć klapkę i już można zacząć rozmowę. Aby zakończyć połączenie, trzeba zamknąć klapkę.
W przypadku wyboru osób, do których senior chce zadzwonić, jest nieco trudniej, bo trzeba nauczyć się obsługiwać klawisze. Jednak jeśli będą one wystarczająco duże, nikt nie powinien mieć z tym problemu.
Telefon dotykowy dla seniora - na co zwrócić uwagę?
Kto powiedział, że telefon seniora musi być mały i mieć duże klawisze? Niektóre starsze osoby lubią wyzwania technologiczne i chcą skorzystać z wielu innych funkcji, jakie dają smartfony. Telefon powinien mieć wydajny system operacyjny, np. Android, a także mieć duży wyświetlacz. Warto także zwrócić uwagę na konstrukcję, która powinna być wytrzymała. W ustawieniach telefonu można także wybrać wielkość liter i cyfr. Warto jednak pamiętać, że taki smartfon nie jest przystosowany dla seniorów i mogą pojawiać się trudności, np. liczne aktualizacje systemu lub konieczność dostępu do Internetu.
Zobacz także:
- Opieka nad osobami starszymi w kraju i za granicą
- Mają 60 lat i są... cheerleaderkami. Poznajcie "mŁodzianki"
- Filip Chajzer: "Na miłość nigdy nie jest za późno"
Autor: Adrian Adamczyk